مهمانی مرگ در خانه روستایی

 

zzzzzzzzzzzzzzzz

آوار مرگبار ساختمان قدیمی و گِلی در روستای سقز کرمانشاه ۵ میهمان را به کام مرگ برد و ٨ نفر را زخمی کرد.

وقتی ٩ زن و مرد میهمان وارد خانه روستایی یک خانواده ۴ نفره شدند هرگز تصور نمی‌کردند بافت فرسوده بر سرشان آوار شود.

در این حادثه هولناک ١١ زن و مرد زیر خروارها خاک گرفتار شدند که ابتدا با کمک‌رسانی امدادگران هلال‌احمر ٨ نفر بیرون کشیده شدند. تا این‌که نجات‌یافتگان از حبس شدن ۵ نفر دیگر در زیر آوار مرگبار ساختمان خبر دادند.

مهمانی مرگبار
ساعت  ١٨:٣٠ روز ٢۵ آبان‌ماه خانواده روستایی میزبان میهمانانشان بودند که ناگهان حادثه‌ای عجیب رخ داد. در یک چشم بر هم زدن صدای مهیب و تکان‌های شدید ناشی از ریزش سقف و دیوارهای خانه‌ همه را به وحشت انداخت و ناگهان ساختمان ٢ طبقه بر سر ساکنان آوار شد. همسایه‌های این خانه که از صدای هولناک ریزش آوار تصور می‌کردند زلزله آمده است سراسیمه به کوچه دویدند و دیدند که در برابر دیدگانشان ساختمان٢طبقه فرو ریخته است.

مردم روستای سنقر وکلیایی وقتی دیدند همسایه‌هایشان زیر خروارها خاک گرفتار شده‌اند درحالی‌که شوکه بودند خبر این حادثه هولناک را به پایگاه هلال‌احمر گزارش کردند.

دقایقی بعد با تماس ساکنان روستا، امدادگران هلال‌احمر خود را به محل حادثه رساندند. در بررسی‌های میدانی مشخص شد که اعضای یک خانواده به همراه میهمانانشان زیر آوار زندانی شده‌اند. عملیات نجات برای رهایی جان آنان کلید خورد و پیکرهای نیمه‌جان ٣ نفر همان دقایق اولیه از زیر خروارها خاک بیرون کشیده شد. جست‌وجو در زیر آوار ساختمان درحالی ادامه داشت که ۵ زن و مرد دیگر نیز درحالی‌که به شدت زخمی شده بودند از میان تلی از خاک نجات پیدا کردند. تا این‌که…

آوار مرگ
همزمان با انتقال زخمی‌شدگان به بیمارستان بلافاصله امدادگران هلال‌احمر ادامه عملیات خود را کلید زدند. سگ‌های نجات به کمک لودر وارد ساختمان فرو ریخته شدند. تا این‌که جسد بی‌جان ٣ زن و ٢ مرد دیگر از زیر آوار بیرون کشیده شد.

احمد بخشی رئیس هلال‌احمر سنقر و کلیایی در رابطه با عملیات امدادگران هلال‌احمر به حادثه‌دیدگان این آوار مرگبار به «شهروند» گفت: «ساعت١٨:٣٠ در پی تماس یگان امداد نیروی انتظامی با پایگاه امداد جاده هلال‌احمر شهرستان سنقر وکلیایی مبنی بر ریزش یک ساختمان
 ٢ طبقه در روستای جوب کبود سفلی بلافاصله امدادگران جمعیت هلال‌احمر شهرستان سنقر در قالب ٣ تیم امداد و نجات در آوار، تیم سگ‌های تجسس و امداد کمک‌های اولیه به محل وقوع حادثه اعزام شدند.»

وی افزود: «با کمک امدادگران جمعیت هلال احمر، نیرو‌های انتظامی، بسیج و سپاه پاسداران، دیگر ارگان‌ها و نیرو‌های مردمی حاضر در محل وقوع حادثه در همان دقایق اولیه ٣ نفر را از زیر آوار بیرون کشیده و به بیمارستان انتقال دادند. امدادگران جمعیت هلال‌احمر بعد از دو ساعت تجسس از وقوع حادثه ٢ تن را که به کام مرگ فرو رفته بودند از زیر آوار بیرون کشیده و به همراه مصدومان این حادثه به بیمارستان امام‌خمینی(س) شهرستان سنقر و کلیایی انتقال دادند.


براساس گزارشات رسیده، ٣ نفر به‌طور سرپایی مداوا شدند، وضع یک نفر از مصدومان وخیم است و ۴ نفر دیگر نیز وضع عمومی رضایت‌بخشی دارند. بررسی کارشناسان نشان می‌داد علت اصلی این حادثه به دلیل قدیمی‌بودن و کاهش میزان استحکام و بافت فرسوده ساختمان است.»


رئیس هلال‌احمر سنقر با هشدار نسبت به کسانی که خانه‌های فرسوده دارند هم به «شهروند» گفت: «با توجه به فرا رسیدن فصل بارندگی و سرما افرادی که دارای ساختمان‌هایی با بافت فرسوده هستند نسبت به بازسازی و مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده اقدام کنند و در کلاس‌های امدادونجات که در روستا‌های شهرستان سنقر وکلیایی درحال برگزاری است جهت آمادگی در مقابل حوادث و بلایای طبیعی شرکت کنند.»