کافه گردش
اخبار
۱۶ آذر ۱۳۹۳, ۱۱:۴۳ ق.ظ

فاز دوم طرح آزادسازی قیمت نان

۱۰
مجتبی خسروتاج گفت: تمام نانوایی هایی که آزادپز هستند، به زودی با نصب تابلوهایی مشخص خواهند شد تا مردم بدانند که آن نانوایی‌ها آزادپز هستند و سایر نانوایی هایی که این تابلو را ندارند، همچنان آرد را به قیمت یارانه ای دریافت و نان را نیز با قیمت دولتی عرضه می کنند.

 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه براساس طرح جدید دولت، ۲۰ درصد از نانوایی‌های هر استان آزادپز خواهند شد، گفت: این نانوایان، نان را به قیمت آزاد عرضه کرده و در مقابل آرد را هم آزاد می‌خرند.

مجتبی خسروتاج گفت: در طرح جدید دولت برای اصلاح مرحله‌ای قیمت آرد و نان، مصوب شد تا در هر استان، ۲۰ درصد نانوایی‌ها، نان را به قیمت آزاد و رقابتی عرضه کنند؛ به این معنا که کارگروه‌هایی که در یک استان تشکیل شده‌اند، اگر تشخیص دهند که به عنوان مثال نان سنگک در آن استان آزادپز باشد، حدود ۲۰ درصد آرد یارانه ای را به تولید نان سنگک اختصاص می‌دهد؛ بنابراین ممکن است تشخیص کارگروه در استان این باشد که نان سنگک را در آن استان  آزادپز کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بنابراین این گونه نانوایی‌ها، نان را به قیمت تمام‌شده عرضه می‌کنند، البته این نانوایی‌ها آرد را نیز به قیمت تمام‌شده خریداری می‌کنند و خارج از مکانیزم کنترل قیمت و در شرایط رقابتی، نان را عرضه می‌کنند؛ بنابراین وقتی نان در فضای رقابتی عرضه شود، بازار رقابت قیمت را تعیین می‌کند؛ البته در چنین شرایطی ممکن است نان سنگک برای هر قرص نان، ۱۰۰۰ تومان در یک استان عرضه شود.

وی اظهار داشت: در برخی از استان‌ها که قیمت بالاتر از ۳۰ درصد افزایش یافته است، ممکن است ناشی از نانوایی‌های آزادپز باشد، البته سیاست دولت این است که کیفیت نان در فضای رقابتی قرار گیرد، اما امروز برای دولت اهمیت دارد که نان به عنوان یک کالای اساسی، قیمت کنترل شده‌ای داشته باشد، بنابراین به یکباره نمی توان ۱۰۰ درصد واحدهای تولیدی را آزادپز کرد.

خسروتاج گفت: البته سازمان حمایت نظارت لازم را بر بازار انجام خواهد داد تا نانوایی‌های آزادپز نیز تخلف نکنند، یا برخی نانوایی‌هایی که آرد یارانه‌ای از دولت دریافت می‌کنند، تخلف گرانفروشی نداشته باشند.

وی افزود: تمام نانوایی هایی که آزادپز هستند، به زودی با نصب تابلوهایی مشخص خواهند شد تا مردم بدانند که آن نانوایی‌ها آزادپز هستند و سایر نانوایی هایی که این تابلو را ندارند، همچنان آرد را به قیمت یارانه ای دریافت و نان را نیز با قیمت دولتی عرضه می کنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه دولت هیچ بنایی برای افزایش یارانه نقدی نان ندارد خاطرنشان کرد: دولت در سال جاری ۷ هزار میلیارد تومان یارانه به عنوان مابه التفاوت قیمت گندم خریداری شده از کشاورزان پرداخت می کند و در کنار این، ۴ هزار میلیارد تومان نیز به حساب مردم به عنوان یارانه نقدی نان واریز می نماید که به این ترتیب، دولت ۱۱ هزار میلیارد تومان یارانه می‌پردازد و هر نفر، ۴۵۰۰ تومان یارانه می گیرد.

سپیده تدین
340 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *