علم الهدی: کسانی که با کفار دوستی می کنند، دین ندارند

علم الهدی: کسانی که با کفار دوستی می کنند، دین ندارند

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: انگلیس از طریق روحانیان متحجر جنایات زیادی را در تاریخ علیه اسلام انجام داده و یکی از حقوق حیاتی‌ که امام بزرگوار(ره) به گردن جامعه ما دارد، بر هم زدن نظام ارزش‌های این‌چنینی بود.

پرتال خبری واکنش: آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی ظهر امروز در ششمین جلسه از سلسله جلسات تفسیر روزانه قرآن کریم در ماه مبارک رمضان که با محوریت سوره «ممتحنه» در مهدیه مشهد برگزار می‌شود، به بیان نکات تفسیری آیه دوم این سوره مبارکه پرداخت.امام جمعه مشهد مقدس با اشاره به این‌که دوستی با دشمنان خدا نتیجه معکوس دارد، گفت: در برقراری رابطه با کفار، ولو شما از روی محبت با آن‌ها رفتار کنید، آن‌ها در خط اجرای عداوت خود هستند و هرگاه این دوستی به نقطه‌ای برسد که بر شما مسلط شوند، با کمال بی‌باکی خشن‌ترین اعمال را در قبال شما انجام می‌دهند.

«اسلام آمریکایی» با سلطه دشمن منافاتی ندارد
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تنها راه راضی شدن دشمنان خدا از مسلمانان را «دست کشیدن از دین» دانست و اظهار کرد: آن‌ها دینی را می‌پذیرند که با سلطه‌شان منافاتی نداشته باشد. در حالی که دین شما، دینی است که به واسطه آن با دشمن جنگیده‌ و او را از کشور خود بیرون کرده‌اید. طبیعی است که این دشمن، دین را تحمل نمی‌کند.

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کرد: ممکن است دشمنان، اسلام را مثل سایر ادیان بپذیرند اما به شرطی که سیاست‌های آن‌ها را دچار مشکل نکند و هر زمان سیاست‌شان اقتضا کرد، دین شما را در استخدام خود درآورند. امام(ره) و رهبر معظم انقلاب، دین مورد پذیرش دشمن را «اسلام آمریکایی» نامیده‌اند.

امام راحل، ارزش‌های مبتنی بر تحجر را بر هم زد
وی در ادامه به تبیین ویژگی‌های «اسلام آمریکایی» پرداخت و گفت: رهبری فرموده‌اند دشمنان به دنبال دو نوع اسلام آمریکایی هستند؛ یکی «اسلام سکولار» که می‌گوید دین شما در مسجد و حسینیه و حرم خلاصه شود و در شئون سیاسی و اقتصادی هرطور که دنیا رفتار می‌کند، عمل کنید؛ دیگری «اسلام متحجر» که یعنی چشمان‌مان را روی هم بگذاریم، پیشرفت دنیا را نبینیم و به 200، 300 سال پیش برگردیم که فقط روزه‌ می‌گرفتیم، ختم قرآن می‌کردیم و به سایر امور کاری نداشتیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری هم‌سویی اسلام سکولار و متحجر با منافع آمریکا را علت تمایل شیطان بزرگ به این دو جریان دانست و تصریح کرد: انگلیس از طریق همین روحانیان متحجر جنایات زیادی را در تاریخ علیه اسلام انجام داده و یکی از حقوق حیاتی‌ای که امام بزرگوار(ره) به گردن جامعه ما دارد، بر هم زدن نظام ارزش‌های این‌چنینی بود. ایشان معتقد بودند «روحانی‌ای که به هیچ چیز کار نداشته باشد، اصلا چرا زنده باشد؟» به همین دلیل است که ما امام(ره) را تجدید کننده اسلام می‌دانیم.

تبری نجستن از دشمن، موجب بی‌دینی می‌شود
آیت‌الله علم‌الهدی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: اسحاق بن عمار در روایت موثقی از امام صادق(ع) نقل می‌کند که ایشان فرمودند «هرکس به خاطر دینش دوستی و دشمنی نکند، بی‌دین است.» این حرف بنده نیست؛ حرف امام صادق(ع) است. کسانی‌که نماز می‌خوانند، روزه می‌گیرند اما با دشمنان خدا دشمن نیستند یا این‌که با کفار دوستی می‌ورزند تا تنش‌زدایی صورت گیرد، بی‌دین هستند.

وی افزود: بسیاری از جریان‌های سیاسی که روی خوش به آمریکا نشان می‌دهند و به دنبال باز کردن پای دشمن به کشور هستند، دین ندارند. ما که آزاد نیستیم در عرصه سیاسی هرطور خواستیم عمل کنیم. تمام سیاست خارجی و روابط بین‌الملل ما باید بر مبنای قرآن تنظیم شود.

پیروان امام حسین با دشمن رابطه دوستانه برقرار نمی‌کنند
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ضمن تأکید مجدد بر نهی قرآن از برقراری رابطه دوستانه با دشمنان دین، تصریح کرد: بنا به این فرموده امام صادق(ع)،  اگر سیاست خارجی ما بر معیار قرآن نباشد، هم ما بی‌دین هستیم و هم کشورمان کشوری بی‌دین خواهد شد. عامل مهم در این‌جا، بصیرت جامعه است. اگر بصیرت وجود داشته باشد، حتی در صورتی‌که یک فرد کج‌سلیقه در یک گوشه کشور عقیده متفاوتی داشته باشد، کاری از پیش نخواهد برد.

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: تمام آن‌چه که در این آیات درباره حب و بغض می‌خوانیم دقیقا در سیره سیاسی ائمه(ع) وجود داشته است و ایشان هیچ‌گاه با کفر دست ندادند. امام حسین(ع) به والی مدینه فرمودند «مثل من با مثل یزید بیعت نمی‌کند.» این جمله نشان می‌دهد کسی که ادعای پیروی از امام حسین(ع) را دارد، هیچ‌گاه بنای فشردن دست پیروان یزید را نخواهد داشت.

منبع:انتخاب