قهرمان هسته‌ای یا خائن اعدام شد

قهرمان هسته‌ای یا خائن اعدام شد

روز گذشته انتشار خبر اعدام شهرام امیری توسط «بی‌بی‌سی فارسی» به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد این رسانه به نقل از مادر شهرام امیری اعلام کرد که او اعدام شده است.

پرتال خبری واکنش:مرضیه امیری گفت یک روز قبل از اعدام پسرش، با او دیدار كرده و پسرش به او خبر داده که به‌زودی قرار است اعدام شود، همچنين اعلامیه‌ برگزاری مجلس ختم امیری منتشر شد که بر‌اساس تحقیقات ، پنجشنبه در کرمانشاه مجلس ختمی برای امیری برگزار شده است.
سی‌ان‌ان سال گذشته بر مبنای ایمیل‌های افشا شده کلینتون در گزارشی نوشت که شهرام امیری با میل خود به امریکا رفته و اطلاعات ذی قیمتی از پرونده هسته‌ای ایران را فروخته است.

روزنامه کیهان در سال ۹۰ در نقد یکی از گزارش‌های آمانو نوشت: « در ماجراي شهرام اميري تكنسين ربوده شده ايراني همه تلاش ها اين بود كه آمريكايي ها مي خواستند يك لپ تاپ جعلي را به او تحميل كنند كه آن را از ايران با خود به آمريكا برده است. آمانو در گزارش خود در اين باره هيچ نگفته است كه آيا اطلاعات جديدي كه مي گويد در اختيار دارد از جنس همان چيزهايي است كه مي خواستند به اميري تحميل كنند؟»

 هر چند هنوز مقامات رسمی در خصوص اعدام امیری اظهار نظری نکرده‌اند اما با بررسی شواهد و حکم پیشین او مبنی بر زندان و تبعید به جرم همکاری با دولت‌های متخاصم می‌توان نتیجه گرفت اطلاعات فروخته شده توسط امیری به آمریکا مبنای بسیاری از تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر علیه ملت ایران بوده است.

شهرام امیری کیست؟
 «شهرام امیری»، پژوهشگر و متخصص رادیو‌ایزوتوپ‌های پزشکی در دانشگاه صنعتی مالک اشتر بود که در سفر حج عمره به عربستان در خرداد ۱۳۸۸ ناپدید و حدود یک سال بعد از آنکه چند کلیپ ویدئویی با سخنان متناقض از او منتشر شد، سرانجام ۲۲ تیر ۱۳۸۹ به دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا رفت و سپس به ایران بازگشت. هنگام بازگشت به ایران، مقامات رسمی از جمله معاونت وقت وزارت خارجه دولت احمدی‌نژاد از او استقبال كردند. مقاماتی که در فرودگاه به استقبال امیری رفتند، حلقه گل به گردن او انداختند و برخی حتی او را قهرمان هسته‌ای لقب دادند.
 محمود احمدی‌نژاد در آبان ۱۳۸۸، پنج ماه پس از ناپدیدشدن شهرام امیری در پاسخ به این سؤال که «مسئله‌ ربوده‌شدن چهار نفر از دانشمندان ايراني از جمله شهرام اميري كه بعد از رفتن به عربستان و انجام حج عمره پيدا نشده‌اند تا چه اندازه صحت دارد»، گفته بود: «اين كساني كه ربوده شده‌اند، از سوي سازمان‌هاي اطلاعاتي وابسته به آمريكا ربوده شده‌اند. ايران اطلاعات مشخصي در‌اين‌باره در اختيار دارد». شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا فروردین سال ١٣٨٩ مدعی شده بود امیری، دانشمند سازمان انرژی اتمی بوده که به آمریکا پناهنده شده است؛‌ اما پیش‌از‌آن، علی‌اکبر صالحی به «فارس» گفته بود امیری نه‌تنها دانشمند هسته‌ای نیست، بلکه ارتباطی هم با سازمان انرژی اتمی ندارد.
 اظهارات متناقض از وضعیت امیری
١٧ آذر ٨٨ رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وقت وزارت خارجه به «مهر» گفته بود امیری که برای سفر حج به عربستان مشرف شده بود، از سوی ریاض به واشنگتن تحویل داده شده است. همان زمان مسئولان آمریکا اعلام کردند امیری نه‌تنها ربوده نشده، بلکه به اختیار خود به آمریکا آمده و تقاضای پناهندگی کرده است. چندی پس از انتشار اخباری مبنی بر ربایش امیری، سعید جلیلی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، به مجله آلمانی «اشپیگل» گفت: «او در جریان یک سفر خارجی ربوده شده و یک سال را خارج از مرزهای ایران گذرانده، بعد او برگشت و حالا ما داریم از او تحقیق می‌کنیم که چه اتفاقی برایش افتاده است».
 در خرداد سال ۱۳۸۹ چند پیام ويدئويي متناقض از امیری منتشر شد؛ در اولین پیام ويدئويي که صداوسیما هم آن را پخش کرد، امیری مدعی شد از سوي دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا ربوده شده است؛ اما پس ‌از آن پیام دیگری از او منتشر شد که از اقامت و تحصیل آزادانه او در آمریکا حکایت مي‌كرد.
 پیام ویدئویی سوم امیری با ادعای او مبنی بر فرار از چنگ ربایندگان ادامه یافت. ماجرا با پیام‌های ویدئویی بعدی دنبال می‌شد تا اینکه ایران در ۲۲ تیر اعلام کرد او با مراجعه به دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن، خواستار بازگشت به ایران شده است.
همان زمان رحمانی، مسئول دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن نیز به شبکه خبر گفت: «شهرام امیری، کارشناس ایرانی ربوده شده از سوي آمریکایی‌ها، اکنون در دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن حضور دارد و به‌زودی با هماهنگی وزارت امور خارجه ایران به کشورمان بازگردانده می‌شود. آزادی شهرام امیری در پی افشاگری‌های ایران علیه اقدام تروریستی دولت آمریکا و ارائه اسناد معتبر و موثق از ربایش شهرام امیری به سازمان ملل متحد و فشار افکار عمومی جهان، محقق و دولت آمریکا مجبور به عقب‌نشینی شد و نامبرده را تحویل دفتر حافظ منافع ایران در آمریکا داد». هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا، در همان روز اعلام کرد: «شهرام امیری آزادانه به آمریکا آمد و آزادانه می‌تواند از آمریکا برود».
استقبال قهرمانانه از امیری
 امیری ۲۳ تیر ۱۳۸۹، از آمریکا خارج شد و مقامات ایراني اعلام کردند او پنجشنبه ۲۴ تیر از طریق قطر وارد ایران خواهد شد. همان روز، واشنگتن‌پست از پرداخت پنج میلیون دلار از طرف سازمان سیا به شهرام امیری خبر داد. در بازگشت به ایران مقامات رسمی دولت احمدی‌نژاد از او استقبال كردند و حلقه گل به او اهدا شد. امیری در نشست خبری خود پس از بازگشت به ایران، روایاتی از نحوه ربایش خود ارائه داد و حتی به ايرنا گفت: «پیشنهادات مالی مقامات آمریکایی را نپذیرفته و با وجود فشار، با آنان همکاری نکردم».
 او همچنین چند روز پس از آزادی، در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حاضر شد و به تشریح وضعیتش در آمریکا پرداخت؛ اما ماجرا به همین‌جا ختم نشد. همان زمان برخی رسانه‌ها مدعی شدند امیری مدتی پس از ورود به ایران بازداشت و پس از ۲۰ ماه، در خرداد ۱۳۹۱ به ۱۰ سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شد.
در حال حاضر با انتشار اعلامیه مراسم ختم وی همه از اعدام امیری خبر می دهند اما تا این لحظه هیچ مقام رسمی و قضائی در این باره اظهار نظر نکرده است؛ اما نکته ای که در این ماجرا جالب توجه بوده این است که اگر خبر اعدام امیری صحت داشته باشد قهرمان ‌سازی از او از سوي مقامات رسمی دولت گذشته چه علتی داشته است؟