مشکل مالی در گروه تروریستی داعش /عکس

مشکل مالی در گروه تروریستی داعش /عکس

فرانس پرس نوشت: بر اساس نتیجه تحقیقی که یک مؤسسه مستقر در لندن منتشر کرد گروه تروریستی داعش ماهانه 80 میلیون دلار در سرزمین هایی که در سوریه و عراق تحت کنترل دارد درآمد کسب می کند اما با مشکلات مالی مواجه است.

پرتال خبری واکنش: بنابر اعلام مؤسسه آی اچ اس (IHS) ، داعش تقریبا نیمی از درآمد خود را از گرفتن مالیات و 43 درصد آن را از نفت و گاز به دست می آورد.

داعش هم اکنون برای توازن بودجه خود با مشکل مواجه است. این گروه اخیرا ناچار شده است حقوق جنگجویان خود را کاهش دهد و هزینه های خدماتی مانند برق را افزایش داده است.

این مؤسسه اطمینان داد داعش در جستجوی منابع جایگزین است و از این پس به شکل سامانمند از مردمی که در صدد هستند سرزمین خود را ترک کنند مالیات می گیرد.

این موسسه شش منبع اصلی درآمد را برای داعش شناسایی کرده است : «‌ تولید و قاچاق نفت و گاز، گرفتن مالیات از فعالیت های تجاری در سرزمین هایی که در اختیار دارد، توقیف زمین ها و اموال، قاچاق موادمخدر و آثار باستانی،‌ فعالیت های جنایتکارانه مانند سرقت بانکها یا درخواست باج در برابر آدم ربایی و همچنین سرقت از شرکت های دولتی ».

این منبع اعلام کرد داعش برخلاف القاعده به هدایای کشورهای ثروتمند به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس نیاز ندارد.

کلمب استراک تحلیلگر این مؤسسه گفت :« داعش کنترل یک تشکیلات حکومتی را در سوریه و عراق در اختیار دارد و از مردم مالیات می گیرد، اموال را مصادره می کند، از طریق شرکت های دولتی و نفت و گاز ایجاد ثروت می کند. دیگر گروه های تروریستی این امکانات را در اختیار ندارند.»

وی افزود :‌«‌ در عین حال، به علت آنکه یک دولت را مدیریت می کند، بخش اعظم این پول برای اداره سرزمین استفاده می شود. این چنین نیست که اگر 80 میلیون دلار درآمد دارد آن را برای سلاح و بمب خرج کند. »

لودوویکو کارلینو یکی دیگر از تحلیلگران این مؤسسه گفت داعش « برای همه خدمات – برای مثال برق، ‌شبکه های تلفن همراه یا صنعت -20 درصد مالیات برمی دارد.»

به گفته استراک « تلاش هایی که برای هدف قرار دادن منابع درآمدی داعش صورت گرفته در حال به ثمر رسیدن است. برای مثال می توان به کاهش توانایی داعش برای پالایش و انتقال مواد اولیه اشاره کرد. علاوه بر این دسترسی به ترکیه کاهش یافته است ».

استراک اوج قدرت داعش را تابستان 2014 و پس از آنکه کنترل موصل را به دست گرفت، می داند.
وی افزود : « از آن پس آنها کنترل سرزمین هایی را از دست داده اند و با کاهش پول مواجهند. »

استراک گفت برخلاف درآمدی که از نفت به دست می آورند خشکاندن درآمدهای حاصل از مالیات فعالیت های اقتصادی بدون آنکه تأثیری منفی بر مردم داشته باشد دشوارتر خواهد بود. تلاش برای این امر غیرسازنده خواهد بود.با اخبار بین الملل سایت واکنش همراه باشید.