کافه گردش
اخبار
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۹:۳۷ ق.ظ

مروری بر تغییرات قیمت بنزین در یک دهه اخیر

مجلس در حالی توپ تعیین قیمت و سهمیه بنزین را در زمین دولت انداخت که پیش از این دولت موافقت خود با تک نرخی ماندن بنزین را اعلام کرده بود.

مروری بر تصمیمات بنزینی در یک دهه اخیر نشان می دهد، در این دوره زمانی بنزین بیش از ۶ سناریو را از سر گذرانده است . برخی پیش بینی ها دلالت بر آن دارد که قیمت بنزین مازاد بر سهمیه تعیینی از سوی دولت بین ۱۵۰۰ تا ۲ هزار تومان تعیین شود . دولت در انتظار ابلاغ لایحه بودجه از سوی شورای نگهبان برای تشکیل کارگروه ویژه تعیین قیمت بنزین است.

بنزین از سال ۱۳۸۶ ، پس از اعلام سهمیه بندی از قیمت تک نرخی ۸۰ تومان به قیمت یارانه ای ۱۰۰ تومان و آزاد ۴۰۰ تومان تغییر وضعیت داد . دو نرخی ماندن بنزین در این سال ها ، با استفاده از کارت سوخت مدیریت شد اما در سال گذشته، دولت یازدهم پس از فراز و فرودهای فراوان به این نتیجه رسید که نسبت به تک نرخی کردن بنزین اقدام کند . این در حالی است که مجلس با بررسی دیرهنگام لایحه بودجه، در پایان اولین ماه سال دولت را مکل کرد نسبت به بازگرداندن نظام دو نرخی و تعیین سهمیه اقدام نماید .

مصوبه مجلس در خصوص قیمت بنزین ، برای ششمین بار در یک دهه گذشته وضعیت قیمت و سهمیه این ماده سوختی استراتژیک را تغییر خواهد داد . به این ترتیب در دوره های زمانی کمتر از دو سال بنزین تغییر وضعیت داده و میزان سهمیه و نرخ آن تغییر کرده است . بنزین در سال ۱۳۸۹، با آغاز هدفمندی یارانه ها ، قیمت ۴۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین یارانه ای و ۷۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین غیر یارانه ای تعیین شد . پس از آن در سال ۱۳۹۲ بهای بنزین یارانه ای ۷۰۰ و نیمه یارانه ای هزار تومان شد . سال گذشته دولت با تک نرخی کردن بنزین قیمت هزار تومان را برای این ماده سوختی استراتژیک تعیین کرد .

جدول زیر تغییرات قیمتی بنزین را در یک دهه گذشته نشان می دهد:

همه تغییرات قیمت بنزین در یک دهه
رهـــــــــــــا مسعودی
341 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *