نشست خبری وین به ریاست دکتر ظریف

حضور ایران به ریاست ظریف در نشست وین

پرتال خبری واکنش: وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد دور تازه مذاکرات سوریه با حضور نمایندگان ۱۷ کشور از جمله ایران، روز شنبه در وین برگزار می‌شود.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، در این نشست با هدف پایان دادن به بحران سوریه، علاوه بر جان کری وزیر خارجه آمریکا، نمایندگان سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا نیز حضور می‌یابند.

قرار است دور تازه تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران سوریه، در ادامه کنفرانس یک روزه پیشین باشد که روز ۳۰ اکتبر در وین برگزار شد و ایران برای نخستین بار در آن حضور یافت.

در دور تازه مذاکرات سوریه، مانند کنفرانس پیشین، هیچ نماینده ای از سوی دولت بشار اسد و یا گروه‌های مخالف آن دعوت نشده اند.

اما نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه تصمیم دارد همزمان در ژنو نشستی بین احزاب مخالف و نمایندگان دولت سوریه برگزار کند.

دی‌میستورا تاکنون چندین مذاکره محرمانه با نمایندگان دولت سوریه و احزاب مخالف دولت در ماه فوریه سال جاری در وین و ژنو انجام داده است.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که محمد جواد ظریف رییس هیات ایرانی در نشست وین خواهد کرد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که کری در این مذاکرات، دیدارهایی دوجانبه و چندجانبه با نمایندگان کشورهای حاضر از جمله عربستان سعودی، ترکیه، روسیه و ایران خواهد داشت.

هدف از برگزاری این مذاکرات، تلاش برای رسیدن به چارچوبی برای توافق آتش‌بس در سوریه و تشکیل دولتی انتقالی اعلام شده است که به جنگ داخلی در این کشور پایان دهد.

در این نشست که کشور استرالیا نیز برای اولین بار در آن شرکت خواهد کرد نمایندگان کشورهای آمریکا، روسیه، فرانسه، چین، انگلیس، آلمان، ایتالیا، عربستان سعودی، ایران، عراق ، ترکیه، مصر، امارات، قطر، اردن، لبنان و عمان، استرالیا، نماینده اتحادیه اروپا و همچنین استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل حضور خواهند داشت.

واشنگتن و کشورهای عرب متحدش خواهان برکناری اسد به عنوان بخشی از راه‌حل بحران هستند اما مسکو و تهران با پشتیبانی از حکومت دمشق می‌گویند سرنوشت رئیس جمهوری سوریه باید به رای مردم آن کشور گذاشته شود.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و سرگئی لاوروف همتای روس او روز دوشنبه در اظهارنظرهایی جداگانه بر تداوم حمایت کشورهای‌شان از حکومت سوریه تاکید کردند.

محمد جواد ظریف روز گذشته در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه بلژیک در تهران گفت: “درباره اجلاس آتی وین، دو موضوع مهم در دستور کار است، یکی تعیین گروه‌های تروریستی، و توافق درباره نحوه ادامه کار.”

به گفته ظریف، “مبارزه با تروریسم یک وظیفه بین المللی است. اما تعیین سرنوشت مردم سوریه وظیفه مردم سوریه است و ما می‌توانیم تسهیل کننده باشیم، نه تعیین کننده.”

پیشتر گزارش هایی در خصوص مشاجره لفظی وزیر امور خارجه ایران و عربستان در نشست قبلی در وین منتشر شده بود.

سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه نیز روز دوشنبه هشدار داد که دور تازه مذاکرات سوریه نباید به شکل “ساده انگارانه” بر درخواست کناره گیری بشار اسد متمرکز باشد.

لاوروف پیشنهاد کرد که در عوض تمرکز این مذاکرات باید بر رسیدن به اجماع درباره این موضوع باشد که چه کسی نماینده مخالفان حکومت سوریه است و چه کسی باید بنیادگرا محسوب شود.

وزیر خارجه روسیه همچنین خواهان افزایش مشارکت کنندگان در مذاکرات وین شد و گفت پس از نشست آتی، سازمان کنفرانس اسلامی و اتحادیه عرب نیز باید دعوت شوند.

فیلیپ هموند وزیر خارجه انگلیس نیز درباره دور تازه مذاکرات سوریه گفته است که تلاش‌های فراوانی در پشت پرده جریان دارد تا نظر طرف‌های حاضر نزدیک شوند.

هموند با اشاره به “اختلاف عمیق” میان دو جناح حاضر در کنفرانس گفته است انگلیس، آمریکا و دیگر کشورها خواهان برکناری اسد به عنوان بخشی از روند انتقالی هستند اما ایران و روسیه “معتقدند که اسد باید بتواند در انتخابات حضور یابد و اگر در این انتخابات شکست خورد باید از قدرت کنار برود.