معرفی کاندیدا در طول ریاست روحانی یعنی عبور از روحانی

معرفی کاندیدا در طول ریاست روحانی یعنی عبور از روحانی

جریان اصلاحات که تمایل بسیاری به فعالیت های جریانی و مدنی دارد با جریانی که حامی بروکراسی حزبی در ایران است طبیعتا مدت زیادی نمی توانند کنار یکدیگر دوام بیاورند. با توجه به این شرایط، عبور از روحانی برای جریان اصلاحات امری گریزناپذیر است؛ هرچند حفظ ظاهر در شرایط موجود از جمله وظایف طرفین است اما گاهی میان گفته ها و نوشته می توان مواضعی را یافت که حکایت از خواسته های درونی داشته باشد.

پرتال خبری واکنش:پس از آنکه در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 جریان اصلاحات از گزینه حداکثری خود کوتاه آمد و به سمت حمایت از یارقرضی حسن روحانی رفت، برای نخبگان و فعالان سیاسی کشور این سوال پیش آمد که آینده این ارتباط و حمایت چه خواهد شد.

اگر بخواهیم کمی تعبیرات خود را نیز دقیق تر کنیم می بایست از لفظ ائتلاف برای این رابطه استفاده کنیم. ائتلافی میان جریان اصلاحات و کارگزاران به نمایندگی و حمایت هاشمی رفسنجانی. هرچند حسن روحانی در میانه و مرکز اعتدال این رابطه قرار نمی گیرد و تمایل بیشتری به جریان هاشمی دارد اما به جهت قرار گرفتن در مسند مدیریت اجرایی کشور حاضر به پذیرش این قرارداد حزبی جریانی شده است.

تعبیرهای بسیاری در خصوص این رابطه شد، از پلی برای بازگشت به قدرت تا رحم اجاره ای اصلاحات اما آنچه بسیار مشخص و عیان بود موقتی و اعتباری بودن این رابطه بود. طرفین این رابطه به خوبی از این قرارداد نانوشته مطلع بودند و هیچ گاه به سمت برطرف کردن تمامی خواسته های یکدیگر نرفتند.

مصداق این مسئله را در انتقاد جریان اصلاحات از عدم توجه روحانی به مسائل خاص داخلی که مورد نظر این جریان است می توان به وضوح دریافت. نمونه هایی از این رویکرد را می توان همه روزه در روزنامه های منتسب به جریان اصلاحات پیدا کرد.

اما یکی از اصلی ترین سوالات در این خصوص زمان پایان این ارتباط است. جریان اصلاحات که تمایل بسیاری به فعالیت های جریانی و مدنی دارد با جریانی که حامی بروکراسی حزبی در ایران است طبیعتا مدت زیادی نمی توانند کنار یکدیگر دوام بیاورند.

با توجه به این شرایط، عبور از روحانی برای جریان اصلاحات امری گریزناپذیر است؛ هرچند حفظ ظاهر در شرایط موجود از جمله وظایف طرفین است اما گاهی میان گفته ها و نوشته می توان مواضعی را یافت که حکایت از خواسته های درونی داشته باشد.

حسن رسولی فعال سیاسی اصلاح طلب که در حال حاضر عضو هیئت‌مدیره بنیاد امید ایرانیان و بنیاد باران است امروز در مصاحبه با روزنامه آرمان در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر آنکه «آيا جريان اصلاحات براي انتخابات رياست‌جمهوري به جز آقاي روحاني كانديدا معرفي خواهد كرد؟» نه تنها این مسئله را نفی نمی کند بلکه آن را به صورت پیش فرض برای خود میگیرد.

معرفی کاندیدا در طول ریاست روحانی یعنی عبور از روحانی

رسولی در این خصوص می گوید: «جريان اصلاحات در «طول» آقاي روحاني كانديدا معرفي خواهد كرد و نه در «عرض» ايشان. اگر جريان اصلاحات در عرض آقاي روحاني كانديدا معرفي كند حدود۵۰ درصد از پايگاه جريان اصلاحات به سمت ديگري كشيده مي‌شوند و اين دودستگي در نهايت به سود رقباي سياسي اصلاح‌طلبان و آقاي روحاني تمام خواهد شد. به همين دليل به هيچ عنوان در عرض ايشان كانديدا معرفي نخواهيم كرد».

هرچند رسولی در ادامه اشاره می کند که « ما نبايد اين علامت را به جريان منتقد دولت آقاي روحاني بدهيم كه اصلاح‌طلبان دست حمايتي خود را از سر آقاي روحاني برداشته‌اند، اگر كسي اين علامت را به جريان مقابل بدهد برخلاف رويكرد اصلاح‌طلبان رفتار كرده است. اين علامت بسيار مخرب و هزينه‌سازاست» اما خود او با پیش فرض گرفتن اعلام کاندیدای مستقل جریان اصلاحات پند اخلاقی جناحی خود را نقض کرده است.

آن طور که از شواهدی چنین برمی آید پروژه عبور از روحانی در دستور کار جریان اصلاحات قرار دارد و به نظر می رسد اعلام نکردن این مسئله ناشی از عدم جمع بندی سران اصلاحات برای اجرای این پروژه در انتخابات ریاست جمهوری آتی یا پس از آن است.