نزدیکان پوتین به پولشویی متهم شدند /تصاویر

پرتال خبری واکنش: به نقل از گاردین؛ اداره فعالیت های مالی نزدیکان “ولادیمیر پوتین،” رئیس جمهور روسیه، که میلیاردها دلار را شامل می شود، به عهده بانک روسیه بود که دولت آمریکا آن را “بانک شخصی مقامات ارشد فدراسیون روسیه” توصیف کرده است.
این نخستین بار است که شواهدی از نحوه فعالیت این بانک روسی که تحت تحریم است، آشکار می شود.
مدارکی که به دست روزنامه آلمانی زوددویچه رسیده و از آن طریق در اختیار کنسرسیوم روزنامه نگاران تحقیقی قرار گرفته است، نشان می دهد که چگونه میلیاردها دلار پول از طریق چهار شرکت سری که در کشورهای خارجی ثبت شده بودند در معاملاتی مشکوک به کار گرفته شده اند.
با بررسی این مدارک چنین به نظر می رسد که شرکت های “سونت اورسیز”، “اینترنشنال میدیا اورسیز”، “سانبارن” و “سندالوود کنتینانتال” ظاهرا از اقداماتی مانند مبادله سهام تقلبی، مشاوره های صوری، وام های غیر تجاری و خرید زیرقیمت اموال سود برده اند.
در یک نمونه، شرکت سندالوود مالی را به یک دلار خریده و سه ماه بعد آن را به قیمت ۱۳۳ میلیون دلار فروخته است.
این شرکت همچنین ۸۰۰ میلیون دلار از بانک دولتی روسیه وام گرفته است. در مدارک به دست آمده هیچ نشانه ای وجود ندارد که سندالوود برای گرفتن این وام ضمانتی تأمین کرده باشد یا آن را بازپرداخته باشد.
متهم شدن نزدیکان پوتین به پولشویی+ تصاویر
“تام کیتینگ،” مدیر مرکز مطالعات جرایم مالی و امنیتی، می گوید که این مبادلات شبیه شواهد پولشویی است: “باید به دقت اینها را بررسی کنیم و ببینیم چه خبر است. داستان قرض هایی که ظاهرا بدون اینکه دلیلش روشن باشد در ازای پرداخت یک دلار پاک شده چیست و چرا وام ها بدون اینکه دلیل روشنی داشته باشد، چندین بار دست به دست شده است.”
مدارک از یک شرکت حقوقی در پاناما به دست آمده که چهل سال سابقه کار دارد
مدارک به دست آمده نشان می دهد “اینترنشنال میدیا اورسیز” و “سونت اورسیز”، دو شرکت بزرگ واقع در پناهگاه های مالیاتی، رسما به یکی از نزدیک ترین دوستان رئیس جمهور روسیه تعلق داشتند، یعنی سرگئی رولدوگین، نوازنده حرفه ای ویولن سل که از زمان نوجوانی با ولادمیر پوتین آشنا بوده و پدرخوانده ماریا، دختر پوتین است.
متهم شدن نزدیکان پوتین به پولشویی+ تصاویر
سرگئی رولدوگین
سرگئی رولدوگین روی کاغذ، شخصا صدها میلیون دلار از معاملات مشکوک سود برد؛ اما مدارک مربوط به شرکت رولدوگین نشان می دهد که “این شرکت، یک شرکت صوری برای پنهان کردن و محرمانه نگه داشتن هویت مالک و منتفع اصلی بوده است”.
رولدوگین پیش تر به خبرنگاران گفته بود که فعالیت تجاری ندارد، بنابراین پیدا شدن رد پایش در معاملات خارجی پیچیده این تردید را دامن می زند که او تنها به جای کس دیگری عمل می کند.
اینترنشنال میدیا اورسیز
مدارک نشان می دهد که شرکت اینترنشنال میدیا اورسیز، یکی از شرکت های رولدگین در سال ۲۰۰۷ شش میلیون دلار قرض گرفته است. سه ماه بعد این قرض تنها با پرداخت یک دلار تسویه شده، یعنی در واقع شش میلیون دلار به شرکت متعلق به رولدگین اهدا شده است.
در یک معامله مشکوک دیگر در سال ۲۰۱۱، شرکت اینترنشنال میدیا اورسیز تمام حقوق، از جمله بهره و بازپرداخت های یک وام ۲۰۰ میلیون دلاری را به قیمت تنها یک دلار خرید، در حالی که بازپرداخت سود این وام به تنهایی سالی ۸ میلیون دلار برای شرکت آقای رولدگین ارزش داشت.
اندرو میچل، یکی از سرشناس ترین کارشناسان پول شویی انگلیس، می گوید که این معاملات به شدت مشکوکند: “انتقال ۲۰۰ میلیون دلار (وام) و حقوقی که سالی ۸ میلیون دلار ارزش دارد در ازای یک دلار، نمی تواند هیچ منطق تجاری داشته باشد”.
شرکت اینترنشنال میدیا اورسیز همچنین هنگام باز کردن سه حساب بانکی خود، ارتباط رولدوگین با رئیس جمهور روسیه را اعلام نکرده است.
در فرم های باز کردن هر یک از حساب های بانکی از رولدوگین سئوال شده بود که آیا هیچ رابطه ای با افراد به اصطلاح “در معرض مسائل سیاسی” دارد یا نه و رولدوگین جواب منفی داده بود که آشکارا خلاف واقع است.
شرکت اینترنشنال میدیا اورسیز همچنین در ده ها مورد انتقال مشکوک سهام مداخله داشته است. در یک مورد این شرکت سهامی را به یک کارگزار سهام فروخت و روز بعد دوباره آن را به قیمت پایین تر خرید. شرکت رولدوگین در معاملات سهام همیشه سود کرده و مدارک نشان می دهد که این سود پیش از انجام معاملات محاسبه می شده است.
شرکت اینترنشنال میدیا اورسیز همچنین از ماجرایی سود برده که در آن همه کارهای مبادله سهام آماده شده بود، اما معامله پیش از انجام لغو شد و بعد شرکت رولدوگین به دلیل لغو معامله غرامت پرداخت.
مدارکی که درز کرده نشان می دهد که توافق خرید سهام و توافق لغو معامله همزمان امضاء شده است، بنابراین به نظر نمی رسد که از ابتدا قصد واقعی برای خرید و فروش سهام وجود داشته است.
اندرو میچل که مدارک نقل و انتقال سهام را دیده می گوید: “این معامله نیست، بلکه ظاهرسازی برای جابجا کردن و مخفی کردن دائمی اموال است”.
سونت اورسیز
مدارک درز کرده نشان می دهد که شرکت سونت اورسیز، شرکت دیگر رولدوگین در کارخانه کامیون سازی کاماز روسیه مخفیانه سهام داشته است.
این شرکت در سال ۲۰۰۸ مبلغ یک میلیون و پانصد هزار دلار برای عضویت در کنسرسیومی پرداخته که می توانسته یک شرکت مالک بخش ارزشمندی از سهام کاماز را بخرد.
مدارک نشان می دهد که در جریان این معامله از شرکت رولدوگین چه انتظاری می رفته است. بر اساس این مدارک، شرکت سونت می بایست مطمئن شود که با طرح کنسرسیوم برای افزایش سهامش در کاماز “با حد اکثر نظر لطف برخورد خواهد شد”.
سندالوود کنتیننتال
به نظر می رسد که شرکت سندالوود کنتیننتال هسته اصلی حلقه مشکوک به پولشویی است. این شرکت در چند مورد مجموعا ۸۰۰ میلیون دلار از یک بانک دولتی وام غیرتجاری گرفته و این پول را به شرکت های دیگر قرض داده است.
مدارک به دست آمده نشان می دهد که بخشی از پول سندالوود به شرکتی قرض داده شده که مالک استراحتگاه اسکی مورد علاقه رئیس جمهور روسیه است.
ولادمیر پوتین در سال ۲۰۰۶ استراحتگاه ایگورا را افتتاح کرد و در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ برای اسکی به آنجا رفت. عروسی کاترینا، دختر پوتین هم در سال ۲۰۱۳ در ایگورا برگزار شد.
بخشی از شرکتی که پول را دریافت کرده بود اکنون به یوری کوالچوک، مالک بانک روسیه تعلق دارد که در فهرست تحریم های دولت آمریکا به عنوان “صندوقدار” پوتین معرفی شده بود.
متهم شدن نزدیکان پوتین به پولشویی+ تصاویر
ولادیمیر پوتین، دیمیتری مدودوف و سرگئی رولدوگین
وکیل کوالچوک گفته که تمام اطلاعاتی که شامل قوانین مربوط به شفافیت اجباری است در مورد بانک روسیه منتشر شده و او نمی فهمد که چرا موکلش معرض سئوال است.
سانبارن
چهارمین شرکتی که رد پای آن در مدارک فاش شده وجود دارد، شرکت سانبارن است که این شرکت هم از یک رشته معاملات مشکوک سود برده است.
به عنوان نمونه، بانک روسیه سهامی را در اختیار این شرکت قرار داد که بعدا به قیمت ۲۵ میلیون دلار به فروش رفت. در نمونه ای دیگر، این شرکت برای ارائه توصیه هایی مربوط به سرمایه گذاری و تجارت در روسیه، از طریق یک شرکت قبرسی مبلغ ۳۰ میلیون دلار حق مشاوره دریافت کرد.