قطع آب یک میلیون مازندرانی به دلیل طوفان

قطع آب یک میلیون مازندرانی به دلیل طوفان

معاون بهره‌برداری آبفای استان مازندران، گفت: طوفان در ساعات اولیه یک میلیون و 270 مازندرانی را درگیر تخریب تأسیسات آبرسانی کرد.

پرتال خبری واکنش: «محمدرضا محمودی» با اشاره به این‌که در ساعت ۵ صبح تاریخ ۱۲ شهریورماه بر اثر طوفان شدیدی که در بخش مرکزی استان مازندران اتفاق افتاد مشکلاتی در آبرسانی ایجاد شد، اظهار کرد: در نخستین مرحله عملیات خدمات آبرسانی به شهرهای قائم‌شهر، بابل، امیرکلا، بابلسر، هادی شهر، فریدونکنار و آمل، سیمرغ، جویبار، کوی‌خیل، بهنمیر، نور، رویان و محمودآباد بود که  جمعیتی حدود یک میلیون و ۲۷۰ هزار نفر را درگیر این خسارت کرد.

وی با بیان این‌که در این طوفان از ۱۲۰ حلقه چاه حدود ۷۵ چاه از مدار بهره‌برداری خارج شدند، افزود: در ساعت اولیه طوفان پس از قطع برق حدود ۴۷۵ لیتر در ثانیه آب با ۵۰ دستگاه موتور دیزلی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

محمودی گفت: از ساعت ۹ صبح همان روز بقیه چاه‌ها وارد مدار بهره‌برداری شدند و هم‌اکنون تا ساعت ۹ صبح شنبه 13 شهریورماه ۹۵ درصد منابع آب برق‌دار شدند و ۵ درصد چاه‌های فریدونکنار و بخش‌های جنوبی بابل همکاران توزیع در حال برق‌رسانی و رفع نقص هستند.

معاون بهره‌برداری آبفای استان مازندران، یادآور شد: از آنجایی که ۹۰ درصد تأمین آب از منابع زیرزمینی و بیشتر تجهیزات از طریق الکتروپمپ‌ها است بنابراین به میزان زیادی وابسته به میزان برق هستیم.

این مسئول افزود: برخی از آب‌های شهرها ممکن است دچار کمبود فشار آب و یا آب آنها کدر باشد که تا صبح فردا همه این مشکلات رفع می‌شود.

محمودی با اشاره به چالش‌های بعد از بحران، تصریح کرد: برخی از شهرهایی هم‌چون فریدونکنار و محمودآباد به‌علت زیاد بودن املاح، آب کدر است، به زمان نیاز است، شهروندان در صورت کدر بودن آب با شبکه تماس بگیرند.

وی یادآور شد: این مشترکان برای رسیدن به شرایط عادی حدود ۵ ساعت زمان نیاز دارند با توجه به این‌که شبکه آب خالی و هوا وارد لوله‌ها شده است برای رسیدن به آب سالم باید اندکی صبر کنند.