کافه گردش
اخبار
۸ دی ۱۳۹۳, ۱۰:۵۷ ق.ظ

نفس کشیدن در هوای آلوده تهران /عکس

۱
زیاد سخت نیست فقط کافی است چند قدمی در خیابان‌های پایتخت برداری تا نفست به شماره افتد و نفس کشیدن در هوایی پر ازغبار برایت سخت شود.
این‌ روزها دیگر قدم زدن برای مردم پایتخت معنا ندارد هر فردی از کودک تا سالمند به دنبال این است که بعد از کاری طاقت فرسا و تردد در فضایی باز به خانه خود پناه ببرد و در این هوای غبارآلود و غلیظ نفس نکشد.

در این میان هر روز کارشناسان هواشناسی و آلودگی هوا از طریق تریبون رسانه‌ها خبر از هشدار آلودگی هوا می‌دهند. آلودگی هوایی که نفس مردم را بریده است و همه دلخوش به بارش بارانی هستند تا ببارد و اجازه نفس کشیدن بدهد. البته آلودگی هوای تهران مشکل دیروز و امروز نیست سال‌های سال مسئولان از آلودگی هوا و ضرورت اقدامی عاجل برای رفع آن دم می‌زنند. هر بار مسئولی می‌آید و راهکاری را امتحان می‌کند اما تنفس پایتخت همچون موش آزمایشگاهی دست به دست می‌چرخد و هر سال دریغ از سال قبل… گرچه زمستان که می‌شود باید انتظار اندکی وارونگی دما و پایداری نسبی هوا را داشت اما وضعیت کیفی هوای این روز‌های تهران عرصه را آنچنان برای پایتخت‌نشینان تنگ کرده است که زنگ خطر را حتی  گوش‌های ناشنوای سال‌های اخیر  نیز شنیده‌اند. در این بحبوحه برخی مسئولان مدعی هستند که بنزین‌های وارداتی و پتروشیمی سرطانزا بوده و خود یکی از عوامل مهم در آلودگی هوا است ولی با وجود حذف این بنزین و وعده‌های پی در پی مبنی بر کاهش آلودگی‌های هوا همچنان آلاینده‌های مختلف در هر دم و بازدم به جان تهرانی‌ها می‌نشیند و باز هم هوایی آلوده میهمان مردم بوده و همچنان مسئولان تنها با یک شوخی جبران‌ناپذیر مقصر را کسی دیگر می‌دانند و شعار‌های پاکی هوا سر می‌دهند… آیا تنها مرگ و میر به دلیل آلودگی هوا مسئولان را از خواب بیدار می‌کند و به فکری اساسی وا می‌دارد…
سپیده تدین
254 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *