کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۴ دی ۱۳۹۴, ۱۲:۲۹ ب.ظ

عراقچی: ایران با کسی شوخی ندارد

پرتال خبری واکنش: معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه گفت: ایران درباره امنیت ملی و مرزهای خود با هیچ کس شوخی ندارد.

سید عباس عراقچی درباره موضوع بازداشت تفنگداران آمریکایی  تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران درباره امنیت ملی و مرزهای خود با هیچ کس شوخی ندارد و در مقابل هر تعرض خارجی به وظیفه خود عمل می کند.

عراقچی عصر چهارشنبه در حاشیه نشست بررسی برجام نگاهی از درون در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این مساله را سخنگوی سپاه مطرح کرده است گفت : نیروهای مسلح ، وزارت خارجه و کانال های دیپلماتیک نیز به وظیفه خود عمل خواهند کرد تا سوء تفاهمات باعث ایجاد بحران نشود.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام همچنین درباره اسناد و قراردادهای مربوط به بازطراحی راکتور اراک نیز گفت: برای اینکه مطمین شویم اراک مسیر مدرن سازی خود را به خوبی طی می کند، یک سند رسمی با ۱+۵ امضا کردیم و اسناد دیگری هم وجود دارد؛ اما آنچه برای ما اطمینان صد در صدی ایحاد می کند این است که با اتکا به توانمندی داخلی خود، کار مدرن سازی اراک را انجام دهیم.

عراقچی اظهار داشت: قرارداد اصلی با یک شرکت ایرانی بسته می شود و این شرکت موظف است با توانایی های داخلی کار مدرن سازی رآکتور اراک را انجام دهد و در عین حال با فضایی که پس از  برجام فراهم می شود با شرکت های کشورهای۱+۵ قراردادهای لازم را ببندد و برای ساخت برخی تجهیزات و تایید برخی طراحی ها اقدام کند.

وی اضافه کرد: اگر کشورهای طرف مقابل طبق تعهداتشان در برجام کمک کردند چه بهتر اما در غیر این صورت ما معطل آنها نمی مانیم؛ تضمین اصلی در اجرای برجام توانایی های داخلی است و همین توانایی ها نیز طرف مقابل را مجبور می کند.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه در باره روند مراحل پایانی اجرای برجام گفت: کارها به سرعت در حال انجام است و آخرین جزییات و کارهای نگارشی ظرف امروز و فردا جمع می شود.

وی گفت: از روز اجرای برجام سوییفت و موانع آن برداشته می شود؛ البته سوییفت یک شرکت خصوصی است؛ بانکهایی که تاکنون از سوییفت قطع بودند برای اینکه مجددا به آن وصل شوند باید با آن شرکت وارد مذاکره شوند و روال وصل مجدد را برقرار کنند.

عراقچی ادامه داد: تا آنجا که ما سوال کرده ایم برخی از بانکهای ما هم اکنون وصل هستند و اینها کار سوییفت را انجام خواهند داد؛ بانکهای جدید هم به تدریج ملحق خواهند شد و فکر نمی کنم مشکلی بوجود بیاید.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.

رهـــــــــــــا مسعودی
692 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *