کافه گردش
اجتماعی
۲۹ آبان ۱۳۹۲, ۱۰:۲۳ ق.ظ

نذری های باکلاس پولدارها در شمال تهران+ تصاویر

ممکن است بعد از خواندن این گزارش تصورتان نسبت به هیئت ها و نوع نذری ها عوض شود و تصویر دیگری جایگزین آن شود، تصویری که مربوط می شود به محله های بالای شهر تهران و هیئت هایی که نه تمام ۱۰ شب اما در چند شب خاص نذری های جالبی می دهند.

تصویر ذهنی شما هم از نذری های شب های محرم یک پرس قیمه و قرمه سبزی هیئتی در ظرف های یکبار مصرف است و چای دارچینی که ممکن است در خیابان ها با خرما و قند و نهایتا حلوا پخش شود؟ تصویر ذهنی شما هم از ۱۰ شب اول محرم برمی گردد به هیئت های شلوغی که ردیف به ردیف آدم نشسته و صدای همهمه و گریه های بچه ها به خصوص در قست زنانه اجازه نمی دهد تا با خیال راحت صدای روضه خوان را بشنوید و یک دل سیر گریه کنید؟

اسم محرم و دهه اول که می آید. شما هم یاد دسته های سینه زنی می افتید و بوی اسپند و علم کشی و شلوغی یک هیئت که می آیند توی خیابان و تا شام غریبان عزای امام حسین (ع) و اهل بیتش را برگزار می کنند و نذری می دهند و این ۱۰ شب را سیاه پوش می شوند؟ حالا ممکن است بعد از خواندن این گزارش تصورتان نسبت به هیئت ها و نوع نذری ها عوض شود و تصویر دیگری جایگزین آن شود، تصویری که مربوط می شود به محله های بالای شهر تهران و هیئت هایی که نه تمام ۱۰ شب اما در چند شب خاص نذری های جالبی می دهند.

d5qjr79w58h21n1bfukg
۱- هیئت ویژه

شام شب هیئت

ظهر عاشورا، شام غریبان و سوم امام سه شبی هستند که یک هیئت در حوالی خیابان پاسداران نذری پخش می کند. اگر از اهالی این محل باشید حتما وصف نوع غذاهایی که در این شب پخش می شود را شنیده اید؛ غذاهای نامتعارف مثل میگو سوخاری و البته با کیفیت بالا. هیئتی که برای این سه شب پول زیادی خرج می کند و گفته می شود علی دایی هم یکی از بانیان این هیئت است. البته وقتی این مسئله را با دختر بانی اصلی هیئت مطرح می کنیم، آن را نه تایید می کند و نه تکذیب اما به دیگر سوالات ما پاسخ می دهد تا بدانیم چرا این هیئت این سبک نذری را انتخاب کرده و آیا در دیگر مناطق تهران هم نذری پخش می کند یا نه. طبق گفته های او، از حدود ۲۰ سال پیش این هیئت راه اندازی شده است.

نذری های باکلاس در شمال تهران+عکس

اوایل تمام ۱۰ شب محرم نذری می دادند اما کم کم تبدیل به سه شب شد. چیزی که این هیئت را معروف کرده، نه غذاهای خاص که بیشتر به دلیل مداحان مشهور و روضه خوان هایی است که به اینجا می آیند. همین دلیل هم باعث شده تا در قسمت مردانه از همه تهران و به خصوص شرق تهران پا به این هیئت بگذارند و معمولا هم چندین سال است که پای ثابت این هیئت شده اند.

غذاهای این سه شب که یکی از ویژگی های اصلی هیئت خیابان پاسداران محسوب می شود از رستوران فارسی گرفته می شود و منو روز رستوران مشخص می کند که نذری هر شب چه غذایی باشد. به همین دلیل، هم کیفیت غذا بالاست و هم نوع غذاهایی که توزیع می شود، متنوع است. میگو سوخاری، کباب چنجه و کباب برگ غذاهایی بودند که سال گذشته بین عزاداران پخش شد.

در کنار غذای اصلی یک بسته که شامل سالاد، ماست، زیتون، ژله یا کارامل و نوشابه است هم به عزاداران داده می شود. البته این هیئت در قسمت خانم ها تنها برای فامیل مراسم برگزار می کند اما قسمت مردانه عزاداری مفصل و کاملی دارد که ورود برای عموم آزاد است.

بانیان این هیئت غیر از سه شب مفصلی که در خیابان های بالای شهر تهران برگزار می کنند، دو گا هم در ظهر عاشورا در خیابان ۱۵ خرداد قربانی می کنند و گوشت آن را بین نیازمندانی که از قبل شناسایی شده و البته اهالی همان محل توزیع می کنندو اینطور نیست که صرف نذری در خیابان های شمال شهر تهران باقی بماند.

گفته می شود بازیگران و افراد مشهور به این هیئت می آیند و اتفاقا همین مسئله یکی از دغدغه های بانیان هیئت است که مردم برای دیدن افراد مشهور پا به این هیئت نگذارند و صرف عزای امام حسین (ع) دغدغه اصلی عزاداران باشد.

خود بانیان هیئت تجربه حضور در هیئت های مرکز شهر را داشته اند و تفاوتی بین هیئت خودو هیئت های دیگر قائل نمی شوند و معتقدند هر کسی در حد توان خود برای عزاداری امام حسین (ع) کاری انجام می دهد و نباید با نوع غذا یا مداحانی که به یک هیئت می آیند، ارزش آن سنجیده شود.
۲- پولدارها کجا خرج می دهند؟

سوپرمیلیاردرها

آدم های مهم و به خصوص پولدار همیشه مرکز توجه بوده اند. همین اتفاق در محرم و هیئت هایی که ممکن است این افراد بانی آن باشند، جالب توجه است.

اینکه مثلا علی پروین در این شب ها کجا خرج می دهد و بانی چه هیئتی است یا علی دایی چه شب هایی و کجای تهران خرج می دهد، جالب توجه بوده. حالا در کنار این اسامی مشهور به برخی اسم ها می رسیم که این روزها به عنوان سوپرمیلیاردرهای ایران شناخته می شوند.

نذری های باکلاس در شمال تهران+عکس

علی انصاری، رئیس بانک آینده و رئیس اتحادیه مبل ایران این روزها جزو پنج مرد پولدار ایران شناخته شده است، کسی که در تمام ۱۰ شب محرم در مسجدی در خیابان ولیعصر (بالاتر از پارک وی) نذری می دهد. این مسجد را که خود انصاری ها ساخته اند، تنها مسجد اطراف خیابان ولیعصر است که به سبک مساجد مدینه ساخته شده و جلوه خاصی به این خیابان داده است. تمام ۱۰ شب اول محرم علی انصاری به همراه برادرانش از عزاداران امام حسین (ع) در این مسجد میزبانی می کنند.

۳- صف نذری

صفی برای نذری

یک پرس چلوکباب با برنج ایرانی و گوشت راسته گوسفندی به همراه یک پکیج همراه که شامل دسر و کارامل، نوشابه پپسی یا رانی، آدامس، ماست و سماغ داده می شود، یکی از نذری های خیابان شهر آراست که بین ۸۰۰ نفر توزیع می شود. البته ۲۰۰ پرس هم برای فامیل در نظر گرفته می شود. برای این نذری ظهر تاسوعا، مردم در خیابان های اطراف صف می کشند که آن هم خودش صفایی دارد تا از این نذری خاص که خرج زیادی برای آن شده است، استفاده کنند. خرجی که برای یک ظهر تاسوعا با چنین کیفیتی می شود، ممکن است با پنج شب نذری یک غذای معمولی برابر باشد.

نذری های باکلاس در شمال تهران+عکس

۴- نوشیدنی های غیرمتعارف

چایی و بیشتر از چایی

فکر چای خوردن در خیابان های بالای شهر را از ذهن تان دور کنید. اینکه در بین دسته های سینه زنی شربت آبلیمو پخش شود یا به دلیل سردی هوا شیرکاکائو نذری دهند لااقل مربوط به خیابان های معمولی شهر تهران است. سال گذشته در شب عاشورا در میدان محسنی رانی توزیع می شد. البته این رانی به همراه یک پکیج کامل از کیک و بسته های خوراکی دیگر در بینن مردم پخش شد و به دت عزاداران امام حسین (ع) رسید.

به هرحال مهم این است که عزاداران امام حسین (ع) وقتی برای سینه زنی و علم کشی به خیابان ها می آیند، گلویی تازه کنندو پذیرایی شوند. اصلا هم مهم نیست که این پذیرایی با رانی های ۱۲۰۰ تومانی باشد یا شربت های معمولی.
۵- ظهر عاشورا

نیاوران، چنجه های ظهر عاشورا

در خیابن نیاوران هم هیئتی هست که ظهر عاشورا نذری می دهد. این نذری هم متفاوت است. هیئتی که غذاهایش را بین اهالی محل هم پخش می کند و به مردم کوچه و خیابان می دهد. یک پرس کباب چنجه ظهر عاشورای این هیئت است. جالب اینجاست با وجود چنین نذرهایی کسی دم در خانه برای گرفتن غذا صف نمی ایستد و همسایه ها وقتی زنگ در خانه شان زده می شود، متوجه می شوند که باید غذای ظهر عاشورای خودشان را تحویل بگیرند.
مجلس زنانه

حال و هوای روضه های زنانه در نقاط مختلف تهران

روضه های زنانه هم جدای از شب های محرم رونق زیادی دارد. این روضه ها معمولا در روز برگزار می شود. این روضه ها در بالای شهر و پایین شهر تفاوت عمده ای دارند. معمولا در جاهای مختلف روضه ها از ساعت ۳ ظهر شروع می شود و تا اغذان مغرب ادامه دارد. پذیرایی چای و خرماست و در روز عاشورا غذای نذری می دهند.

بچه ها از اعضای ثابت این روضه ها هستند که همراه مادرهایشان به این مجالس می آیند. در یکی از شهرهای اطراف ورامین هم قاعده و قانون جالبی در مورد مجالس روضه زنان حکمفرماست. به این صورت که خانم های اهل محل که حدود ۵۰ نفری هستند، همگی با هم در روضه ها شرکت می کنند و بعد از تمام شدن یک مجلس به صورت دسته جمعی به خانه یکی دیگر از اهالی محل می روند که در آنجا هم روضه امام حسین (ع) برپاست اما در شمال شهر قضیه تا حدودی متفاوت است. در محله قیطریه روضه ای مخصوص خانم ها از اول محرم برگزار می شود. هر روز یک میان وعده مانند آش، عدسی، حلیم و … به مهمانان داده می شود.

اثری از حضور بچه ها نیست و در روز تاسوعا و عاشورا به عزاداران غذای نذری جوجه کباب یا چلوکباب می دهند. البته این تصور اشتباه است که در هیئت های بالای شهر افراد کمتری به هیئت ها می آیند. برعکس و با توجه به اینکه در کل تعداد هیئت های خیابان های بالای شهر تهران کم است، از معدود مجالس اینچنینی استقبال زیادی می شود. نکته اینجاست که بسیاری از آنها به هیئت های معروفی که در نواحی مرکزی و جنوب شهر هستند می روند.

منبع:هفته نامه حاشیه

سپیده تدین
4,882 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۲۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

 1. khwv در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۲:

  این نویسده عزیز فکر کنم خودش آمار همه جاهای نذری تهران را دارد داداش اگه داری یکی رو برا فردا بفرست ما بریم بخوریم اونطوری که شما نوشتید خوش غذا و خوش سلیقه هم هستید

 2. حالا بماند در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۲:

  این نظریا دیگه برا امام حسین نیست برا کلاس خودشونه تجملات به نظریامونم. رسید خدا آخر عاقبتمونو بخیر کنه

  • علی در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۴:

   نظری نه عزیزم… نذری

 3. مظلوم در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۲:

  عزیزان دلم این رسم منوط به اخلاق و سیره ائمه و امامان نیست .خدا قبول کند ولی کسانی هم هستند که در همه روزها محتاج یک تکه نان هستند .اگر حسینی هستید پس به فکر آنها نیز باشید .یا زهرا(س)

  • admin در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۲:

   بله همینطوره دوست عزیز

 4. امیر خسام در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۲:

  سلام نذری نذری هست دیگه چکار داری تجملاتی باشه چی باشه دستشون درد نکنه خوب خرج میکنن. یاحق

 5. تارا در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۲:

  باسلام و احترام.با نطر مظلوم موافقم. فکر میکنم راه های بهتر و پسندیده تری هم وجود داشته باشه واسه این روزهاو ثواب میزبان بودن عزادارای حسینی .در یک جمله میتونم بگم واقعا متاسفم.

  • ملیح در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۴:

   فلسفه نذری دادن غیر از این دو چیزه؟ سیر کردن عده ای گرسنه یا ترغیب افراد به دین حتی با یک تکه نان، نه اینکه چهارتا پولدار جمع بشن دور هم مهمونی بگیرن و خودشونو سیر کنن به اسم امام حسین

 6. مهدی در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۲:

  سلام این عکس اولی که گذاشتی مال تهران نیست مال محله درویش شهرستان دماونده اینم سایتش

 7. احمد در تاریخ ۱ آذر ۱۳۹۲:

  منم بانظر امیرجان سخت موافقم . دمشون گرم که نذری میدن حالا این آقای نویسنده گدا خودش چیکارمیکنه؟ من بهتون قول میدم که خود ناکسش همه شب وروز اونجا لحاف تشک پخن میکرده که خدای نکرده دیر نرسه تاز برای بعد ایام محرمشم تو کیسه میذاره

 8. کارمند در تاریخ ۱ آذر ۱۳۹۲:

  هیچی قیمه امام حسین نمیشه ………..

 9. بهراد در تاریخ ۲ آذر ۱۳۹۲:

  به نظر من افرادی که به این شکل نذری میدهند البته به شرطی که با خلوص نیت باشه خداقبول نماید اما بهتر است مبلغ هزینه کرد به تعداد ماههای سال تقسیم شده وبعنوان مستمری برای یک ویا دوخانواده بی بضاعت درنظرگرفته شود هستند خیلی از مردئانی که شرمنده اهل وعیالند

 10. بلال در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۲:

  دین ما تضمین داده که با دادن خمس و زکات دیگه هیچ فقیری باقی نمونه عزیزانی که درد دین دارید لطفا اطرافیانتون رو به دادن وجوهات شرعی ترغیب کنید و الا هیأت امام حسین علیه السلام هرچی باشکوه تر بهتر

 11. رضا در تاریخ ۲ آبان ۱۳۹۴:

  با پول بیت المال و اختلاس و … نذری می دهند!!
  احتمالا بابک زنجانی هم از سود بانکی سه میلیارد یورو، نذری داده است!
  خدا قبول کند!!!
  مملکت شیعه علوی به این می گویند!!!!

 12. حسن در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۴:

  به نام خدا
  تو شهر بندرعباس خصوصا روستای خورگو که در حومه شهر بندرعباس واقع شده در هر حسینه برای هر ده شب نذری داده میشود هم نهار و هم شام و هم (صبحانه بر افراد ثابت) زرشک پلو جوجه کباب و کوبیده ، چلو گوشت نمونه های غذای نذری این حسینه ها می باشد و تعداد افراد در روز عاشورا و تاسوعا بیش از ۳۰۰۰ نفر در هر وعده پیش بینی میشود در دو روز آخر بیشتر شبیه یک میتینگ سیاسیه تا عزاداری

 13. امیر در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۴:

  با یک وعده غذا خوردن کرسنه سیر نمی شود اما خیلی ها برای خودشان توجیح میکنند مالهای حرام را.بشر همیشه به این توجیه نیاز دارد.هدف امام حسین چی بود.خطبه عاشوار چی بود

 14. نگین در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۴:

  اگراین نظریهاوکمکهای مردمی درست مدیریت و سازماندهی شود به شما قول میدهم که هیچ گرسنه ای در ایران نخواهد بود

 15. تقی در تاریخ ۳ آبان ۱۳۹۴:

  از ۷۵ میلیون جمعیت ایران حداقل ۳۵ میلیونش دقدقه نهار و شام فردا را در امروز دارند و آنوقت افرادی تحت نام عزاداری این داستانها را پیاده میکنند همیشه همین بوده عده ای پول باد آورده رامیخواهند با این سنت رسمی و عرفی کنند بهتره کمی به فکر نیازمندان باشیم نه به فکر نذری دادنهای اینطوری !…..

 16. arsa در تاریخ ۴ آبان ۱۳۹۴:

  علی دایی و نذری . فیلم لخت خانومش تو همه جا هست . از دورویی این ملت حالم بهم میخوره . خاک تو سرتون که نه دنیا دارید نه آخرت

 17. nazi در تاریخ ۶ آبان ۱۳۹۴:

  این کارا همش واسه خودنمایی.خیلی بدم میاد

 18. زکیه ازمشهد در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۴:

  سلام هیچی شله مشهدی خود ما مشهدیا نمیشه یه قاشق بخوریدعاشقش میشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *