کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱ شهریور ۱۳۹۵, ۱۱:۲۳ ق.ظ

مارک کرک: معامله اوباما با ایران مثل دلال‌های بزرگ مواد مخدر است

مارک کرک: معامله اوباما با ایران مثل دلال‌های بزرگ مواد مخدر است

سناتور ارشد جمهوریخواه ” مارک کرک ” در انتقاد از پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار نقد از سوی دولت اوباما به ایران ، رییس جمهور آمریکا را متهم کرد که معامله ای مخفیانه و به سبک و سیاق دلال های بزرگ مواد مخدر با ایران انجام داده است.

پرتال خبری واکنش:این سناتور جمهوریخواه ایالت ایلینویز روز یکشنبه در مصاحبه با تیم سردبیری یکی از روزنامه های این ایالت با اشاره به این موضوع گفت که رییس جمهور آمریکا نباید به شیوه دلال های بزرگ مواد مخدر با ایران معامله کرده و پول نقد در اختیار این کشور قرار می داد.

او با ادعای اینکه ایران مهم ترین حامی تروریسم در سطح جهان است، بار دیگر پرداخت این میزان پول نقد به ایران را باج دهی برای آزادی زندانی های آمریکایی از ایران دانست.او مدعی شد که اوباما به شیوه دلال های ارشد مواد مخدر پاکت هایی از پول نقد را به ایران فرستاده ؛ کشوری که به مدعای او اصلی ترین حامی تروریسم بین الملل است.این سناتور جمهوریخواه مدعی شد این پول های نقد در آینده صرف ایجاد مشکل برای آمریکا در منطقه خواهد شد و به جیب گروه های تروریستی مخالف آمریکا در منطقه سرازیر خواهد شد.

او گفت:” آن اسکناس های ۵۰۰ یورویی که در پاکت و به صورت نقد در اختیار ایران قرار گرفته است به سمت گروه های تروریستی در سراسر منطقه خواهد رفت و ما به زودی در کشورهای دیگر منطقه شاهد مشکلاتی خواهیم بود که از ناحیه سرازیر شدن این پول ها به جیب گروه های تروریستی ایجاد خواهد شد.جمهوریخواهان در حالی دولت اوباما را متهم به باج دهی به ایران می کنند که کاخ سفید قویا این اتهام را رد کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا اما هفته گذشته در واکنش به انتشار گزارشی در روزنامه وال استریت ژورنال اعلام کرد از پرداخت این پول ها به عنوان اهرم فشاری برای آزادی زندانیان آمریکایی از ایران استفاده کرده است.

“جان کربی” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این باره گفته است بسیار احمقانه و غیر مسئولانه می بود  اگر کشورش از این پول ها به عنوان یک اهرم برای آزادی زندانیان آمریکایی از ایران استفاده نمی کرد.

گفتنی است دولت آمریکا در ۱۷ ژانویه سال جاری میلادی به عنوان نخستین قسط پرداختی برای حل و فصل پرونده شکایت ایران از آمریکا بابت بلوکه کردن پیش پرداخت قرارداد های تسلیحاتی دو کشور در زمان پیش از انقلاب ، ۴۰۰ میلیون دلار را به صورت نقدی و با یک هواپیما از ژنو سوییس به ایران منتقل کرد. این پول ها که  یورو و فرانک سوییس بوده در یک هواپیمای بی نام و نشان وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

همزمان با ایران اقدام ۴ زندانی آمریکایی از زندان های ایران آزاد شدند و همین مساله سبب شده است که جمهوریخواهان مخالف دولت اوباما ، رییس جمهور آمریکا را به پرداخت باج به ایران متهم کنند.

سارا ابراهیمی
856 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *