مخالفت رهبران مسلمان انگلیس با حضور جوانان در درگیری‌های سوریه و عراق

139304101210457903121023

بیش از ۱۰۰ تن از امامان مساجد انگلیسی با انتشار نامه‌ای سرگشاده از جوانان مسلمان این کشور خواستند تا در خشونت‌های فرقه‌ای درگیر نشده و از ورود به درگیری‌های سوریه و عراق خودداری کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل واکنش به نقل از راشاتودی؛ بیش از 100 تن از امامان مساجد سرتاسر انگلیس در یک نامه سرگشاده که در وبگاه امام‌آنلاین (imamsonline.com) منتشر شده است از جوانان مسلمان این کشور خواستند تا از اعزام به عراق و سوریه و درگیر شدن در نبردهای جاری در این دو کشور خودداری کنند.

در این نامه آمده است: “جوامع مسلمان انگلیس باید به تلاش‌های شرافتمندانه و خستگی‌ناپذیر خود برای حمایت از تمامی کسانی که از بحران سوریه و وقایع عراق آسیب دیده‌آند ادامه دهند، اما … از خاک انگلیس و به طریقی ایمن و مسئولیت‌پذیرانه.”

این بیانیه پس از آن منتشر شد که دو مرد انگلیسی در یک ویدئو خواستار پیوستن دیگران به گروه داعش که بنا به ادعایشان به دنبال تأسیس دولتی اسلامی در عراق و سوریه است، شدند.

در این نوار ویدئویی این دو مرد خواستار این شده‌اند که تعداد بیشتری از انگلیسی‌ها به عراق وسوریه آمده و در کنار داعش دست به اسلحه ببرند.

این در شرایطی است که هم رهبران مسلمان انگلیس و هم دیوید کامرون نخست‌وزیر این کشور نگران هستند که جوانان انگلیسی که به سوریه رفته‌اند در حالی بار دیگر به این کشور بازگردند که افراطی‌تر شده و ممکن است دست به عملیات تروریستی در انگلیس بزنند.

ماه گذشته بود که کامرون اظهار داشت که جنگجویان خارجی داعش “بزرگترین تهدید” برای امنیت ملی انگلیس هستند.

بنا به گفته وی: “تعداد جنگجویان خارجی در آن ناحیه،‌ تعداد جنگجویان خارجی که شامل اتباع انگلیس بوده و ممکن است تلاش کنند به این کشور بازگردند یک تهدید واقعی برای کشورمان است.”

براساس آمارها و تخمین‌های دولت انگلیس،‌ حدود 500 انگلیسی در حال حاضر در نبردهای سوریه درگیر هستند.

با این حال نامه امامان جمعه انگلیسی که در ماه مبارک رمضان منتشر شده است، از مسلمانان خواسته است تا در خشونت‌های فرقه‌ای درگیر نشوند: “همچنان که ما به آخر هفته اول ماه رمضان می‌رسیم،‌ پیام ما ساده است،‌ ما در کنار یکدیگر جمع شده‌ایم تا از جوامع مسلمان انگلیس بخواهیم وارد هیچ گونه انقسام و اختلاف اجتماعی فرقه‌ای نشوند. در اینجا در انگلیس ما همگی سنی و شیعه هستیم، برادر یکدیگر در اسلام و برادر یکدیگر در انگلیس.”

در این پیام آمده است: “درگیری در سوریه و عراق هرگز نمی‌تواند آن را تغییر دهد، مهم نیست که این نبرد چقدر تلخ باشد. ما اعضای جامعه مسلمانان را تشویق می‌کنیم که با اضافه کردن امضای خود در پای این نامه و پیوستن به بسیاری دیگر که این کار را تاکنون انجام داده‌اند، این احساس را بازتاب دهند.”