کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۴ فروردین ۱۳۹۵, ۸:۴۲ ق.ظ

محمدجواد ظریف وارد ترکیه شد

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران دوشنبه شب برای شرکت در نشست سازمان همکاری اسلامی در استانبول وارد ترکیه شد.محمدجواد ظریف وارد ترکیه شد

پرتال خبری واکنش: ظریف در فرودگاه استانبول مورد استقبال سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه و مقامات محلی قرار گرفت.

نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی که مهم ترین نهاد اجرایی این سازمان بزرگ است، فردا (سه شنبه) با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه برگزار می شود.

در نشست کارشناسی سازمان همکاری اسلامی که روزهای یکشنبه و دوشنبه برگزار شد هیاتی از مقام های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی سید عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه به منظور بررسی دستور کار اجلاس سران شرکت کرد.

نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو نیز پس از اجلاس کارشناسان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۴ و ۲۵ فروردین) برگزار می شود.

سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی روزهای پنج شنبه و جمعه (۲۶ و ۲۷ فروردین) در استانبول برگزار می شود.

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست با خبرنگاران درباره حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در این نشست گفت که در این باره ریاست جمهوری اطلاع رسانی خواهد کرد.

طبق اعلام قبلی بیش از ۳۰ تن از سران کشورها و دولت ها در این اجلاس به میزبانی رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه شرکت خواهند کرد.

نشست سران سازمان همکاری اسلامی که بر اساس برآورد سال ۲۰۱۱، جمعیتی حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر را پوشش می دهد، هر سه سال یکبار برگزار می شود. اجلاس قبلی در فوریه ۲۰۱۳ به میزبانی مصر برگزار شد. دبیرخانه دائمی این نهاد در شهر جده عربستان قرار دارد.

سازمان همکاری اسلامی اعلام کرده است که در نشست استانبول رهبران کشورهای اسلامی، تصمیم ها و اقدام های عملی در راستای تلاش مشترک اسلامی و تحکیم نقش سازمان همکاری های اسلامی در دو سطح منطقه و جهان اتخاذ خواهند کرد.

از جمله این اقدامات عملی می توان به تصویب چشم انداز راهبرد ۱۰ساله جدید (۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵) سازمان همکاری اسلامی اشاره کرد که شامل اولویت های مشخصی در زمینه برقراری امنیت و ثبات، مبارزه با تروریسم و افراطی گری، رعایت حقوق بشر،‌ حمایت از توسعه و‌ کاهش میزان فقر می شود.

این کنفرانس که با شعار «یکپارچگی و همبستگی برای عدالت و امنیت» برگزار می شود، وضعیت جاری در سوریه،‌ یمن،‌ لیبی،‌ افغانستان، سومالی،‌ مالی،‌ جامو و‌ کشمیر،‌ درگیری های میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان و سایر کشورهای ناامن اسلامی را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

سازمان همکاری اسلامی، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است که ۵۷ کشور در آن عضویت دارند و در سال۱۹۷۰ نشست اولین کنفرانس اسلامی وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده برگزار شد.

منشور یا قانون اساسی سازمان کنفرانس اسلامی طبق ماده ۱۰۲ منشور سازمان ملل متحد در اول فوریه ۱۹۷۴ به ثبت رسید.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.

رهـــــــــــــا مسعودی
377 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *