عراقچی: ايران با کسی شوخي ندارد

پرتال خبری واکنش: معاون حقوقي و بين الملل وزارت خارجه گفت: ايران درباره امنيت ملي و مرزهاي خود با هيچ کس شوخي ندارد.

سيد عباس عراقچي درباره موضوع بازداشت تفنگداران آمريکايي  تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران درباره امنيت ملي و مرزهاي خود با هيچ کس شوخي ندارد و در مقابل هر تعرض خارجي به وظيفه خود عمل مي کند.

عراقچي عصر چهارشنبه در حاشيه نشست بررسي برجام نگاهي از درون در جمع خبرنگاران با بيان اينکه اين مساله را سخنگوي سپاه مطرح کرده است گفت : نيروهاي مسلح ، وزارت خارجه و کانال هاي ديپلماتيک نيز به وظيفه خود عمل خواهند کرد تا سوء تفاهمات باعث ايجاد بحران نشود.

رييس ستاد پيگيري اجراي برجام همچنين درباره اسناد و قراردادهاي مربوط به بازطراحي راکتور اراک نيز گفت: براي اينکه مطمين شويم اراک مسير مدرن سازي خود را به خوبي طي مي کند، يک سند رسمي با 1+5 امضا کرديم و اسناد ديگري هم وجود دارد؛ اما آنچه براي ما اطمينان صد در صدي ايحاد مي کند اين است که با اتکا به توانمندي داخلي خود، کار مدرن سازي اراک را انجام دهيم.

عراقچي اظهار داشت: قرارداد اصلي با يک شرکت ايراني بسته مي شود و اين شرکت موظف است با توانايي هاي داخلي کار مدرن سازي رآکتور اراک را انجام دهد و در عين حال با فضايي که پس از  برجام فراهم مي شود با شرکت هاي کشورهاي1+5 قراردادهاي لازم را ببندد و براي ساخت برخي تجهيزات و تاييد برخي طراحي ها اقدام کند.

وي اضافه کرد: اگر کشورهاي طرف مقابل طبق تعهداتشان در برجام کمک کردند چه بهتر اما در غير اين صورت ما معطل آنها نمي مانيم؛ تضمين اصلي در اجراي برجام توانايي هاي داخلي است و همين توانايي ها نيز طرف مقابل را مجبور مي کند.

رئيس ستاد پيگيري اجراي برجام در وزارت امور خارجه در باره روند مراحل پاياني اجراي برجام گفت: کارها به سرعت در حال انجام است و آخرين جزييات و کارهاي نگارشي ظرف امروز و فردا جمع مي شود.

وي گفت: از روز اجراي برجام سوييفت و موانع آن برداشته مي شود؛ البته سوييفت يک شرکت خصوصي است؛ بانکهايي که تاکنون از سوييفت قطع بودند براي اينکه مجددا به آن وصل شوند بايد با آن شرکت وارد مذاکره شوند و روال وصل مجدد را برقرار کنند.

عراقچي ادامه داد: تا آنجا که ما سوال کرده ايم برخي از بانکهاي ما هم اکنون وصل هستند و اينها کار سوييفت را انجام خواهند داد؛ بانکهاي جديد هم به تدريج ملحق خواهند شد و فکر نمي کنم مشکلي بوجود بيايد.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.