علی اکبر صالحی: غرب در اجرای تعهدات برجام تاخیر دارد

پرتال خبری واکنش:رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان با تاکید بر اینکه تهران به آنچه توافق شده است پایبند است،گفت: طرف مقابل در اجرای برخی موارد تاخیر کرده است.علی اکبر صالحی در مصاحبه با العربی الجدید با اشاره به اینکه توافق به معنای طرح عملیاتی نهایی است که تمامی طرف ها را برای پایان دادن به موضوع هسته ای جمع کرد، گفت: همچنان با وزیر انرژی آمریکا برای اجرایی شدن سازوکار اجرای برجام در ارتباط هستم.


علی اکبر صالحی: غرب در اجرای تعهدات برجام تاخیر دارد
وی با تاکید بر اینکه تهران به آنچه توافق شده است پایبند است اظهار کرد: طرف مقابل در اجرای برخی موارد تاخیر کرده است.صالحی با بیان اینکه برخی از بانک های بزرگ اروپایی تحریم های اعمال شده علیه ایران را به طو کامل برنداشته اند گفت: ما همچنان در انتظار رایزنی وزارت امور خارجه با اتحادیه اروپا برای حل این موضوع هستیم؛ ارزیابی من این است که روند امور به خوبی پیش می رود.

وی با اشاره به اینکه بازرسی چارچوب مشخصی متشکل از چند نقطه دارد، افزود: از جمله این نقاط شروط معاهده‌های بین‌المللی بازرسی و جزئیات پروتوکول الحاقی و همچنین شروط دیگری است که در متن توافق آمده است. ایران هیچ بازرسی خارج از این نقاط را نمی‌پذیرد. بازرسی معمولا از مراکز اتمی می‌شود اما اگر مراکز غیر هسته‌ای دیگری هم باشد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید دلایل حقیقی و مستند به ادله را ارائه کند، و اگر قانع کننده باشد، هیچ مشکلی برای فتح باب مقابل بازرسان نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در  ادامه گفت: در کنار توافق هسته‌ای، ایران و آژانس بر نقشه راه مشترک توافق کردند. مشکل سایت پارچین به شکل نهایی، حل شد. ایران درهای این سایت را داوطلبانه مقابل رئیس آژانس آقای یوکیو آمانو باز کرد. این، بار دوم بود که مسئولانی از آژانس وارد پارچین شدند. نمونه‌برداری هم کردند و نتایج آن ثابت کرد که تردیدهای مطرح شده نادرست است. در نتیجه فکر نمی‌کنم که پرونده بازرسی از مراکز نظامی بعدا مطرح شود. ایران ثابت کرد که حرفش درست است همانطور که مذاکره‌کنندگان ما بارها بر احترام استقلال کشور و محرمانه بودن مراکز نظامی‌ تأکید کرده‌اند.

صالحی  اضافه کرد: ما تا هشت سال آینده وقت داریم؛ پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرا خواهیم کرد و مجبور نیستیم که آن را به مجلس ببریم و به نمایندگان عرضه کنیم.وی در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ما در تمامی ابعاد از قبیل غنی‌سازی اورانیوم، تولید آب سنگین، کشف و استخراج اورانیوم، ادامه تحقیقات هسته‌ای و ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای و نیز تولید سوخت ادامه خواهد داشت. این بدان معناست که چرخه برنامه هسته‌ای ایران متصل و مستمر خواهد بود،رخی قیدوبندها هستند که ایران آن را در عمل پذیرفته اما اینها به معنای توقف کار یا کُند شدن آن نیست.

علی اکبر صالحی همچنین گفت: در مقابل برخی طر‌ف‌های خارجی مسئله را از دید خودشان می‌بینند و تبلیغ می‌کنند که توافق اتمی یعنی اینکه غرب موافق شده ایران را از ساخت سلاح اتمی منع کند همچنانکه توانست روند ساخت بمب اتم را به تأخیر بیندازد. باید تأکید کنم که ایران اساسا دنبال ساخت سلاح اتمی نیست و آنچه اراده کرده، در اختیار داشتن برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای است.

وی همچنین با بیان اینکه مذاکرات و توافق فقط مربوط برنامه هسته‌ای ایران بوده است و بس؛ تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران که شورای امنیت در سال‌های قبل وضع کرده، قید و بندهایی دارد تا مانع از دستیابی تهران به موشک‌های با کلاهک اتمی شود افزود: کشور ما نمی‌خواهد سلاح اتمی بسازد اما در مقابل این حق را دارد که  موشک‌های عادی و توان دفاعی خود را توسعه و بهبود بدهد. این همان چیزی است که به صراحت در میز گفت‌وگو با دیگران مطرح شد و هدف این تحریم‌های جدید صرفا تاثیر بر افکار عمومی غرب است.

صالحی ادامه دادداد: کار خود را از فروش اورانیوم غنی‌شده در ایران، به کشورهای دیگر آغاز کردیم علیرغم اینکه میزان اورانیوم اولیه‌ای که به روسیه صادر شد کم بود و تقریبا 10 تن است. اما این برای ایران که از کشورهای دحال توسعه شمرده می‌شود، افتخاری و موفقیتی است؛ تعداد کشورهایی که اصطلاحاً خدمات هسته‌ای ارائه می‌‌دهند بسیار کم است. همین ورود ما به باشگاه هسته‌ای تجاری، اساسا اتفاق خوبی است و این فعالیت‌ها را در آینده ادامه می‌دهیم.

صالحی افزود: شایسته است که اضافه کنیم ایران کشوری خشک است و رآکتورهای هسته‌ای بزرگ نیاز به مقدار زیادی آب دارد و به همین دلیل باید در کنار آب‌های جنوبی خلیج فارس یا آب‌های دریایی شمال خزر ساخته شود. ما نیاز به ساخت رآکتورهای هسته‌ای با هدف تولید برق در مرکز کشور که شهرهای اصلی در آن قرار دارند، نیاز داریم شهرهایی که برق در مسافت‌های طولانی به سمت آنها منتقل می‌شود و هزینه‌های سنگینی دارد به همین دلیل تهران در حال حاضر پژوهش‌های اولیه برای ساخت رآکتورهای هسته‌ای کوچک را آغاز کرده؛ میزان انرژی این رآکتورها در وهله اول 25 مگاوات است و به تدریج به 100 مگاوات خواهد رسید علاوه بر این ساخت دو واحد جدید هسته‌ای در نزدیکی رآکتور بوشهر را تکمیل خواهیم کرد و درباره آن با مسکو توافق کرده‌ایم.

صالحی با بیان اینکه در امارات چهار رآکتور هسته‌ای غول‌پیکر ساخته شده و این در حالی است که در جنوب ایران فقط یک رآکتور هسته‌ای است گفت: من یک سوال از شما می‌پرسم : چگونه رآکتورهای ما به این خطرناکی است اما همه به بی‌خطر بودن رآکتورهای امارات اذعان دارند؟ سوال مهم‌تر این است که چگونه برای ایران این امکان وجود دارد که رآکتورهایی بر خلاف ضوابط و قواعد آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بسازد؛ آژانسی که اساسا بر روند ساخت و تاسیس این رآکتورها نظارت دارد اما با کمال تاسف اظهارات کشورهای همسایه در شورای همکاری درباره برنامه هسته‌ای ایران با دیگر اظهارات آنها درباره ایران و در ابعاد مختلف شباهت دارد و همه اینها اظهاراتی نادرست است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت در بخش دیگری پیرامون روابط بین ریاض و تهران و مذاکره بین طرفین گفت: من اطلاعات تفصیلی درباره طرح میزبانی قطر ندارم اما در ابتدا باید اشاره کنم که اختلافات با عربستان ایدئولوژیک نیست، اینکه مساله اختلافات را به شیعه و سنی بودن ارتباط دهیم صحیح نیست آنچه در حال اتفاق است فقط با اهداف سیاسی انجام می‌شود.

صالحی افزود: مسأله این است که همسایه‌های خلیج فارس ما از پیشرفت سیاسی، هسته‌ای و علمی ایران نگرانند؛ اینها ترسی غیرقابل توجیه از وجود نیت‌هایی دیگر در نزد ایران دارند. ما به دنبال نفوذ جغرافیایی یا ثروت‌های جدید نیستیم؛ در عمل خواستار تحقق ثبات در منطقه هستیم و در برهه کنونی عاقلانه آن است که با دوراندیشی، تفکر و عمل کنیم. به عنوان مثال روابط ایران و ترکیه علیرغم اختلافات میان طرفین و در مقدمه آنها مساله سوریه، به عنوان شاهد مثالی از روابط استراتژیک باقی خواهد ماند. روابط تجاری، اقتصادی و فرهنگی اکنون در بهترین حالات آن است و این به نفع همه است. ما خواهان بهبود روابطمان با کشورهای خلیج فارس هستیم اما اظهارات مسئولان آنها و دراز کردن انگشت اتهام به سمت ایران و اینکه ایران را مسئول تمام اتفاقات منطقه می‌دانند، امری مضحک است.صالحی همچنین در مورد احتمال لشکرکشی عربستان و ترکیه به سوریه گفت: عربستان در باتلاق عمیقی گرفتار شده و هر اقدامی از این قبیل، یعنی غرق‌شدنش و گرفتار شدنشان به شکلی بیشتر. باید از داستان‌های تاریخی درس بگیرند.

وی همچنین با اشاره به اینکه روابط بین تهران و آمریکا، فاقد اعتماد است و نمی‌تواند بازگشت طبیعی و سریع روابط دوجانبه را متصور شد اظهار داشت:  سیاست‌های آمریکا در قبال ایران باید تغییر کند. همچنانکه آمریکا باید به وعده‌هایش پایبند باشد و همه اینها، زمان نیاز دارد.رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان این مصاحبه در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی گفت:‌ تهدیدهای اسرائیلی خیلی‌وقت است که برای ایران توخالی و پوچ است.