مصاحبه سخنگوی شورای نگهبان درباره کاندیداتورهای مجلس خبرگان

مصاحبه سخنگوی شورای نگهبان درباره کاندیداتورهای مجلس خبرگان
نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان گفت ممکن است فقهای شورای نگهبان برای اطمینان از درجه اجتهاد داوطلبی نظر علما و مراجع تقلید را جویا شوند.
پرتال خبری واکنش: وی افزود: امتحانی که گرفته شد در حد آگاهی از برخی از مسائل فقهی و تشخیص واجد شرایط بود.

ابراهیمیان گفت: این برعهده خود فقهای شورای نگهبان است که صلاحیت را احراز بکنند یا نه. ممکن است خود عالم، داوطلب را بشناسد، ممکن است داوطلب جزء شاگردان فقهای شورای نگهبان بوده یا جزء همدرسان قدیم آنان باشد. یا ممکن است به گواهی و شهادت علمای مسلم و مراجع تقلید این اطمینان برای فقهای شورای نگهبان حاصل شود که فردی به درجه اجتهاد رسیده است. اما در هر صورت ملاک اطمینانی است که باید برای فقهای شورای نگهبان ایجاد شود.
وی که با فرهیختگان گفتگو می کرد، در پاسخ به سئوالی در مورد خبر اخیر رسانه ها در مورد تاکید شورای نگهبان بر گرفتن نظر مراجع در مورد کاندیداها گفت: من اطلاعی ندارم. باید این را بپرسم و بعد جواب بدهم.
سخنگوی شورای نگهبان خاطرنشان کرد: امتحانی که گرفته شد در حد آگاهی از برخی از مسائل فقهی و تشخیص واجد شرایط بود.
وی در تشریح چرایی برگزاری این آزمون برای اساتید حوزه گفت: این مانند آن است که شخصی دکترای رشته‌ای را دارد و می‌خواهد عضو هیات‌علمی دانشگاهی شود. او ادعا می‌‌کند که من مقالات زیادی نوشته‌ام، شاگردان زیادی دارم و چند جا تدریس کرده‌ام اما گروه علمی می‌گوید ما باید شما را مورد ارزیابی قرار دهیم. بنابراین صرف اینکه کسی ادعا کند کافی نیست.
ابراهیمیان در پاسخ به اینکه تکلیف کسانی که تدریس می کنند و کلاس هایشان برپاست گفت: این دسته از عزیزان باید سوابق خود را مدلل کنند و به فقهای شورای نگهبان ارائه دهند. فقهای شورای نگهبان هم اگر آن فرد درس و بحثی داشته است آن را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و اگر برایشان اطمینان حاصل شد به آن ترتیب اثر می‌دهند.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.