کافه گردش
اجتماعی
۲۶ آبان ۱۳۹۲, ۵:۳۵ ق.ظ

مصاحبه با اعدامی زنده شده:خیلی سخت بود

 

0noose-3

 

روزنامه شرق: «خدا را شکر. خیلی سخت ‌بود.» این اولین جمله‌ای است که اعدامی زنده‌‌شده بجنوردی بعد از اینکه قدرت تکلمش را پیدا کرد به زبان آورد.

علیرضا – اعدامی زنده‌ شده – چهار روز پیش توانست برای اولین‌بار از زمان اجرای حکم با اعضای خانواده‌اش ملاقات کند. آنطور که خانواده علیرضا نقل کرده‌اند او بعد از اینکه بچه‌هایش را دید هر سه آنها را در آغوش گرفت و گریه کرد.  برادر علیرضا که پیش از این در گفت‌وگو با «شرق» گفته بود آمادگی ملاقات با برادرش را ندارد، سرانجام همراه همسر و فرزندان برادرش به ملاقات وی رفت.

او در این‌باره به خبرنگار ما گفت: «بالاخره شرایط روحی برادرم و خانواده به حدی رسید که توانستیم او را ببینیم و با هم صحبت کنیم. لحظه بسیار سختی‌ بود. دست و پایم می‌لرزید، نمی‌توانستم جلو بروم وقتی ما را دید گریه کرد. البته اول بچه‌ها و همسرش به دیدارش رفتند، علیرضا آغوشش را باز کرد و بچه‌ها را بغل کرد و گریست. او فقط خدا را شکر می‌کرد. وقتی که ما بالای سرش رفتیم بعد از اینکه همدیگر را در آغوش گرفتیم و گریه کردیم چیزی نپرسیدم، می‌ترسیدم از او بپرسم چه شده است اما خودش گفت خیلی سخت بود، مرتب می‌گفت خدا را شکر. خیلی سخت گذشت.»

او درباره وضعیت جسمی برادرش نیز گفت: وضعیت جسمانی‌اش خیلی خوب است. راه می‌رود. غذا می‌خورد و کارهای شخصی‌اش را خودش انجام می‌دهد. می‌تواند صحبت هم بکند اما به خاطر فشاری که به حنجره‌‌اش وارد شده هنوز صدایش خوب نشده و مثل آدم سرماخورده که صدایش گرفته، صحبت می‌کند. دکترها گفته‌اند به خاطر حنجره‌اش بهتر است زیاد صحبت نکند، با این حال وقتی بچه‌هایش را دید آنقدر هیجان‌زده شد که نتوانست آرام بگیرد و بارها آنها را بوسید و خدا را شکر کرد. هنوز شوکه‌ است و نتوانسته صحنه اعدام را فراموش کند.  علیرضا، مرد ۳۷ساله به جرم قاچاق و نگهداری نزدیک به یک کیلوگرم شیشه از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده‌ بود.

به گفته وکیل متهم پرونده، قبلا پرونده با درخواست قاضی صادر‌کننده حکم دوبار به کمیسیون عفو و بخشودگی فرستاده شده بود ‌اما به دلیل سوابق متهم هر دوبار درخواست بخشش رد شده‌ بود. متهم یک ماه قبل پای چوبه ‌دار رفت و حکم صادره اجرا شد اما ساعاتی بعد، یکی از ماموران سردخانه متوجه‌ صدایی از داخل یکی از کشوها شد و به سمت آن رفت. او وقتی کشو را بیرون کشید کاور بخار گرفته حاوی جسد علیرضا را دید و متوجه زنده‌ بودن او شد. با انتقال علیرضا به بخش مراقبت‌های ویژه پیگیری‌های پزشکی در مورد او انجام شد و وی اکنون سلامتش را بازیافته است.

در این مدت واکنش‌های متفاوتی درباره پرونده علیرضا وجود داشت تا اینکه رییس قوه‌قضاییه اعلام کرد هرچند به لحاظ قانونی او باید اعدام شود اما به لحاظ عاطفی اجرای دوباره حکم درست نیست بنابراین متهم می‌تواند مشمول یک درجه عفو شود.  در حال حاضر علیرضا همچنان در بیمارستان به سر می‌برد و روند درمان او ادامه دارد. این مرد بعد از بهبود به زندان منتقل خواهد شد.  این در حالی است که وکیل‌مدافع علیرضا از ارسال درخواست عفو موکلش به کمیسیون عفو و بخشودگی استان خراسان‌شمالی خبر داد.

وی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: درخواست عفو از سوی من به‌عنوان وکیل علیرضا و همچنین از طرف خانواده‌اش برای بخشش او به کمیسیون عفو و بخشودگی استان خراسان‌شمالی فرستاده ‌شده است. اگر کمیسیون استان با این درخواست موافقت کند پرونده برای اظهارنظر به کمیسیون عفو و بخشودگی قوه‌قضاییه در تهران فرستاده‌ خواهد شد و در صورت موافقت آنها رای بر بخشودگی صادر می‌شود.

حمیدی در پاسخ به این سوال که چند درجه تخفیف به علیرضا داده خواهد شد، گفت: این مساله‌ای است که کمیسیون باید در مورد آن تصمیم بگیرد. من به‌عنوان وکیلش به لحاظ قانونی می‌توانم درخواست عفو را ارایه دهم که این کار نیز انجام شده است و با توجه به مساعدت مسوولان قضایی استان و گفته‌های رییس قوه‌قضاییه در این خصوص به نظر می‌رسد درخواست عفو مورد قبول واقع‌شود.

این وکیل دادگستری درخصوص دیدار با موکلش گفت: با کمک و مساعدت فراوانی که دادگستری و دادستانی بجنورد کردند شرایط برای ملاقات من با موکلم فراهم شد و چند روز قبل او را دیدم، وضعیت جسمانی و روحی‌اش خوب است. او به‌شدت از کاری که کرده پشیمان است و به نظر می‌رسد تنبیه ‌شده است. از علیرضا به خوبی در بیمارستان نگهداری می‌شود و مسوولان بیمارستان و دادستانی کمال توجه را درخصوص وی دارند.

سپیده تدین
528 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۹ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. احمدی در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۲:

  تنبیهی بالاتر از این دیگه واقعا از مرگ هم بدتر شد بنظرم این خواست خدابوده که برگشته و باید مورد بخشش قرار بگیره

 2. غزل در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۲:

  چه قاضی بالاتر از خدا ،خدا حکم اونو داده و بخشیده و عمر دوباره داده نمیدونم ما زمینیا چرا متوجه چیزا نیستیم
  خوش به حال این بنده خدا

 3. علیرضا در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۲:

  حاکم اصلی خداست هر چه آن بخواهد میشود وقتی پروردگار او را بخشیده ما بندها حق دخالت در کارش را نداریم و اگر قاضی این پرونده آن را نبخشد کافر است .

 4. مبینا در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۲:

  خدا یا بزرگیت را شکر……….معجزه از این بالاتر که خدا خودش بندهش رو نجات بده؟بنده چه کارس که دوباره در موردش حکم بده بی برو برگرد ازاده خدا اونو بخشیده.

 5. منصور در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۲:

  آرادش کنید

 6. مرتضی در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۲:

  به نظر من خدا او را دوست داشت که فرصت دوباره به او داده است.
  پس بنده خدا دیگر نمیتواند اظهار نظری کند.

 7. زهرا در تاریخ ۲۸ آبان ۱۳۹۲:

  خیلی خوشحال شدم از این پیام که خداوند نشانه های خود را در همه جا نشان میدهد و اینکه حتما بنده ای بوده که خداوند بنا به عدالتش برایش ماموریتی در این دنیا قرار داده است . مهم عفو و بخشش خداوند هست . باز هم تبریک می گم .

 8. یلدا در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۲:

  به نظر من خدا خواسته یه فرصت دیگخ بهش بده

 9. منصور در تاریخ ۱ آذر ۱۳۹۲:

  در هر صورت حکم اجرا شده حتی نگه داشتن اون در زندان از لحاظ قانونی صحیح نیست و باید آزادش کنن مثلا” اگه یکی به حبس محکوم بشه بعد اتمام حبسش میتونن نگهش دارن؟ این آقا به اعدام محکوم شده و حکم در مورد او نیز اجرا شده پس دلیلی نداره دوباره اونو نگه دارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *