کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۷ آبان ۱۳۹۵, ۱۲:۰۱ ب.ظ

نرخ بیکاری در استان‌های کشور افزایش یافت

بابک دین‌پرست امشب در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی لرستان که در سالن جلسات فرمانداری شهرستان دلفان با حضور وزیر کشور برگزار شد با بیان اینکه برگزاری شوراهای استانی گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در چهارماهه سال ۹۵ موردبررسی قرارگرفته است، اظهار داشت: در این  چهار ماه ۷۴ جلسه در ۲۵ استان برگزار شد که ۵۰۳ مصوبه داشت و استان لرستان نیز با چهار جلسه به همراه پنج استان دیگر مشترک در رتبه سوم کشوری قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه در مردادماه امسال ۲۷۲ کارگروه تسهیل در سطح کشور برگزارشده است، افزود: این جلسات  چهار هزار و ۴۶۸ مصوبه داشته و استان لرستان نیز در این بخش با ۲۷ جلسه و ۹۰۰ مصوبه از حیث جلسات به همراه استان مازندران در رتبه اول کشوری قرار گرفت.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور  در رابطه با شاخص‌های عمده بازار کار و نرخ مشارکت‌های اقتصادی عنوان کرد: مرکز آمار اخیراً دو موضوع  مهم نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری را منتشر کرده که در آن نرخ مشارکت اقتصادی و نرخ بیکاری بهار امسال را با بهار سال قبل مقایسه کرده است.
وی بیان کرد: بر اساس گزارش مرکز آمار نرخ بیکاری بهار امسال نسبت به بهار سال قبل از متوسط ۱۰٫۸ دهم درصد در کل کشور با ۱٫۴ دهم افزایش به ۱۲٫۲ دهم رسید.
دین‌پرست تصریح کرد: این بررسی نشان می‌دهد از ۳۱ استان کشور ۱۴ استان با افزایش نرخ بیکاری مواجه بودند، ۱۶ استان با کاهش نرخ بیکاری و استان قزوین نیز تغییری نداشته است.
وی گفت: اگرچه نرخ بیکاری در استان لرستان نسبت به بهار سال قبل افزایش پیداکرده اما از زمستان سال گذشته تا بهار امسال ما شاهد کاهش نرخ بیکاری بودیم و این نرخ اگرچه خیلی ناچیز است ولی نشان می‌دهد مسیر خوبی در حال حرکت است چون قرارگاه کربلای استان لرستان بعد از خرداد شتاب بیشتری گرفته و فکر می‌کنیم در آمار جدید شاهد کاهش بیشتری باشیم.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور خاطرنشان کرد: برحسب دستور وزیر کشور ما باید علل توفیق ۱۶ استانی را که کاهش نرخ بیکاری داشته‌اند بررسی کنیم که در این راستا یک جلسه با ۱۶ مسئول این استان‌ها در تهران برگزار می‌شود و در سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی نیز  سعی می‌شود  این بررسی‌ها در برهه زمانی کوتاه‌تری انجام شود.
وی یکی از مشکلات استان را تأمین سوخت کوره برخی از واحدهای تولیدی دانست و اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که در واحدهای تولیدی استان وجود داشت پس از پیگیری‌های انجام‌شده وزارت نفت اعلام آمادگی کرد تا هرگونه تقاضای واحدهای صنعتی مستقر در استان لرستان را جهت اتصال به شبکه گاز طبیعی در اسرع وقت انجام دهد که مقررشده کارخانه گچ کوهدشت و یک کارخانه در دلفان به وزارت نفت معرفی و مشکل حل آن‌ها حل شود؛ در این زمینه بحث تغییر نرخ نیز نیازمند مصوبه هیئت‌وزیران است که وزیر نامه آن را ابلاغ کرده است.
رهـــــــــــــا مسعودی
226 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *