کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۹ مرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۴۳ ق.ظ

نگرانی احمدی‌نژاد برای باراک اوباما!

نگرانی احمدی‌نژاد برای باراک اوباما!

آرمان در گزارشی به نامه محمود احمدی‌نژاد به رئیس‌جمهور آمریکا پرداخته است که در ادامه می‌خوانید؛

پرتال خبری واکنش: ۱۰ ‌سال از نامه محمود احمدی‌نژاد به جورج‌‌ دبلیو بوش، چهل‌ و سومین رئیس‌جمهور ایالات‌ متحده آمریکا می‌گذرد؛ نامه‌ای که قریب به ۲۰ صفحه بود و رسانه‌های جهان، ذیل عنوان «برای نخستین‌بار» از آن یاد می‌کردند! همگان چشم‌انتظار بودند تا ببینند رئیس‌جمهور ایران، بعد از سال‌ها خصومت میان ایران و آمریکا، چه سخنی با رئیس‌جمهور آمریکا خواهد داشت! اما احمدی‌نژاد بار دیگر همگان را ناامید کرد! کاخ‌سفید هم در آن زمان، به‌ اندازه رسانه‌های خبری، به وجد نیامد! چراکه نامه احمدی‌نژاد مثل سخنرانی‌های او در سازمان ملل‌ متحد، پر بود از نصایح «مصلحی» که به «مدیریت جهانی» و «حل مسائل اساسی جهان» می‌اندیشد! آن زمان کاخ‌ سفید رسماً اعلام کرد که پاسخی به نامه محمود احمدی‌نژاد نخواهد داد؛ رفتاری که احمدی‌نژاد آن را «بی‌اعتنایی رئیس‌جمهور آمریکا به نداهای صلح‌جویان جهان» تلقی کرد. البته در داخل، بودند کسانی که نامه احمدی‌نژاد به جورج‌ بوش را با نامه امام راحل به میخائیل‌ گورباچف مقایسه کردند و آن را «فوق‌العاده» و از «الهامات الهی» خواندند!

سومین نامه به باراک

اما احمدی‌نژاد ناامید نشد! او در آبان ۱۳۸۷ نامه‌ای به باراک‌ اوباما، چهل‌ و چهارمین رئیس‌جمهور و نخستین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست ایالات‌ متحده آمریکا نوشت و پیروزی او در انتخابات را تبریک گفت. احمدی‌نژاد در آن نامه نوشت: «امیدوارم جنابعالی با ترجیح مصالح حقیقی مردم و انصاف و عدالت بر تقاضاهای سیری‌ناپذیر اقلیتی خودخواه و ناصالح، از فرصت خدمت، حداکثر استفاده را به عمل‌ آورید و نام نیکی از خود به‌ جای بگذارید.» اما در فروردین ۱۳۸۹، اسفندیار رحیم‌مشایی، رفیق گرمابه و گلستان محمود احمدی‌نژاد، از دومین نامه رئیس دولت‌ دهم به اوباما خبر داد که در اسفند ۱۳۸۸ نوشته‌ شده بود. مشایی درباره محتویات آن نامه گفت: «در این نامه رئیس‌جمهور سوالاتی را درباره تلقی دولت آمریکا از ماجرای برج‌های دوقلو که زمینه‌ساز حمله به عراق و افغانستان و حضور در منطقه شد، مطرح کرد.» هیچ‌ یک از نامه‌های احمدی‌نژاد به روسای جمهور ایالات‌ متحده آمریکا، پاسخی دریافت نکرد؛ اما او باز هم ناامید نشد و ده‌ سال بعد از نخستین نامه به جورج‌ بوش، برای چهارمین مرتبه به باراک‌ اوباما نامه نوشت!

مجهولات نامه!

روز دوشنبه، طی خبری فوری از نامه «مهم» احمدی‌نژاد به رئیس‌جمهور آمریکا خبر داد! گرچه از زمان انتشار این خبر تا زمان انتشار متن نامه، چند ساعتی طول کشید، اما در نهایت همان سایت، متن نامه به همراه تصویر دو نمونه فارسی و انگلیسی آن را منتشر کرد. نامه محمود احمدی‌نژاد به باراک‌ اوباما به سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع دولت ایالات‌ متحده آمریکا در تهران تحویل داده‌ شده است. در تصویر نسخه فارسی نامه، تاریخ نگارش آن که به‌ صورت دستی نوشته ‌شده و دچار خط‌خوردگی است، ۱۷ مرداد ذکر شده است. گرچه به نظر می‌رسد، تاریخ نامه ۱۱ مرداد بوده و بعداً اصلاح شده باشد! از سوی دیگر، نامه بر سربرگی تحت عنوان رئیس‌جمهور دوره نهم و دهم تایپ ‌شده است! اما سایت دولت‌ بهار در حالی نسخه انگلیسی این نامه را منتشر کرد که ترجمه انگلیسی آن روی سربرگ مذکور نبوده و فاقد تاریخ است. این در حالی است که در حاشیه همین نسخه انگلیسی، عبارت (Unofficial translation) یا «ترجمه غیررسمی» ذکر شده است! احمدی‌نژاد کلامش را با «سلام‌ علیکم» شروع می‌کند و در ترجمه انگلیسی هم (As-salamun alaykum) آمده است! نامه دو صفحه‌ای احمدی‌نژاد به اوباما، بعد از بسم‌ا…، با دعای فرج آغاز می‌شود. او در این نامه، رئیس‌جمهور آمریکا را «جناب آقای باراک‌ حسین‌ اوباما» خوانده و به اقتضای مورد، از او تحت عنوان «جنابعالی» یاد می‌کند! نسخه فارسی نامه با عبارت «خادم ملت ایران، محمود احمدی‌نژاد» پایان‌ یافته، درحالی که در نسخه انگلیسی، ترجمه‌ای از این عبارت دیده نمی‌شود.

احمدی‌نژاد در نامه چه گفت؟!

احمدی‌نژاد در ابتدای نامه به تشریح شرایطی که باراک‌اوباما در آن به پیروزی رسید پرداخته و می‌نویسد: «جنابعالی در اوج اعتراضات و نارضایتی عمومی ملت‌ها، از چند دهه سیاست‌ها و رفتار سلطه‌طلبانه دولت‌های متوالی آمریکا و با شعار تغییر و اینکه مصمم هستید آن سیاست‌ها و رفتارها را اصلاح نمایید، حقوق ملت‌ها را به رسمیت بشناسید و به فرهنگ و استقلال ملت‌ها احترام بگذارید، سکان مدیریت دولت آمریکا را به دست گرفتید. » رئیس دولتین نهم و دهم در ادامه با اشاره به عدم تحقق وعده‌های رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر بهبود روابط ایران و آمریکا، می‌نویسد: «این تعهدات صریح جناب‌عالی ازجمله اعلام علنی و همچنین کتبی شما برای اصلاح روابط با ملت ایران و جبران حدود شصت سال اجحافات و مظالم رفته توسط دولت‌های متعدد آمریکا علیه ملت ایران، متاسفانه به هر دلیل، جامه عمل نپوشید و همان سیاست‌ها و روند خصمانه گذشته کمابیش به شکل دیگری ادامه پیدا کرد. » احمدی‌نژاد در ادامه می‌افزاید که در دولت اوباما، ظلم‌های بیشتری در حق ملت ایران صورت گرفت. او سپس به ذکر نمونه‌ای از این ظلم‌ها پرداخته و حکم دیوان عالی ایالات‌متحده آمریکا درباره مصادره دو میلیارد دلار از اموال ایران را جزو موارد اخیر ذکر می‌کند. وی در ادامه می‌نویسد: «ملت ایران انتظار دارد، این مورد خاص که تماما و مشخصا در دوره حکومت جناب‌عالی و آن‌هم در اواخر دوره ریاست شما و برخلاف تمام موازین و قواعد حقوقی بین‌المللی اتفاق افتاده است، توسط جنابعالی و به سرعت مرتفع شده، حق ملت ایران استیفا شود، منابع به‌طور کامل مسترد و خسارات وارده نیز جبران شود. » اواضافه کرد: «گرچه بر این باورم که درهرصورت ملت ایران، کلیه حقوق پایمال‌شده خود را باز پس خواهد گرفت اما اینجانب مشفقانه به شما نصیحت می‌کنم که اجازه ندهید این لکه ننگ و نقطه تاریک و حادثه تلخ به نام شما در تاریخ روابط یک‌سویه و غیرعادلانه دو کشور ثبت شود وبی‌اعتمادی تاریخی تعمیق یابد. » احمدی‌نژاد در پایان تصریح کرد: «نامه اینجانب مطلقا جنبه سیاسی ندارد بلکه صرفا از منظر حقوق انسانی و در دفاع از حق مسلم ملتم نگاشته شده است و چنانچه جناب‌عالی آن را با نگاه و ملاحظات سیاسی مطالعه کرده‌اید، ضروری است یک‌بار دیگر و صرفا از منظر نگارنده آن را مرور نمایید.»

چه کسی ۲ میلیارد دلار را به باد داد؟

درباره آنچه احمدی‌نژاد بدان اشاره داشت باید به این سوال پاسخ داد که مسبب بر باد رفتن ۲ میلیارد دلار ایران چه شخص یا دولتی بوده است. حکم اولیه برای مصادره این پول سال ۸۶، یعنی زمانی که محمود احمدی‌نژاد سکان اداره کشور را در دست داشت صادر شده است. سال ۸۷ دادگاه فدرال نیویورک حکم مصادره اوراق قرضه بانک مرکزی ایران در آمریکا صادر می‌شود. چند ماه بعد و در آبان ماه ۸۷ همین دادگاه به سیتی بانک نیویورک دستور می‌دهد که یک میلیارد و هفتصد و پنجاه میلیون دلار از اوراق قرضه ایران در آمریکا را مصادره کند. در سال ۸۸ درباره ارتباط میان اوراق بانک مرکزی ایران و ضبط اموال تردیدهایی از سوی دادگاه فدرال نیویورک پدید می‌آید اما بالاخره در اسفند ماه سال ۹۱ همین دادگاه حکم به تایید مصادره می‌دهد. در نتیجه کل پروسه در دولت‌های محمود احمدی‌نژاد صورت پذیرفته و در آن زمان آقای رئیس‌جمهور نه تنها دست به اقدامی حقوقی در این راستا نمی‌زند که حتی اقدامی انسان‌دوستانه هم از سوی ایشان صورت نمی‌پذیرد. از سوی دیگر آقای احمدی‌نژاد هنوز پاسخ این سوال را نداده که چطور بانک مرکزی دولت ایشان بیت المال را صرف سرمایه‌گذاری در کشور متخاصم ایران (آمریکا) کرده است. اکبر ترکان در این خصوص می‌گوید: «واقعیت این است که در زمان دولت گذشته، در آمریکا که یک دولت متخاصم است، سرمایه‌گذاری صورت گرفته است. ضمن اینکه دولت وقت و مسئولان بانک مرکزی اقدام به سرمایه‌گذاری در آمریکا از مسیر خرید اوراق قرضه دولتی این کشور کرده است؛ اقدامی که با سیاست جمهوری اسلامی ایران در تضاد است و منطقی نیست ما در کشوری که با جمهوری اسلامی در تضاد و تخاصم است سرمایه‌گذاری کنیم. » از سوی دیگر مراجعه به جدول گزارش کمیته ویژه بررسی موضوع، نشان می‌دهد حکم اصلی توقیف دو میلیارد دلار از اموال ایران در سال ۲۰۰۸ میلادی صادر شده و دو حکم مورد اشاره محمود احمدی‌نژاد در نامه فوق مربوط به تقاضای تجدیدنظر توسط دولت یازدهم در آن حکم اولیه است.

احمدی‌نژاد در پی چیست؟!

محموداحمدی‌نژاد درحالی برای سومین بار به باراک‌اوباما و چهارمین بار، برای مقام ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا نامه می‌نویسد که به هیچ‌ یک از چهار نامه قبلی او، آن ‌هم درهنگامی که حائز مقام ریاست دولت ایران بود، پاسخی داده نشد! این درحالی است که با پیروزی حسن‌روحانی در انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا، با ارسال نامه‌ای، پیروزی رئیس دولت تدبیر و امید در انتخابات را به او تبریک گفته و مسائلی را مطرح می‌کند. در مقابل، ریاست‌جمهوری ایران نیز ضمن پاسخ به نامه باراک‌اوباما، مواضع جمهوری‌اسلامی ایران را در باب مسائل مطروحه توسط اوباما بیان می‌کند. از سوی دیگر، احمدی‌نژاد درباره موضوعی اقدام به نگارش نامه‌ به باراک‌ اوباما کرده که دولت او، در موضوع اهمال و کوتاهی در سرمایه‌های ملی در بانک‌های آمریکایی، به‌ عنوان بانک‌های دولت متخاصم، در مظان انتقاداتی جدی است که شرح مفصل آن را می‌توان در گزارش دولت یازدهم خواند! نکته سوم آن است که محموداحمدی‌نژاد به‌خوبی واقف است که باراک‌اوباما، همچنان که مسبوق به سابقه است، پاسخ نامه او را نخواهد داد. اینکه احمدی‌نژاد یا مشاوران و نزدیکان او دقیقا چه هدفی را از ارسال این نامه دنبال می‌کنند، در هاله‌ای از ابهام است اما می‌توان حدس زد که رئیس‌جمهور سابق، می‌کوشد مضاف بر مطرح کردن نام خود در عرصه داخلی، بار دیگر به سرخط خبر خبرگزاری‌های خارجی نیز بدل شود! آن‌هم در هنگامه‌ای که پوپولیستی همچون دونالدترامپ، با شدیدترین و تندترین لحن ممکن، علیه ایران موضع‌گیری می‌کند.

نخستین واکنش دولتی به نامه

ساعتی پس از انتشار این نامه بود که حجت‌الاسلام مجید انصاری، معاون حقوقی رئیس‌جمهور ارسال این نامه را انتخاباتی دانست و گفت: آقای احمدی‌نژاد مانند سایر شهروندان از حقوقی برخوردار است و می‌تواند به هر کسی که می‌خواهد نامه بنویسد. بنده از محتوا و اهداف آن اطلاع ندارم. برخی اسب انتخابات را از یک سال پیش زین کرده‌اند. این اظهارنظر نخستین واکنش مقامات دولتی و چهره‌های سیاسی به خبر نامه احمدی‌نژاد است.

سارا ابراهیمی
419 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.
این کار در توسعه وردپرس کمک شایانی خواهد کرد. برای نوشتن دیدگاه اینجا را کلیک کنید

  1. ali در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۹۵:
    Thumb up 0 Thumb down 0

    چگونه افرادی با سرنوشت میلیاردها انسان در جهان بازی میکنند و خودرا منادی صلح و عدالت جهانی معرفی می نمایند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *