کافه گردش
اخبار
۲۱ آبان ۱۳۹۳, ۹:۱۳ ق.ظ

غوره مذاکرات مویز می‌شود؟

اخبار,اخبار سیاست خارجی,مذاکرات ایران و1+5
 آوردگاه بزرگ، میدان رزمی تن به تن و نمایان، صحنه نبردی بی امان، اینجا در مسقط عمان، همه چیز برای یک رویارویی سرنوشت ساز مهیاست.

در این رزم بی وقفه و تمام عیار خبری از توپ و تانک و مسلسل نیست، اینجا به زبان دیپلماسی به ترفند فکر و اندیشه با اسلحه فصاحت بیان و بلاغت کلام سخن می‌گویند و به چالش می‌کشند و راه را برای پیروزی مهیا می‌کنند. ۱۲ ساعت چانه زنی طی دو روز و در سطحی چنین عالیرتبه و با موضوعی چنین خطیر به زبان ساده و سهل است اما فرصت‌ها درگذرند و هر دو طرف می‌دانند این جنگ رودررو بازنده و برنده ندارد یا همه برنده اند و یا همه بازنده و این است که هیچ فرصتی را از یکدیگر دریغ نمی کنند، آنچنان که خبر می‌رسد جان کری وزیر خارجه ایالات متحده قرار است یکبار دیگر به مسقط بیاید و به مذاکرات هسته‌ای در روز چهارشنبه اضافه شود.

مذاکرات محرمانه و بس فشرده است و بدیهی است هر گونه اظهار نظر حساب نشده در این بحبوحه و بزنگاه می‌تواند تبعات جبران ناپذیری داشته باشد و از همین حیث است که سعی می‌شود اظهار نظر چندانی انجام نپذیرفته و در مواردی که یکی ازطرفین در خصوص مذاکرات سخن می‌گوید از واژگان کلی و بینابینی استفاده شود. آنچنان که جان کری به خبرنگاران گفته است که مذاکرات در جریان است و نه می‌تواند بگوید خوب بوده و نه بد.

سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد هسته‌ای نیز پس از مذاکرات سه جانبه طی یک اشاره کلی گفته است: مذاکرات به طور مستقیم، نزدیک و عملیاتی و با عنایت به هدفی که از مذاکرات داریم یعنی رسیدن به توافق در حال انجام است و شکلی جدی و واقعی دارد اما هنوز نمی‌توانیم ادعای پیشرفت در مذاکرات کنیم. کماکان امید داریم تا سوم آذر یک توافق صورت گیرد، چه در کلیت یا حداقل در سطح کلان آن. با این پیش مقدمه سومین روز مذاکرات، این بار به شکل رسمی و میان ایران و ۱+۵ برگزار شد.

 روی مذاکرات متمرکز هستیم 
تفاوت عمده مذاکرات عمان با ادوار پیشین، ملهم از چرخشی راهبردی از چانه زنی بر سر چارچوب‌های کلی به ارائه راهکار برای برون رفت از اختلافات و نزدیکی دیدگاه‌هاست. فرآیندی که از آن با عنوان تمرکز برای رسیدن به راه‌حل‌ها نام برده می‌شود. این نکته را اولین بار وزیر خارجه کشورمان پیش از آغاز مذاکرات اعلام داشت و پس از آن نیز عباس عراقچی با اتمام مذاکرات سه جانبه بدان اشاره کرده و اینچنین گفت: تفاوت این مذاکرات با چند دور مذاکرات قبل این است که در مذاکرات اخیر بر روی راه‌حل‌ها متمرکز هستیم.

معاون وزیر خارجه مهم ترین موضوع مورد بحث را چگونگی برداشته شدن تحریم‌ها عنوان کرده و به شق دوم ماجرا یعنی موضوع غنی‌سازی و ابعاد آن نیز به عنوان دیگر موضوع مورد اختلاف و بحث اشاره کرده و در برآورد خود از مذاکرات سه جانبه عمان تاکید کرد: ما در هیچ موضوعی به راه‌حل قطعی نرسیده‌ایم. البته پیشنهاد و ایده‌هایی وجود دارد اما کماکان ایرادات و نگرانی‌ها نسبت به آن‌ها برای دو طرف وجود دارد. وی بر آمادگی ایران برای ادامه مذاکرات در عمان و بیش از برنامه تدوینی قبلی اشاره کرده و تاکید می‌کند: همه موضوعات مورد بحث در مذاکرات به یکدیگر مرتبط هستند و این کار را سخت می‌کند.

این که تا سوم آذر به نتیجه برسیم واقعا کار دشواری است و فرصت واقعا کم است ولی ما ناامید نیستیم، احتمالش هست که حداقل در کلان مساله و در موضوعات اساسی به یک تفاهم برسیم؛ احتمال این مساله وجود دارد و امیدواریم اما خوشبین نیستیم. در سوی دیگر کاخ سفید نیز اعلام داشت: آمریکا درباره‌ تمدید مذاکرات هسته‌ای با ایران رایزنی نمی‌کند و تمرکز روی حل اختلافات قرار دارد. معاون مشاور امنیت ملی آمریکا در همین ارتباط اعلام کرده است: ما در مباحثات با ایران بر تمدید این مذاکرات متمرکز نشده‌ایم چون ما می‌خواهیم تمرکز روی نزدیک‌تر کردن دامنه اختلافات و شکاف‌ها باشد.

اظهاراتی که به خوبی نشان می‌دهد علیرغم سختی کار و دامنه اختلافات، همه طرف‌ها بدون هیچ تنزل و فروکاستی در پی فرجام بخشی به مذاکرات تا مهلت باقیمانده هستند. آنچنان که خبرگزاری رسمی کویت به نقل از یک مقام عمانی گفته است: وزیر امور خارجه‌ آمریکا برای ادامه‌ مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ روز چهارشنبه به مسقط بازمی‌گردد. او همچنین مدعی پیشرفت در مذاکرات نیز شده است، نکاتی که به گفته یک مقام آمریکایی قرار است بطور مستقیم از سوی وزیر امور خارجه آمریکا گزارش آن رودررو به رئیس جمهوری این کشور داده شود و اوباما در جریان کم و کیف مذاکرات عمان قرار گیرد.

 اظهارات و ادعاهای آمریکایی 
بی‌گمان رفتارورزی‌های دیپلماتیک پشت میز مذاکراتی که محرمانه و با حساسیت بالا به پیش می‌رود و هیچ کسی دوست ندارد شاهد شکست آن باشد، متفاوت از عرصه‌های بیرونی و برون‌نمایی‌های رسانه‌ای است که بیشتر مصارف داخلی و تبلیغاتی دارد و به نوعی می‌توان آن را در راستای فضاسازی بیرونی برای در امان ماندن اصل مذاکرات از حاشیه سازی‌ها دانست. آنچنان که خبرگزاری رویترز همزمان با مذاکرات هسته‌ای مدعی شده است که ایران برای پنجمین بار از ورود یک بازرس آژانس به کشورمان جلوگیری کرده است.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز گذشته مدعی شد که کشورش مسأله تزریق گاز به سانتریفیوژ‌های مدل ‌IR-5 را با ایران در میان گذاشته و این مسأله حل شده است. این در حالی است که طبق توافق ژنو هیچ محدودیتی برای تحقیق و توسعه در برنامه‌های اتمی ایران و آزمایش نسل جدید سانتریفیوژها وجود نداشته است و مشخص نیست چرا چنین ادعایی مطرح شده است، از طرف دیگر روزنامه اسرائیلی هاآرتص مدعی شده است که جان کری در تماس تلفنی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی وی را در جریان کامل مذاکرات عمان و روند آن قرار داده است.

نکاتی که نشان از بازی‌های همیشگی رسانه‌ای می‌دهد و البته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز بطور تلویحی از ارائه گزارش به مقامات اسرائیلی گفته است. البته نکته‌ای که بدان اشاره رفت، تنها موضوعی نبود که جن ساکی در گفت و گو با خبرنگاران بدان اشاره کرده است، وی در کنفرانس خبری خود با اشاره به مذاکرات هسته‌ای در عمان، گفته است: این دیدارها بسیار حائز اهمیت بودند و ما هنوز روی حصول پیشرفت تمرکز کرده‌ایم و می‌خواهیم ببینیم آیا می‌توانیم تا ضرب‌الأجل ۲۴ نوامبر به توافق برسیم یا نه. ما هنوز برای این کار زمان داریم. مذاکرات میان کری، ظریف و اشتون سخت، جدی و مستقیم بودند و همان طور که می‌دانید مدیران سیاسی قرار است در مسقط به این مذاکرات ادامه دهند.

 مذاکرات فشرده ایران و ۱+۵
هتل البوستان عمان روز سه شنبه میزبان نهمین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ بود. مذاکراتی که به شکل دو یا چند جانبه و نیز به شکل رسمی و با حضور همه طرفین برگزار شد. مذاکرات در سطح معاونان وزرای خارجه ساعت ۱۱ و با حضور کاترین اشتون و محمد جواد ظریف پشت درهای بسته آغاز شد. قبل از آغاز رسمی مذاکرات، هیات ایرانی و روسی با یکدیگر دیدار داشتند. آنگونه که ایسنا به نقل از خبرگزاری روسی ریانووستی نوشته است، به گفته یک منبع ایرانی هیات‌های مذاکره کننده ایران و روسیه قبل از آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای در مسقط پایتخت عمان با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند. عصر روز سه‌شنبه نیز معاونان وزیر خارجه کشورمان با معاونان سه کشور اروپایی دیدار کردند.

 در نهایت….
محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته پیش از دیدار با معاون وزیر خارجه عمان، در پاسخ به خبرنگارانی که از وی پیرامون پیشرفت در مذاکرات عمان می‌پرسیدند، گفت: شما باید تا هفته آینده صبر کنید. پاسخ کوتاهی که حاوی معانی بسیاری است و بر این نکته گواهی می‌دهد که وزیر خارجه کشورمان امیدوار به نتیجه بخشی مذاکرات در لحظات پایانی است و همچنین بر این نکته صحه می‌گذارد که مسیری در حال طی شدن است و باید تا لحظات آخر منتظر ماند.

از طرف دیگر وزیر خارجه آلمان، فرانک والتر اشتاین مایر، در اظهار نظری جالب گفته است: دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران امکان‌پذیر است. او البته ادامه داده است: برای حصول این توافق تمام طرف‌ها باید انعطاف و قدرت رهبری داشته باشند. وزیر خارجه آلمان همچنین گفته است: اکنون زمان پیروزی یا شکست است و بعید است که به این زودی فرصت دیگری پیش بیاید. من فکر نمی‌کنم که این موقعیت دوباره در آینده نزدیک پیش بیاید و تمدید دوباره مذاکرات دست کم تا دو سال آینده راه‌حلی به ارمغان نخواهد آورد.

حال باید هفته‌ای دیگر را هم به انتظار نشست و دید که چه تحولاتی به منصه ظهور خواهد رسید، آیا کری دوباره به عمان خواهد رفت؟ آیا مذاکرات بالاخره به پایانی مطلوب و منطبق بر میل و خواست همگانی خواهد رسید.

 

سپیده تدین
454 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *