محسنی اژه‌ای: افراد بازداشت شده توسط سپاه همه خبرنگار نبودند / پرونده بقایی هنوز منجر به صدور کیفرخواست نشده / بابک زنجانی هنوز پولی واریز نکرده

اژه ای

پرتال خبری واکنش:غلامحسین محسنی اژه‌ای در ابتدای این نشست خبری با عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام سجاد(ع) گفت: بحث رسانه بحث بسیار مهمی است و رسانه های کشور می توانند در افزایش رشد و آگاهی‌های مردم نقش مفید و موثری را بر عهده بگیرند و این به شرطی است که رسانه‌ها رسالت خود را به درستی ایفا کنند.

شکایت از رسانه‌ها رو به افزایش است

وی با بیان اینکه نقد سازنده می‌تواند بسیار موثر باشد، گفت: اگر از طریق رسانه توهین، افترا و نشر اکاذیب صورت گرفت این مسئله به اتحاد مردم لطمه زده و باعث می‌شود هم مردم و هم دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه قضایی به زحمت بیفتند.

سخنگوی دستگاه قضا شکایت از رسانه‌ها را رو به افزایش اعلام کرد و افزود: ما شاهد افزایش شکایت دستگاه‌های مختلف، افراد حقیقی و حقوقی، از رسانه‌ها و همچنین علیه برخی از خبرگزاری‌ها و مطبوعات هستیم و این درحالی است که اگر در چارچوب قوانین عمل کنیم این به نفع همه خواهد بود و ما دیگر شاهد شکایت‌ها علیه رسانه ها نخواهیم بود.

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای ادامه داد: با این اوصاف دستگاه قضا مجبور نمی‌شود افراد را از رسانه‌های مختلف احضار و پرونده‌ای برایشان تعیین کند و ما چنین چیزی را به صلاح رسانه‌ها نمی‌دانیم؛ اما متاسفانه شاهد افزایش شکایت‌ها علیه رسانه‌ها هستیم.

دستگیری 30 قاچاقچی بزرگ مواد مخدر

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به اینکه توقع به حق از ناحیه مردم نسبت به دولت وجود دارد، گفت: در چارچوب قوانین و مقررات همه کسانی که تعدی و تجاوز به حقوق مردم دارند و امنیت کشور را خدشه دار می‌کنند از جمله آنها اشرار، قاچاقچیان و امثال آن‌ها هستند که مردم توقعشان از قوه قضائیه و دولت برخورد بازدارنده و قاطع است.

وی از دستگیری 30 قاچاقچی بزرگ مواد مخدر خبر داد و اظهار داشت: در فاصله دو نشست خبری اخیر تا به امروز بیش از 30 نفر از قاچاقچیان مواد مخدر به کمک وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی دستگیر شده‌اند.

کشف بیش از 5 هزار کیلو مواد مخدر در فاصله دو نشست خبری اخیر

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای ادامه داد: بیش از 5 هزار کیلو از انواع مواد مختلف در فاصله دو نشست خبری اخیر کشف شده‌اند و طبیعی است که این افراد مجازات می‌شوند و این درحالی خواهد بود که مدعیان حقوق بشر می‌گویند که چرا آنها را اعدام کردید.

سخنگوی دستگاه قضا با تأکید بر اینکه قوه قضائیه به حرف مدعیان دروغگوی حقوق بشر گوش نمی‌دهد، گفت: این 5 هزار کیلو مواد مخدر ممکن بود خانواده‌ها و جوانان بسیاری را از بین ببرد، بنابراین از مردم هم کمک می‌خواهیم تا عوامل اصلی بیشتری در خصوص مواد مخدر دستگیر شوند.

بازداشت هفت شرور

وی از بازداشت هفت شرور خبر داد و گفت: در فاصله دو نشست اخیر 7 نفر از کسانی که از جمله افراد شرور بودند شناسایی و بازداشت شدند که این افراد که بعضا مزاحمت‌هایی را برای مردم ایجاد می‌کردند، شناسایی شده و مجازات می‌شوند.

سخنگوی دستگاه قضا به سرقت مسلحانه در مشهد اشاره و تصریح کرد: عوامل این سرقت مسلحانه دستگیر شدند و قرار است پرونده آنها هر چه سریع‌تر پیگیری و رسیدگی شود.

پرونده متجاوزان به امنیت کشور در مرحله مقدماتی است

حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای ادامه داد: بر اساس گزارش سیستم اطلاعاتی افرادی که علیه امنیت کشور اقداماتی داشتند شناسایی و بازداشت هستند و پرونده آنها نیز در مرحله مقدماتی است.

سخنگوی دستگاه قضا با اشاره به موضوع قصاص و بخشش از سوی خانواده مقتولان گفت: در طول شش ماهه اول امسال 251 نفر از کسانی که حق قصاص داشتند از حق شخصی خود صرف نظر کرده و قاتل را بخشیدند و این تعداد به غیر از افرادی است که در دادسرا رضایت می‌دهند.

وی به خبری که از استان قزوین و در خصوص سرشبکه های غیر اخلاقی منتشر شده بود اشاره‌ای کرد و گفت: اعلام شده بود که سرشبکه های غیر اخلاقی در استان قزوین شناسایی و دستگیر شدند که این خبر صحت ندارد و دادستان قزوین آن را تکذیب کرد.

هنوز پولی از سوی بابک زنجانی واریز نشده است

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پرونده بابک زنجانی به کجا رسید و آیا بدهی وی پرداخت شده یا خیر گفت: پرونده در حال رسیدگی است، جلسه بعدی دادگاه فردا برگزار می شود اما آنچه که مسلم این است که پول هنوز واریز نشده است.

وی ادامه داد: طبق قانون قبلی در دادگاه هایی که علنی برگزار می شد رسانه ها اجازه نداشتند که مطالب را منتشر کنند اما در قانون جدید و طبق تبصره آن اگر چنانچه ضرورت ایجاد کند و دادستان کل کشور تشخیص دهد و رئیس قوه قضائیه اجازه دهد این امر ممکن است و دراین مورد خاص محدودیتی وجود ندارد و نیازی نیست (ب ز) بگوییم.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود : به طور کلی توصیه من به متهم این است که نیازی نیست در زمان دفاع از خود به دیگران توهین شود و با این کار موجب باز شدن پرونده دیگری شود از طرفی رسانه‌ها باید در انتشار مطالب رعایت حق و انصاف و اتقان مطلب را بکنند چرا که مردم این کار را بیشتر می پسندند این در حالی است که گاهی وقتها ما می گردیم و یک حاشیه پیدا می کنیم و به آن می پردازیم که گاهی خود حاشیه، حاشیه است بنابراین باید از ناحیه دادگاه، متهم و رسانه ها رعایت حق شود.

پرونده بقایی هنوز منجر به صدور کیفرخواست نشده است

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پس از بازداشت بقایی اطرافیان وی بازداشت وی را غیر قانونی تلقی می کنند گفت: این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و هنوز منجربه کیفرخواست نشده است، بنده مکرر گفته ام در که قوه قضائیه در صورتیکه اتهام متوجه افراد باشد بر اساس اسناد افراد را تحت تعقیب قرار می دهد و اگر ضرورت داشته باشد تشخیص در بازداشت موقت است و چنانچه ضرورت نداشته باشد قرار دیگری صادر می شود که نتیجه آن برعهده قاضی رسیدگی کننده است.

وی ادامه داد: اگر قراری که صادر شد و به اطلاع متهم رسید مورد اعتراض وی واقع شد این اعتراض برای رسیدگی به دادگاه می رود که اگر الزام به قرار بازداشت موقت نیاز نبود دادسرا موظف است قرار بازداشت موقت را به قرار خفیف تری تبدیل کند اما در غیر اینصورت اعتراض متهم رد می شود بنابراین اظهار نظر متهم و کسان دیگری که در پرونده حضور ندارند صحیح نیست.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بی بی سی مدتی است که اقدام به راه اندازی کانالی در تلگرام کرده است آیا عضویت در این کانال جرم محسوب می شود گفت: باید در نظر داشت مواردی که از ناحیه بیگانگان مطرح می شود به هیچ قصد و نیت خیر و خدمت به کشور در آن وجود ندارد و چه بسا در قدمهای اول قصد واقعی آنها روشن نباشد بنابراین توصیه بنده این است که اهداف شبکه هایی که از ناحیه افراد بیگانه مخصوصا از ناحیه کشور شناخته ای مانند انگلیس که موضع اش در برابر ایران مشخص است به دام انداختن افراد است.

وی ادامه داد : تجربه نشان داده است که افراد در آن دام گرفتار می شوند و همین امر منجربه مصادیق مجرمانه می شود و گرفتاری برای خود و خانواده و کشور ایجاد می کند بنابراین توصیه می کنم از این امر اجتناب کنند ولو اینکه ظاهر قضیه مجرمانه نباشد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبق ماده 36 قانون مجازات اسلامی اسامی مجرمان بالای 100میلیون تومان را می توان منتشر کرد اما در حالی که اسامی به صورت اختصار بیان می شود گفت: اینها همه بعد از قطعیت حکم است بنابراین بعد از قطعیت حکم اسامی منتشر می شود و تفاوت قانون قبلی با فعلی در این نکته است که در قانون قبلی الزامی برای انتشار اسامی بعد از قطعیت حکم نبود.

جاسوسانی که دستگیر شدند همگی خبرنگار نبودند

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اطلاعات سپاه از فتنه چهارم و دستگیری جاسوس آمریکایی خبر داد آیا افراد دستگیر شده خبرنگار بودند گفت: افرادی که دستگیر شدند همه خبرنگار نبودند و برخی حتی فعالیت رسانه ای هم نداشتند، از اینکه این نفرات با فردی که مورد اشاره شما است ارتباط داشته اند خبر ندارم اما فکر نمی کنم ارتباط مستقیم داشته باشد و اما اگر بعدها مشخص شود بنده اطلاعی ندارم.

کاهش آمار جرایم خشن

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نماینده معاون راهبردی قوه قضائیه در نشستی اعلام کرده موارد تجاوز به انس و نوامیس افزایش یافته است، منبع آماری قوه قضائیه مربوط به کجا است گفت: سعی کنید خبرها را از سخنگوی قوه قضائیه بشنوید چون این موضوعات تخصصی است و هرکسی نمی تواند از قبل مطلبی را به عنوان یک نظر تایید شده اعلام کند در خصوص این اتهام خیلی وقتها ممکن است بعضی شکایت کنند اما در همان مراحل اولیه و در دادسرا فرد برای شکایتش دلیلی نداشته باشد بنابراین بسیاری از این شکایات در دادسرا و حتی دادگاه ثابت نمی شود و رد می شود.

وی ادامه داد: عددی که در رابطه با این اتهام اعلام شده اولا صحت ندارد، ممکن است بر اساس تعداد شکایتها این موارد مطرح شده باشد و آن را تفکیک نکرده باشند.

آخرین وضعیت پرونده موسسه میزان

سخنگوی دستگاه قضا در خصوص تخلفات پرونده میزان و احتمال حضور برخی افراد از خود قوه قضائیه در این پرونده توضیح داد: اینکه اعلام می شود که یک یا چند قاضی در این پرونده بودند ابهام دارد و همچنین این مسئله که قوه قضائیه دستور داده باشد که به این پرونده رسیدگی نشود وقوه قضائیه روی آن حساسیت دارد ترس ناصحیحی است.

وی ادامه داد: در این پرونده 8 نفر در بازداشت موقت هستند در خصوص ساماندهی این موسسه نیز ستادی تشکیل شده است که از دستگاه قضا عضو دارد وهمه تلاش ما این بوده است که حق مردم ضایع نشود.

درخواست رسیدگی فوق العاده در خصوص پرونده کرسنت

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در خصوص اخباری که از قطعی شدن حکم پرونده کرسنت اشاره و اظهار داشت: سیر رسیدگی به این پرونده طولانی است با این حال حکمی از سوی دیوان عالی کشور صادر شد که پس از درخواست اعمال ماده 18 و پذیرفتن شدن آن رای نقض شد با این حال حکم دادگاه به قوت خود باقی ماند درحال حاضر نیز با توجه به اینکه ماده 477 جای خود را به اعمال ماده 18 داده است درخواست رسیدگی فوق العاده مطرح شده است.

ورود مواد مخدر به زندان‌ها شکل‌های پیچیده‌ای دارد

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر کشف میزان قابل توجهی از مواد مخدر در زندانهای کشور انجام شده است آیا شما آن را تایید می کنید گفت: میزان کشفیات چه کم یا زیاد به هیچ وجه قابل قبول نیست متاسفانه بخشی از این مواد را زندانیان وافراد به شکلهای پیچیده ای وارد زندان می کنند و اگر برای همه بازداشت گاه ها و زندانهای کشور بتوانیم سیستم کنترلی داشته باشیم که همه افراد اسکن شوند ورود مواد مخدر به زندانها کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه متاسفانه بودجه لازم برای تجهیز زندان ها وجود ندارد عنوان کرد: سازمان زندانها علی رغم تلاشهای مکرر نتوانسته است این دستگاه ها را خریداری کند و ما حتی اعلام کرده ایم از طریق ستاد مبارزه با مواد مخدر برخی از وجوه به این امر اختصاص یابد.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه برخی از زندانیان مواد مخدر را می بلعند تصریح کرد: در بین پرونده ها دیده شده است که برخی از زندانیان 700 تا 800 گرم و حتی در یک مورد یک کیلو 100 گرم از مواد مخدر را بلعیده اند بنابراین به غیر سیستم اسکن راه دیگری برای تشخیص ورود مواد مخدر به زندانها وجود ندارد.

سخنگوی قوه قضائیه با تاکید بر اینکه ورود مواد مخدر به زندانها هیچ توجیهی ندارد گفت: در مورد ورود مواد به زندانها ممکن است مامور خاطی هم وجود داشته باشد وحتی ممکن است برخی از خانواده ها به جای کمک و در قالب مراجعه حضوری اقدام به تبادل مواد مخدر کنند اگر تمام لباسها و بدن آنها را بازرسی کنند خیلی طول می کشد و ممکن است نارضایتی مراجعین را در بر داشته باشد.
معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی در مورد انتشار اطلاعاتی در مورد پرونده کرسنت و مغایر بودن آن با مصوبه شورای عالی امنیت ملی افزود: نمی‌دانم چه کسی این اطلاعات را منتشر کرده و محتوای آن چه بوده است. از این مصوبه چون ابلاغ آن را ندیدم اطلاعی ندارم.

مردم نسبت به برخورد دستگاه قضا با دانه درشت‌ها نظر مساعدی دارند

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوالی در خصوص اظهارات امروز رئیس جمهور در ارتباط با نقد دستگاه قضا و اینکه نباید مردم از قوه قضائیه مایوس شوند، گفت: همواره گفته‌ام که نقد و تخریب و توهین و تحریف و افترا متفاوت است.

وی ادامه داد: اینکه مردم نباید از دستگاه قضا مایوس شوند، قطعا اینگونه نیست. نظر سنجی ها نشان می دهد مردم نسبت به برخورد دستگاه قضا با دانه درشت ها نظر مساعدی دارند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای افزود: معتقدیم دولت و مجلس نیز نباید حاشیه امنی داشته باشند و در هر کجا اعم از قوه قضائیه و مجلس تخلفی بوده ، برخورد شده است.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.