کافه گردش
اجتماعی
۹ اسفند ۱۳۹۴, ۹:۴۴ ق.ظ

قاچاق در بازار میوه و تره بار ایران

پرتال خبری واکنش:«عده‌ای به‌شدت به دنبال واردات میوه درآستانه نوروز هستند. » این اظهارنظر هشدار آمیز را در حالی روز گذشته مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران انجام داده است که بازار میوه و تره بار ایران همچنان در شوک قاچاق گسترده میوه‌های تابستانی به سر می‌برد که به‌صورت شبانه سر از بازار تهران در آوردند.

قاچاق در بازار میوه و تره بار ایران

در آستانه نوروز قاچاق فصلی اوج گرفته و اقلامی مانند آجیل، پوشاک و… به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند. در این میان قاچاق میوه از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که از طرفی بسیاری از ایرانیان برای پذیرایی از میهمانان نوروزی خود میوه خریداری می‌کنند و از طرف دیگر، کشاورزان و فعالان بازار میوه برای این ایام برنامه‌ریزی کرده اند.

قاچاق میوه از طرفی به زیان کشاورزان و فعالان بازار میوه و تره بار است و از طرف دیگر، سلامت و اقتصاد شهروندان ایرانی را تهدید می‌کند. میوه از جمله محصولاتی است که باید مورد پایش و نظارت قرار گرفته و قبل از رسیدن به بازار سلامت آن تضمین شود. این پایش‌ها درباره میوه‌های قاچاق انجام نمی‌شود و در حالی که برخی از آنها قیمت نجومی دارند، ممکن است زیان‌آور نیز باشند. در روز‌های اخیر و به دنبال افشای قاچاق گسترده میوه به ایران مسئولان اعلام کردند که میوه‌های وارداتی امحا می‌شوند. با وجود این، قاچاقچیان دست بردار نیستند و آنطور که به تازگی اعلام شده تحرکات تازه‌ای را در روز‌های پایانی سال آغاز کرده اند.

منافع پنهان

روز گذشته مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران بابیان اینکه عده‌ای به‌شدت به دنبال واردات میوه درآستانه نوروز هستند، گفت: نمی‌دانم واردکنندگان چه توان ومنافعی دارندکه می‌توانند به هر طریقی میوه وارد کنند. به گزارش مهر، محمدرضا شعبانی اظهار داشت: کسانی که به واردات نارنگی اصرار دارند، عده‌ای هستند که منافع آنان در این کار است و خواهان تخریب زیرساخت‌های تولید کشور هستند. او با بیان اینکه ما علاوه بر نارنگی و پرتقال، شاهد واردات انواع میوه از جمله گلابی و سیب درختی به کشور هستیم، افزود: این نشان می‌دهد که واردکنندگان تنها به منافع شخصی خود فکر می‌کنند، چرا که خواسته همه مردم و مسئولان این است که واردات میوه به کشور انجام نشود و ممنوع باشد، ضمن اینکه چنین قانونی هم وجود دارد. مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران تصریح کرد: با این وجود، بنده نمی‌دانم واردکنندگان چه توان و منافعی دارند که می‌توانند به هر طریقی میوه وارد کنند. شعبانی با اشاره به اینکه فصل مصرف میوه نارنگی در کشور تمام شده است، گفت: زمان مصرف این میوه از شهریور تا دی ماه است اما پرتقال تا اردیبهشت ماه در کشور تولید و مصرف می‌شود. او میزان تولید پرتقال در استان مازندران را یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: این فقط تولید مازندران است که می‌تواند به تنهایی پاسخگوی نیاز کشور باشد. مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران با بیان اینکه برای ایام پایانی سال ذخیره‌سازی انجام شده است، ادامه داد: سبد میوه تولیدی ایران، سبدی پر و کامل است.

با وجود این، باز هم عده‌ای اصرار به واردات نارنگی از پاکستان دارند که باید از آنها سوال شود در ازای این همه نارنگی پاکستانی، چند کیلوگرم پرتقال به آنجا صادر کردید؛ با توجه به اینکه پاکستان اصلا تولید پرتقال ندارد؟ شعبانی تصریح کرد: با این اقدامات، باغات میوه ما از بین خواهد رفت و حتما در استانی مانند مازندران، ساختمان و ویلا به جای آنها ساخته می‌شود. او با تاکید بر اینکه امسال هیچ کمبودی در زمینه تولید نارنگی نداشتیم، گفت: وقتی قیمت محصولی بین دو تا سه هزار تومان است، یعنی کمبودی نیست، ضمن اینکه امسال فقط در مازندران ۶۵۰ هزار تن نارنگی تولید شده است و حتی با وجود اینکه فصل این میوه تمام شده، در حال حاضر نیز در بازار مصرف وجود دارد. مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران در واکنش به مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه هم‌اکنون قیمت نارنگی بندرعباس در بازار گران است، گفت: طبیعی است محصولی که خارج از فصل تولید شده، مقداری گران‌تر باشد، ضمن اینکه مگر قیمت میوه‌های وارداتی ارزان است؟

او با بیان اینکه در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم انگور وارداتی۲۰ هزار تومان و گیلاس خارجی ۹۰ هزار تومان است، تصریح کرد: چقدر از مردم توان خرید این محصولات را دارند؟ واردات این میوه‌ها فقط برای قشر مرفه انجام شده است؛ بنابراین اینکه می‌گویند گرانی یک محصول در بازار داخل دلیلی برای واردات آن است، گفته صحیحی نیست. شعبانی با اشاره به اینکه عده‌ای به اسم مردم واردات انجام می‌دهند و قصد دارند تیشه به ریشه تولید و کشاورزان بزنند، گفت: همه میوه‌های وارد شده فصل‌شان در کشور ما تمام شده است. در حال حاضر در بازار داخل انواع میوه از جمله کیوی، پرتقال، سیب درختی، خیار، موز و… است. مگر مردم چقدر میوه مصرف می‌کنند که با وجود این همه تولید، باز هم اصرار به واردات دارند؟

قاچاق با تریلی ۱۸ چرخ

همزمان رئیس اتحادیه بارفروشان میوه با بیان اینکه قیمت میوه‌های قاچاق ۳ برابر قیمتِ واقعی است، گفت: میوه‌های قاچاق را با تریلی ۱۸ چرخه و از مبادی آسفالته به کشور وارد می‌کنند. به گزارش «آرمان» و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران، سید محسن محمودی اظهار داشت: اتحادیه بارفروشان پیش از این اطلاعیه‌ای را به واحدهای صنفی مبنی بر تشدید برخورد با صنوف متخلف و دخیل در امر قاچاق صادر کرده است اما در جلسه اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بر این شد که اطلاعیه‌ای دیگری نیز از سوی مسئولان مربوطه تنظیم شود و در اختیار اتحادیه برای ابلاغ به واحدهای صنفی قرار بگیرد. به گفته او در حال حاضر به جز موز، نارگیل، آناناس و زنجبیل که به صورت قانونی وارد کشور می‌شود، واردات مابقی اقلام میوه، ممنوع است.

سارا ابراهیمی
480 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *