مخترع کلاشنیکف درگذشت/عکس و زندگینامه

321171_225

“میخائیل تیموفیویچ کلاشنیکف” مخترع روسی سلاح ˈآ-کا-۴۷ˈ موسوم به کلاشنیکف(که البته در ایران به اسم کلاشینکف مشهور است)  امروز (دوشنبه)در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

کلاشنیکف که از بیماری قلبی رنج می برد امروز در بیمارستانی در شهر ” ایژوسک” در منطقه سیبری روسیه در گذشت.

کلاشنیکف در ماه ژوئن برای درمان ناراحتی قلبی خود در بیمارستان مرکزی مسکو تحت مداوا قرار گرفته بود و پس از بهبودی نسبی در ماه سپتامبر به ایژوسک مرکز جمهوری اودمورتی روسیه بازگشت اما از یک ماه پیش بار دیگر در بیمارستان بستری شد.

کلاشنیکف که سبک ترین و رایج  ترین اسلحه جهان پس از جنگ دوم جهانی را طراحی کرده است، در سال ۱۹۱۹ در شمال روسیه در روستایی به نام ˈکوریاˈ در استان آلتای منطقه سیبری روسیه متولد شد.

وی فاقد تحصیلات آکادمیک بود و حتی تحصیلات متوسطه خود را نیز نا تمام گذاشته بود.

کلاشنیکف که در سن کم جوانی وارد ارتش شوروی شده بود  در سال ۱۹۴۱ در یکی از حملات ارتش شوروی به نیروهای آلمان نازی ، زخمی و در بیمارستان بستری شد.

وی در بیمارستان تصمیم گرفت که با درهم آمیختن دو سلاح خودکار  M1 grand  آمریکایی و تفنگ آلمانی ˈSTG44 ˈ یک تفنگ خودکار طراحی و تولید کند. ساخت این سلاح در سال ۱۹۴۷ تکمیل شده و پس از آن در سال ۱۹۴۹ به طور رسمی وارد ارتش سرخ شوروی شد.

از زمان طراحی کلاشنیکف تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون قبضه از این نوع تفنگ در کارخانهٔ تولید این سلاح در شهر ایژوسک روسیه و یا سایر کشورها با مجوز قانونی و یا به طور غیر قانونی ساخته شده است.