علی لاریجانی: شرایط اقتصادی کشور خوب نیست!

پرتال خبری واکنش: علی لاریجانی امشب در جلسه شورای اداری شهرستان‌های غرب استان گلستان اظهار کرد: امروز در عالم اسلام تلاطم‌های شکننده‌ای وجود دارد.

وی با بیان اینکه تقریبا همه بخش‌های عالم اسلام دچار درگیری‌های نفس‌گیر و پرهزینه است و این جزء ذات شرایط فعلی ما نبود، افزود: این وضعیتی که امروز در دنیای اسلامی می‌بینیم تناسبی با شرایطی که پیامبر برای مسلمانان ایجاد کرد نبوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یک عامل دیگری به شرایط فعلی جهان اسلام اضافه شد و آن عاملی بود که قصد داشت از شرایط اختلافات فردی بهره‌برداری‌های سیاسی کند و یک فتنه بزرگی در دنیای اسلام ایجاد کرد.

وی گفت: امام خمینی(ره) به خوبی این را تشخیص داد و هفته وحدت را با این نگاه روشن ایجاد کرد و تاکید امام بر روی وحدت بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز این را لمس می‌کنیم که کسانی که این فتنه اختلاف را دامن می‌زنند نه شیعه هستند و نه سنی بلکه مخالفان اسلام هستند.

شرایط اقتصادی کشور خوب نیست/ تصویب منابع مالی برای جبران خسارت کشاورزان شمال کشور

لاریجانی در بخش دیگری تاکید کرد: جمهوری اسلامی طرفدار وحدت است و چه در بحران سوریه و چه در بحران یمن می‌گفتیم که ما طرفدار گفتگوی سیاسی حل این مسئله هستیم اما برخی از کشورهای منطقه طرفدار جنگ و خونریزی بودند و این هزینه‌ها را روی دست مسلمانان گذاشتند.

وی اصافه کرد: این ایام بهترین ایامی است که اختلافات را حل کنیم و این مسئله برای من قابل اهمیت است که کشورهایی که به ایران سفر می‌کنند می‌دانند که جمهوری اسلامی خواهان صلح است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در موضع هسته‌ای که ایران مذاکره کرد و آمریکایی‌ها هم نقض‌ها و تخلفاتی داشتند، دنیا متوجه شد که ایران پای تعهدات خود ایستاده است و این مهم است که ما در دنیا ثابت کنیم ما طرفدار حل و فصل صلح‌آمیز هستیم.

لاریجانی اضافه کرد: در شرایط فعلی روشی که جمهوری اسلامی موضوعات منطقه را دنبال می‌کند، در نگاه دنیا و جایگاه جهانی قابل ارزش است.

وی گفت: ویژگی همبستگی ملی و رفتار عقلایی کشور ما باعث امنیت پایدار در کشور شده و از این امنیت باید استفاده کنیم و وضعیت اقتصادی کشور را به سوی وضعیت مناسب پیش ببریم و البته از نظر اقتصادی دارای وضعیت و شرایط خوبی نیستیم اما مسیری که جلو می‌رویم مسیر روشنی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص یخ‌زدگی محصولات کشاورزی شمال کشور تصریح کرد: موضوع سرمازدگی دست ما نیست و باید برای آن باید راه علاج پیدا کرد اما پیگیری‌های لازم را در حال انجام است و منابعی را تصویب کردیم و منابعی را در اختیار دولت قرار دادیم اما برای آینده باید فرمولی را در استان ترویج کنیم که این نظامات بیمه‌ای را در بین کشاورزان گسترش دهیم.

لاریجانی گفت: اگر کسی محصولاتش را بیمه کند، نیازی نیست کشاورز به دولت و مجلس دست نیاز دراز کند و در صورت خسارت جبران آن را از سازمان بیمه‌ای درخواست خواهد کرد و اگر مشکلی با سازمان بیمه‌ای داشته باشد اینجا ما می‌توانیم مشکل را با ایجاد رقیب بیمه‌ای حل کنیم.

وی در خصوص منطقه آزاد اینچه‌برون گفت: این می‌تواند منبعی برای تحول باشد به شرطی که ظرفیتی برای صادرات باشد و یک حساسیت مجلس این است که شرایط برای صادرات محیا شود.

لاریجانی تاکید کرد: به دلیل آنکه مناطق آزاد که تا امروز ایجاد شده برای صادرات شکل گرفته و آرزوی ما این است که سرزمین‌هایی داشته باشیم برای عرصه صادراتی و انتظار ما از استان گلستان نیز این است که شرایط صادراتی در منطقه آزاد ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در کمیسیون اقتصادی این موضوع را تاکید کردم که ما برای کسانی که در راستای صادرات در مناطق آزاد فعالیت کنند معافیت مالیاتی طولانی مدت ایجاد خواهیم کرد.

لاریجانی در بخش دیگری گفت: چرخه اقتصادی کشاورزی در کشور باید تغییر کند و باید پایه این باشد که متناسب با هر روستا صنعت گردشگری، معدن و دیگر مسائل را ایجاد کنیم تا شاهد پیشرفت اقتصادی و کشاورزی در کنار هم باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای استان ما برای استان‌ها در حال بررسی هستیم تا 30 درصد از بودجه کشور به زیرمجموعه استان‌ها تعلق بگیرد تا استان‌ها با توجه به مسائل استانی هزینه شود.

لاریجانی با اشاره به شرایط متلاطم منطقه بیان کرد: دورنمای شرایط ایران امیدوارکننده است و نیروهای متخصص خوب و جایگاه جمهوری اسلامی شرایط سرمایه‌گذاری در کشور را تسهیل کرده است و امنیت ایران اشتیاق آنها را بیشتر می کند.

وی افزود: عده ای با حسادت در حال ایجاد تشنج در منطقه هستند و برخی با نقشه‌های صهیونیسم حرکت می‌کنند اما این اقدامات همانند کف روی آب است و امروز کسانی که در حوزه تولید کار می‌کنند باید به‌دنبال تولید و کارآفرینی با نگاه مثبت باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: هرچه جلوتر پیش می‌رویم شرایط تولید کشور بهتر می‌شود و اگر برخی کشورها به‌دنبال سیاه‌نمایی هستند ما نباید فریب این سیاه‌نمایی‌ها را بخوریم.