هاشمی:دریای خزر باید به منطقه صلح تبدیل شود

zzzzzzzzzzzzzzzz
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همکاری در دریای خزر را یکی از مهمترین زمینه های همکاری جمهوری اسلامی ایران و روسیه خواند و گفت: دریای خزر باید منطقه نمونه صلح در دنیا باشد که این مهم با همکاری همه کشورهای حاشیه منطقه امکان پذیر است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله «اکبر هاشمی رفسنجانی» عصر  دوشنبه در دیدار «سرگئی نارشکین»، رییس دومای دولتی فدراسیون روسیه و هیات همراه، سفر هیات پارلمانی روسیه به جمهوری اسلامی ایران را شروع خوبی برای دور جدید روابط تهران ـ مسکو خواند و گفت: بعد از انقلاب مایل بودیم که روابط خود را با بلوک شرق، تقویت کنیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سفر خود در زمان ریاست مجلس شورای اسلامی به شوروی سابق گفت: با مطالعاتی که از پیش داشتیم و در آن سفر دیدیم، قرارداد بسیار محکمی با مسوولان آن زمان منعقد شد که هنوز هم اهمیت خود را حفظ کرده و قابل اجرا هستند.

وی با اشاره به مذاکرات اخیر روحانی و پوتین، گفت: ظرفیت همکاری دو کشور بسیار بالاست و به خاطر همسایگی ایران و روسیه، گسترش روابط به نفع امروز و آینده هر دو کشور است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی همکاری در دریای خزر را یکی از مهمترین زمینه های همکاری دو کشور خواند و گفت: دریای خزر باید منطقه نمونه صلح در دنیا باشد که این مهم، با همکاری همه کشورهای حاشیه منطقه امکان پذیر است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همکاری های آموزشی و پژوهشی دو کشور را مهم دانست و گفت: این نوع همکاری ها می توانند پایه های روابط عمیق دو کشور را برای بخش های خصوصی و دولتی مستحکم تر کنند.

وی تقویت همکاری های دو جانبه به ویژه در زمینه نفت و گاز را برای ایران و روسیه مهم دانست و گفت: هر چه همکاری های دو کشور قوی شود، همگرایی و همکاری کشورهای اطراف دریای خزر مستحکم تر می شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، همکاری های بین المللی و منطقه ای را برای دو کشور اجتناب نا پذیر توصیف کرد و گفت: تروریست ها امنیت منطقه ما را مخدوش کرده اند و ایجاد ثبات پایدار، همکاری هر چه بیشتر ایران و روسیه را می طلبد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز نارضایتی از سطح همکاری های تجاری دو کشور گفت: با وجود راه های دریایی، هوایی و ریلی، تمایل و نیاز دو کشور به گسترش همکاری ها، وظیفه مسؤولان دو طرف است که موانع را بردارند و گسترش روابط را تسهیل کنند.

وی روان شدن همکاری های دو کشور در همه سطوح را لازمه شرایط جدید دانست و گفت: اقتصاد، صنعت، تجارت و انرژی زمینه های بسیار خوبی برای همکاری های دو کشور دارند.

«سرگئی نارشکین»، رییس مجلس دومای روسیه، نیز در این دیدار با یادآوری خاطرات سفر آیت الله هاشمی رفسنجانی به شوروی سابق و امضای قراردادهای مهم در این سفر، گفت: مردم روسیه شما را بنیان گذار روابط دو کشور می دانند.

وی مراودات و تعامل مسوولان دو کشور را برای هماهنگی در مسایل منطقه ای و جهانی مهم خواند و گفت: اتفاقات در کشورهای منطقه ما به گونه ای است که روابط ایران و روسیه را برای برقراری نظم بین المللی می طلبد.

وی با انتقاد از رویکرد بعضی از کشورها در قبال مسایل کشورهای منطقه گفت: بسیاری از سیاست های آنها هیچ تطابقی با منافع کشورهای منطقه ندارد.

رییس مجلس دومای روسیه با ابراز تمایل کشور متبوع خویش به گسترش روابط با جمهوری اسلامی ایران گفت: نفت، گاز، انرژی اتمی و همه ابعاد تجاری و اقتصادی زمینه های همکاری دو کشور هستند.

نارشکین با اشاره به مشکلات مواد مخدر و تروریسم در جهان و به ویژه در منطقه ما، گفت: شاید مقابله به تنهایی کشورها با این پدیده ها سخت و تقریباً غیرممکن باشد و باید از تجربیات گذشته استفاده کرد و سطح روابط را گسترش داد.

وی با ابراز نارضایتی از سیاست های اعمال تحریم علیه کشورها که این روزها سلاح بعضی از کشورها شده است، گفت: این کار هم نقض حقوق بین الملل و هم دخالت در امور کشورهاست.