عراقچي زمان اجرای برجام را اعلام کرد

معاون وزير امور خارجه با اشاره به تدوين شيوه‌نامه برچيده شدن تحريم‌ها گفت: شنبه یا یکشنبه بیانیه مشترک اجرای برجام توسط ظریف و موگرینی صادر خواهد شد.عراقچي زمان اجرای برجام را اعلام کرد

پرتال خبری واکنش: سيد عباس عراقچي در اين نشست علمي خانه انديشمندان علوم انساني با موضوع ” مذاکرات هسته اي، نگاه از درون” گفت: شيوه نامه يا راهنماي برچيده شدن تحريم ها در آمريکا و اتحاديه اروپا با مشورت ايران هفته قبل تدوين و نهايي شد .
وي افزود: اين شيوه نامه ، راهنمايي است که به طور مفصل و با جزييات کلاف پيچيده نظام تحريم ها را باز مي کند و به سوالات مختلف درباره روش برداشته شدن تحريم ها پاسخ داده است .
عراقچی گفت: با پایان عمل طرفین به تعهدات ، از جمعه شرایط اجرای برجام فراهم است.
معاون وزیر خارجه تصریح کرد: گزارش نهايي آژانس در تاييد اجراي تعهدات ايران براي اجراي برجام روز جمعه اين هفته منتشر خواهد شد.
وی افزود: طی روزهای جمعه تا یکشنبه آینده، آقای ظریف و خانم موگرینی با صدور بیانیه مشترک اجرای برجام را اعلام خواهند کرد  در حال برنامه ریزی تشریفات آن هستیم و شاید برنامه ای با حضور وزرای خارجه کشورها پیش بینی شود .
عراقچی گفت: قدرت درونی و دستاوردهای هسته ای ایران ،گروه 1+5 را وادار کرد پای میز مذاکره بیاید، برجام امضا شود و آنها به تعهداتشان پایبند باشند .
وی درباره تفنگداران دستگیر شده آمریکایی هم گفت: این قدرت درونی ایران است که با قدرت شناور نظامی قدرت بزرگ نظامی جهانی را توقیف کردیم و پس از اطمینان از سهوی بودن ورود آنها به آبهای سرزمینی ، پرسنل آن را با قدرت آزاد کردیم؛ این اقتدار ماست .
معاون وزیر خارجه گفت: تا این قدرت درونی حفظ شود برجام هم حفظ خواهد شد .
عراقچی تاکید کرد: مولفه جدید در قدرت درونی ایران، بروز و ظهور قدرت دیپلماسی است که آخرین نمونه آن، موضوع شب گذشته شناور آمریکایی است که با دیپلماسی حل شد .
وي افزود: ایران در مسیر قدرت فرامنطقه ای حرکت می کند؛ برجام برخی موانع اقتصادی را برطرف خواهد کرد و وزنه های تحریم را از پیش پای توسعه کشور بر می‌د‌ارد.
عراقچي گفت: اگر به مولفه های قدرت مانند منابع خدادادی، اکتسابی، گفتمان، اراده سیاسی، انگیزه قوی و ذهن راهبردی نظام ، بازوی بلند نفوذ منطقه ای را اضافه کنیم، در پسا برجام با قدرت بیشتر به سمت تبدیل شدن به قدرت بزرگ بین المللی حرکت می‌کنیم.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.