کافه گردش
اخبار
۱۹ تیر ۱۳۹۳, ۱۰:۴۶ ق.ظ

نیروگاه برق آبی ۳ برابر برنامه برق تولید کردند

n00348235-b

وزیر نیرو گفت: نیروگاه‌های برق‌آبی امسال با تولید سه برابر برنامه خود توانستند نقش مهمی در تامین برق کشور ایفا کنند و به‌موقع به کمک شبکه برق کشور بیایند.به گزارش واکنش، حمید چیت‌چیان در بازدید از شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران، با بیان اینکه میزان پیک مصرف برق در اواخر خردادماه و اوایل تیرماه امسال افزایش قابل‌توجهی داشته است، اظهار داشت: اواخر خردادماه و اوایل تیرماه که هوا به‌شدت گرم شد و مصرف برق بالا رفت، پیک روزانه به ۴۶ هزار و ۹۰۰ مگاوات رسید که این فراتر از پیک سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: در کنار این موضوع، ذخایر سوخت مایع مناسبی در نیروگاه‌ها نداشتیم اما نیروگاه‌های برق‌آبی به داد کشور رسیدند و یکباره با تولید برق تا سه برابر برنامه‌ریزی توانستند بخش عمده نیاز کشور را تامین کنند و اگر نیروگاه‌های برق‌آبی نبودند، به‌طور قطع کشور دچار مشکل می‌شد.

وزیر نیرو افزود: فعالیت‌هایی که در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران انجام شده، از افتخارهای کشور و نظام جمهوری اسلامی است و آثار بسیار و بلندمدتی در کشور دارد.

* آب رها شده در سد گتوند علیا ذخیره شده است و امکان استفاده دوباره از آن وجود دارد

وی با اشاره به رهاسازی آب مخازن کارون ۳ و ۴، گفت: در کارون ۳ و ۴ میزان قابل‌توجهی آب رها شد تا برق تولید شود که خوشبختانه این آب در سد گتوند علیا ذخیره شده است و امکان استفاده دوباره از آن وجود دارد.

چیت‌چیان با بیان اینکه سال آینده با کمبود توان برق مواجه خواهیم شد، خواستار به بهره‌برداری رسیدن طرح‌های نیمه‌تمام شرکت آب و نیرو شد و افزود: برای سال آینده با کمبود توان تولید برق مواجه هستیم و باید تلاش شود تا ۴۵۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی که در سد رودبار لرستان در حال اجراست، به بهره‌برداری برسد ضمن آنکه در سال آینده سد و نیروگاه سیمره نیز باید با وجود موانع موجود به بهره‌برداری برسد و ۴۸۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی آن وارد شبکه برق‌رسانی شود.

وزیر نیرو افزود: نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سیاه‌بیشه که در مراحل پایانی است، می‌تواند به افزایش ظرفیت شبکه برق کشور کمک کند و این موارد فعالیت‌های ارزشمندی برای کشور است و خدمت شایسته‌ای برای مردم خواهد بود.

وزیر نیرو همچنین تاکید کرد: فقط احداث سد کافی نیست و ما باید شبکه‌های زیردست آنها را هم اجرا کنیم و برنامه‌ریزی شده است تا چهار سال آینده بسیاری از طرح‌های مهم در دست اجرا به بهره‌برداری برسد و با کمک مسئولان ارشد نظام منابع مالی آنها نیز تامین شود.

سپیده تدین
381 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *