قائم مقام وزیر راه و شهرسازی از اعلام جزئیات مسکن اجتماعی تا اواخر ماه جاری یا اوایل تابستان خبر داد.

n00341333-b

 احمد اصغری مهرآبادی، اظهار کرد: بازنگری طرح جامع مسکن در وزارت راه و شهرسازی در حال انجام بوده و به مراحل پایانی رسیده است.ی با بیان این‌که در جزئیات مسکن اجتماعی قرار ندارم در عین حال تاکید کرد:‌ جزئیات این طرح اواخر خرداد یا تابستان اعلام می شود.

مهرآبادی پیش‌تر با بیان دولت یازدهم راهکارها و رویکردهای جدیدی از جمله مسکن اجتماعی حمایتی و مشارکتی را در برنامه دارد، گفته بود: برای اجرای طرح‌های جدید مسکن در دولت یازدهم کارگروهی تشکیل شده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن نیز در این‌باره به تسنیم گفته بود: واگذاری مسکن اجتماعی به‌صورت اجاره محض، اجاره به‌شرط تملیک یا ملکی پس از آسیب‌شناسی دقیق وزارت راه مشخص خواهد شد.

پژمان در خصوص زمین مورد نیاز برای اجرای مسکن اجتماعی افزود: در خیلی نقاط زمین مورد نیاز برای اجرای مسکن اجتماعی را داریم و در جاهای دیگر هم پس از مشخص شدن برنامه اجرایی با استفاده از منابع داخلی سازمان زمین و مسکن یا تهاتر یا فروش اراضی مرغوب‌تر که ــ زمین ارزش افزوده بالاتری دارد ــ در مناطقی که دارای ارزش افزوده پائین‌تری، زمین مورد نیاز مسکن اجتماعی تأمین می‌شود.

وی با اشاره به این‌که برنامه‌های گذشته اجرا شده در حوزه مسکن مانند اجاره به‌شرط تملیک دارای ایرادات، نواقص و ضعف‌هایی بوده است، است، افزود: در مسکن اجتماعی فعلاً تمرکز ما روی تولید است و پس از آن به مرحله دوم یعنی چگونگی واگذاری این واحدها به خانوارهای نیازمند می‌رسیم.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با تأکید بر این‌که در مرحله بعدی در خصوص نحوه واگذاری مسکن اجتماعی به خانوارها تصمیم‌گیری می‌شود، تصریح کرد: این مسئله در مرحله نهایی مشخص می‌شود، با توجه به فرصتی که داریم آسیب‌شناسی دقیقی در این زمینه در حال انجام است که تصمیم اتخاذ شده به چه شکلی صحیح‌تر است.

پژمان با اشاره به احتمال ورود نهادهای حمایتی به مسکن اجتماعی، ادامه داد: این‌که واگذاری مسکن اجتماعی به‌صورت اجاره محض، اجاره به‌شرط تملیک یا ملکی از همان ابتدا باشد در مرحله بعد و پس از آسیب‌شناسی مشخص می‌شود.