کافه گردش
اجتماعی
۷ دی ۱۳۹۲, ۸:۳۸ ق.ظ

میانگین درآمد یک روحانی چقدر است؟

شهریه ی طلبگی نیز تا زمانی که طلاب ارتباط خود را با حوزه‌های علمیه ادامه دهند، به آنها تعلق می‌گیرند که رقمی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.در کنار مشاغل رسمی یادشده”مسجدداری” یکی دیگر از منابع درآمدی روحانیون و طلاب به شمار می‌آید. بسیاری از روحانیون امامت جماعت یکی از مساجد را به عهده دارند و برای همین امر نیز مبلغی به عنوان ایاب و ذهاب و یا مدیریت امور مسجد از هیأت امنای مسجد دریافت می‌کنند. مسجدداری بیشتر مربوط به نمازجماعت مغرب و عشاء می‌شود و مبلغ متوسط دریافتی روحانیون برای یک وعده مغرب و عشاء نیز هم اکنون پانصد هزار تومان است.البته مسائلی همچون میزان درآمد مسجد و محل آن که در کدام بخش شهر قرار دارد و یا این که مسجد خانه امام جماعت دارد یا خیر نیز از متغیرهای این مبلغ محسوب می‌شود.

رسیدگی به امور مسجد بنا بر صلاحدید هیأت امنا و امام جماعت از فعالیت‌های جنبی امام جماعت محسوب می‌شود و بسیاری از روحانیون دریافت حقوق از مسجد را مرتبط با این فعالیت‌ها می‌دانند و نه اقامه ی نمازجماعت.اقامه ی نمازجماعت ظهر و عصر در شرکت‌ها و ادارات دولتی، یکی دیگر از منابع درآمدی روحانیون است. در حال حاضر مبلغی که به عناوینی همچون”حق القدم” و یا هزینه ایاب و الذهاب به روحانیون برای اقامه نماز ظهر و عصر پرداخت می‌شود نیز حدود ۵۰۰ هزار تومان است.از عوامل تغییر نرخ این فعالیت نیز تمکن مالی شرکت‌ها و ادارات و یا میزان شهرت امام جماعت است. سخنرانی و بیان احکام در بین و یا پس از نماز ظهر و عصر از فعالیت‌های جانبی این حوزه است و مانند مسجد داری برخی از روحانیون مبلغ دریافتی خود را مربوط به این فعالیت می‌دانند.

نماز و روزه قضا

“نماز و روزه قضا” هم از منابع درآمدی برخی طلاب و روحانیون است. هم اکنون عرف یک سال نماز و روزه قضای یک نفر که از دنیا رفته و ورثه آن اقدام به واگذاری آن می‌کنند به طور متوسط یک میلیون و پانصد هزار تومان است که نهصد هزار تومان آن مربوط به نماز و ششصد هزار تومان آن برای یک ماه روزه قضا است. نماز و روزه قضا معمولا در بیوت مراجع تقلید، حوزه‌ها و مساجد واگذار می‌شود. بسیاری از مردم با توجه به این که روحانیون نماز را به صورت بهتری می‌خوانند تمایل دارند تا نماز قضای گذشتگان خود را به این گروه واگذار کنند.

سخنرانی در مساجد و تکایای عزاداری

از فعالیت‌های درآمدی بالا برخی روحانیون یکی از آن را انتخاب می‌کنند و برخی تمام آن‌ها را انجام می‌دهند و به عنوان مثال صبح‌ها در حوزه حاضر شده و مبلغی را به عنوان شهریه دریافت کرده و در همان حوزه مسئولیتی را بر عهده می‌گیرند و حقوقی به عنوان مسئولیت اداری حوزه دریافت می‌کنند.

بسیاری از مسئولین حوزوی ظهرها این اجازه را دارند که به میزان حدود یکی دو ساعت نیز برای اقامه نماز ظهر و عصر از حوزه بیرون بروند.همچنین برای غروب و شب‌ها نیز مسجد داری یکی از مساجد را بر عهده داشته باشد و بعد از مسجد داری نیز سخنرانی در هیئات و یا مساجد دیگری را انجام دهند.

مبلغی که به عنوان حق القدم و یا هزینه ایاب و الذهاب برای سخنرانی نیز به روحانیون پرداخت می‌شود نیز در تهران به طور متوسط ۵۰ هزار تومان است.با این اوصاف،می توان نتیجه گرفت یک روحانی جوان و غیر مشهور ماهانه حدود یک میلیون تومان درآمد دارد.

پارسینه

حسین رادمرد
890 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۹ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. سيد در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۲:

  اوصاف،می توان نتیجه گرفت یک روحانی جوان و غیر مشهور ماهانه حدود یک میلیون تومان درآمد دارد.
  بابا این خبرا هم نیست صدای دهل از دور خوش است

 2. حسام در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۲:

  اونوقت منم با لیسانس کامپیوتر با ۳سال سابقه کار دارم ۶۰۰ میگیرم متاهلم هستم به کی بگیم آخه!!! خدایا خودت کمک کن

  • نرگس در تاریخ ۸ دی ۱۳۹۲:

   از شما که تحصیل کرده ای بعیده این حرف ها رو باور کنی!

 3. سید در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۲:

  با با این حرف هارو نزنید به خدا من خودم نه روحانی هستم نه اطرافیانم ولی می دونم نمازی که توی ادارات می خونن زیر۵۰۰تومن هستش مثلا در دانشگاه ما به روحانی۲۰۰تومن می دن پس اینقدر حرف نزن

 4. حسین در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۲:

  باتوجه به ارتباط نزدیکی که بااین عزیزان دارم اطلاعات کاملی هم از درآمدشان دارم تنها محل درآمد ثابت همان شهریه است مگر در سراسر کشور چندتا نسجد داریم درتهران حدود ۳۰۰۰مسجد وجود دارد و بیش از دوبرابر این تعداد طلبه, از طرفی مگر همه طلاب امکان گرفتن روزه و نماز را دارند, تبلیغ و دریافتی از این بابت هم منحصر است در تعداد مشخصی از طلاب در مجموع شاید ۳۰% طلاب این درآمدی که تخمین زدید را دارا باشند. از طرفی اگر اطلاعاتی از مبلیغین ادیان در سایر کشورها داشته باشید این خبر را به این شکل ارائه نمیکنید. واقعا آواز دهل از دور خوش است

 5. taher در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۲:

  این خبر هم دروغ و هم ظلم به اوناست من مهندس عمران هستم ولی از نزدیک می بینم که اینطوری هم نیست ای یک حدس دروغه!!!!!!!!!!!

 6. حسین در تاریخ ۷ دی ۱۳۹۲:

  باسلام خدمت تمام عزیزان.مطالب فوق مربوط به عده ای خاصه ونمیشه به همه تعمیم داد.البته اون عده خاص هم انگشت شمارن که همه می شناسیمشون.
  اون عزیزی که این مطلب رو نوشته یه روز باید با طلبه زندگی کنه تا از نزدیک لمس کنه!!!

 7. ostad002 در تاریخ ۸ دی ۱۳۹۲:

  بعضی از اونها خیلی ادمهای خوبی هستن و درامد انها به اندازه دخلو خرجشان است ولی بعضی از دزدا که اومدن لباس روحانیت به تن کردن و ازاین لباس سو استفاده می کنن و دزدی های میلیاردی می کنن

 8. مصطفی در تاریخ ۸ دی ۱۳۹۲:

  سلام.دمتون گرم بابا.خیلی باحالید که این مطالب و میزارید تا ۲ نفر بیشتر بازدید کنن!!!خوبه بدونید که ۲ تا از داداشام روحانین و بازم خوبه بدونید زندگیشون چند سال تودهات کوره ها با آدمایی که بعضا نفهمن سرو کله میزنن و دوری از خانواده و کلی سختی میکشن تا ۲ زار پول اونم با هزار جور شرط میزارن کف دستشون و… چرا نمیرید سراغ مداحا تا ببنید بیشترشون چقد پول اونم برای ۱ شب میگیرن.از شبی ۵۰۰ تومن گرفته تا…. خدا میدونه!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *