کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۵ فروردین ۱۳۹۵, ۱:۵۷ ب.ظ

فاجعه یارانه ۲۵۰ هزارتومانی توسط احمدی‌نژاد!

فاجعه یارانه 250 هزارتومانی توسط احمدی‌نژاد!
«شعار پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی می تواند آثار تورمی و تبعات بسیار خطرناک و وحشتناکی در کشور داشته باشد.»
پرتال خبری واکنش: سعید لیلاز اقتصاددان با بیان این مطلب به «انتخاب» گفت: در سال ۹۱ هم من گفتم دولت احمدی نژاد حتی میت واند به هر ایرانی یک میلیون یارانه بدهد. اما به چه قیمتی؟ به چه شکلی؟ یعنی بدون هیچ پشتوانه ای فقط پول منتشر کند.  نقدینگی کاذب در جامعه تزریق کند و درنهایت ارزش پول کشور را نابود کند.
وی با اشاره به تبعات اقتصادی پرداخت نقدی یارانه ها در دولت احمدی نژاد همگفت: همه ما دیدیم که در ان سال ها چه موج وشحتناک تورمی در کشور ایجاد شده بود. بدون هیچ حساب و کتابی و بدون هیچ پشتوانه ای به جامعه پول تزریق کردند. حجم نقدینگی بالا رفت و مشکلات بسیار زیادی برای ساختار اقتصادی و حتی اجتماعی و سیاسی کشور به وجود آوردند.
این اقتصاد دان در ادامه با بیان اینکه در علم اقتصاد باید با دقت عمل کرد و تبعات هر تصمیمی را بررسی کرد و بعد به اجرای آن دست زد، گفت: اجرای غلط طرح پرداخت یارانه ۲۵۰ هزارتومانی می تواند آثار تورمی شدیدی بر اقتصاد ایجاد کند و منجر به خلق پول جدید و نقدیندگی در کشور شود.
وی افزود: این در حالی است که تورم می تواند با اجرای طرح مورد اشاره شکل خطرناکی پیدا کند. در همان سال ها دیدیم که چقدر این تورم به زندگی و معیشت مردم ضربه زد و تبعات جبران ناپذیری را خصوصا برای طبقات فرودست جامعه به وجود آورد. همان زمان هم با پرداخت یارانه نقدی، تورمی بی سابقه در کشور به وجود آورد.
لیلاز تاکید کرد: شعار ۲۵۰ هزارتومانی و اجرای آن نتایج فاجعه باری می تواند برای کشور داشته باشد.
وی در پایان گفت: با این حال، نه تنها احمدی نژاد بلکه هر کس دیگری هم می تواند ییارانه ۲۵۰ هزار تومانی یا یک ملیون تومانی یا هر رقم دیگری به مردم بدهد. اما نکته این است که این پول بی ارزش می شود. تورم انقدر بالا میرود، انقدر نقدینگی انباشت می شود که شاهد یک موج و سونامی عجیب و عظیم تورمی در کشور خواهیم بود که همه اقتصاد کشور را با خود از بین می برد.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.
منبع:انتخاب
رهـــــــــــــا مسعودی
485 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

  1. Am در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۳۹۵:
    Thumb up 1 Thumb down 0

    درست است که پول زیاد باعث نقدینگی می شود ولی شما فکر نمیکنید که یارانه الان حتی کفاف خرج آب و برق مردم را هم نمی دهد چه برسد به مایحتاج دیگر مردم هر چه باشد این یارانه باید کمک کند تا بخشی از پول آب و برق را هموطنان بتوانند بپردازند ولی متاسفانه حتی پول آب را هم نمی توانند با این یارانه اندک بدهند
    با این حال شما فکر نمی کنید با کنترل صادقانه دریافت کنندگان یارانه و افزایش نسبی این مبلغ نه تنها نقدینگی رخ نمی دهد بلکه به طبقه فرودست ها نیز کمکی کرده است ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *