علم الهدی: شکل فعلی برگزاری کنسرت‌ها با ابتذال همراه است

علم الهدی: شکل فعلی برگزاری کنسرت‌ها با ابتذال همراه است

خطیب نماز جمعه مشهد با بیان اینکه نظرش در مورد موسیقی از برخی مراجع بازتر است، گفت:‌اگر بنا است یک جریان هنری به عنوان هنر موسیقی جود داشته و در معرض عموم قرار بگیرد، باید برای آن سازوکاری درنظر بگیرند که همراه با ابتذال نباشد. از نظر ما شکل فعلی برگزاری کنسرت با ابتذال همراه است.

پرتال خبری واکنش: آیت‌الله سید احمد علم الهدی در برنامه «بدون تعارف» که از بخش خبری ۲۰:۳۰ پخش شد، در مورد جمله‌ای از اظهاراتش که من سیاسی نیستم و تنها طلبه‌ام، در مورد اینکه وظایف یک طلبه چیست؟، گفت: حداکثر کاری که از تریبون نماز جمعه می‌توان انجام داد نهی از منکر است. آنجا محل تحکم و اجبار نیست بلکه باید حکم خدا و حدود الهی  را یبان کرد. من نه قاضی ام،  نه لشکری دارم و نه ارتشی. بلکه بنده یک طلبه ام

امام جمعه مشهد در مورد علت مخالفتش با برگزاری کنسرت در این شهر گفت: بنده به عنوان یک طلبه نظری دارم که شاید از نظر برخی مراجع هم بازتر باشد. به شخصه برخی از موسیقی‌ها را گوش می‌دهم. کنسرت در شکل جاری یک واقعیت دیگر است و آن عبارت است از اینکه ارائه موسیقی همراه با یک سلسله حرکات و هیجانات مبتذل است. بروند در هر کنسرتی که خواستند فیلم را بگیرند و بگذارند جلوی مراجع که آنها بگویند که برگزاری کنسرت به این شکل اشکالی ندارد. ما گفتیم این حرام به حرمت امام رضا (ع) در مشهد انجام نشود.

وی در پاسخ به این پرسش که شاید مردم مشهد با برگزاری کنسرت مشکلی نداشته باشند و برخی می‌گویند شما جای همه آنها تصمیم گرفته‌اید، گفت: عده‌ای در یکی از شبکه‌های اجتماعی فراخوان داده بودند که برای مخالفت با ممنوعیت برگزاری کنسرت در مقابل کارگاه هاشمیه جمع شوند. مگر در آن تجمع چند نفرحاضر شدند؟

علم‌الهدی ادامه داد: آیا مشکل جوان ما که زن، زندگی، شغل و یا درآمد ثابت ندارد، با رفتن به کنسرت مشکلش حل می‌شود؟ اگر بنا است یک جریان هنری به عنوان هنر موسیقی جود داشته و در معرض عموم قرار بگیرد، باید برای آن سازوکاری درنظر بگیرند که با ابتذال همراه نباشد. از نظر ما شکل فعلی کنسرت با ابتذال همراه است.

وی افزود: برخی این نهی از منکر ما را تبدیل به خوراک سیاسی کرده و  فکر کردند تا یکسری انتقام‌های سیاسی از من بگیرند.

امام جمعه مشهد در مورد اینکه گفته می‌شود وی با ورزش بانوان مخالف است و به کسب مدال برنز توسط کیمیا علیزاده در المپیک نیز اعتراض کرده است، گفت: این اظهارات من برای چند سال پیش بود. زمانی که من نسبت به ورزش بانوان اعتراض کردم، برنده مسابقه یک زن ایرانی بود که لباس قرمز پوشیده بود و گریانش باز بود و موهایش پریشان بود و داور هندی آمد مدال را گردن او انداخت. این مسئله مربوط به سال قبل ها بود.

وی در مورد هنرمند مورد علاقه خویش نیز گفت: مرحوم سلحشور بر سر ما جا داشت. آقای حاتمی کیا واقعا مورد علاقه ما است. هنرمند که مثبت است از چشم ما به عنوان یک سرباز امام زمان می باشد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ادامه داد: چند سال پیش از صداوسیما سریالی به نام سقوط سثقوط یک فرسته پخش می‌شد. در جلسه ای که آقای ضرغامی هم در آنجا حضور داشت به او گفتم که نمی‌دانم کارگردان این فیلم کیست اما حاضرم ثواب صد منبر را به او بدهم و او تنها ثواب آن سکانسی را به من بدهد که دختر چادر خود را در می اورد و سقوط می کند. اثری که این سکانس می گذارد بیش از صد منبر است.

علم‌الهدی در مورد اینکه آیا در مشهد ملکی برای خود دارد، گفت: من در مشهد نه منزل استجیاری دارم و نه شخصی. تنها یک ساختمان در شهر تهران دارم.

وی با بیان اینکه در مجموع ۲۷ فرزند، نوه و نتیجه دارد، در مورد اینکه آیا فرزندانتان آقازاده هستند، گفت:‌ نه تنها آقازاده نیستند بلکه خانم زاده هم نیستند و هرکدامشان دنبال کار خودشان هستند و کاری هم به من ندارند.

خطیب نماز جمعه مشهد در مورد میزان حقوقش نیز گفت: من مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی هستم که اخیرا حقوق ماهیانه من به دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

علم‌الهدی در مورد اینکه اظهارات او در جامعه التهاب ایجاد می‌کند، اظهار کرد: زمانی که کار به مرحله منکر برسد من اعتراض می‌کنم اما این التهاب از بیان بنده نیست بلکه از کسانی است که اول و آخر آن را می زنند و بعد شروع می کنند به هجمه.

وی در پاسخ به این پرسش که رابطه‌اش با شبکه‌های اجتماعی چگونه است، گفت: در برخی از شبکه‌های اجتماعی عضو هستم و فعالیت می‌کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که به چه علت چند سال پیش نقاشی که برخی جوانان مشهدی که حدود ۶ ماه زحمت کشیده و تصاویری از شاهنامه را کشیده بودند، دستور پاک کردن آن را دادید، گفت: این مسئله ارتباطی به بنده نداشت و به دستور مرحوم آیت‌الله طبسی بود. از طرف دیگر هم بخاطر نقاشی نبود بلکه آنها روی دیوار متعلق به آستان قدس نقاشی شاهنامه کردند که ایشان به آنها گفت شما چه حقی داشنتید بدون هماهنگی با جریان فرهنگی آستان این کار را انجام دهید.

خطیب نماز جمعه مشهد در مورد اینکه گفته می‌شود، وی فردی عصبی است، گفت: من اصلا عصبانی نمی شوم وشاید این برداشت غلط بخاطر تن صدای من باشد.