نه سوییسی ها به بالاترین حداقل دستمزد جهان/عکس

شهروندان سوییس به همه پرسی تعیین حداقل دستمزد ۲۵ دلار برای هر ساعت کار ، رای منفی می دهند.

به گزارش رویترز همه پرسی تعیین حداقل ۲۵ دلار دستمزد برای هر ساعت کار در سوییس امروز (یکشنبه) در این کشور برگزار می شود و نظر سنجی های انجام شده نشان می دهد تنها ۳۰ درصد از مردم سوییس به این همه پرسی رای مثبت می دهند.

” کلود لانگ چامپ” پژوهشگر موسسه نظر سنجی gfs.bern در مصاحبه روز یکشنبه خود با تلویزیون (SRF) سوییس ضمن اعلام این مطلب که طبق نظر سنجی های این موسسه این همه پرسی رای نخواهد آورد، افزود مهم ترین انگیزه مردم سوییس از رای منفی به طرح تعیین حداقل ۲۵ دلار دستمزد برای هر ساعت کار، نگرانی سوییسی ها از تاثیرات این مساله روی موضوع رقابت پذیری اقتصادی و نیز مساله بیکاری های ناشی از آن است.

 

حامیان طرح ” حداقل دستمزد ۲۵ دلار” در تظاهرات روز جهانی کارگر امسال در شهر زوریخ سوییس

 

Protesters walk in downtown Zurich during a May Day demonstration


پیشنهاد دهندگان و موافقان لایحه پرداخت حداقل ۴ هزار فرانک سوییس ماهانه به هر کارگر سوییسی می گویند این اقدام در رفع نابرابری های اجتماعی و ارتقای حقوق و دستمزد طبقه کارگر سوییس موثر و مفید خواهد بود.

اما منتقدان می گویند این اقدام کارفرمایان را مجبور به تعدیل نیروهای گسترده خواهد کرد و بنگاه های اقتصادی با این دستمزدهای بالا رغبت کمتری به استخدام کارگر خواهند داشت.

در سوییس بسیاری از قوانین به شیوه همه پرسی و با کسب نظر مستقیم از مردم تصویب می شود. ۱۰۰ درصد شهروندان سوییس باسواد هستند.