کافه گردش
اجتماعی
۳۱ خرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۰۸ ق.ظ

هشدار جدی نسبت به پایین‌آمدن سن اعتیاد

هشدار جدی نسبت به پایین‌آمدن سن اعتیاد

یک پژوهشگر نمونه کشوری در حوزه علوم اجتماعی معتقد است، مبارزه با مواد مخدر مجموعه‌ای پیچیده است که رهایی از آن عزم جدی مردم را می خواهد.
پرتال خبری واکنش: رضا پورباقری افزود: متاسفانه با وجود تمامی اقدامات و عملیاتی که در حوزه نظامی و انتظامی در بخش‌های کشف مواد مخدر ، دستگیری قاچاقچیان و عاملان آن و سایر کارها انجام شده، هنوز برای بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر نیازمند حضور جدی‌تر مردم هستیم.

وی با بیان اینکه مبارزه اجتماعی با مواد مخدر یعنی مشارکت همگانی برای کنترل و مقابله با اعتیاد ، ادامه داد: برای محقق شدن این رویکرد باید سرعت عمل نیروهای نظامی و انتظامی و قضات دادگاه‌ها در دستگیری و صدور حکم مجازات و مصادره اموال قاچاقچیان تشدید یابد تا اثر مطلوبی در مبارزه با مواد مخدر داشته باشد زیرا این اقدام در فراهم کردن زمینه عدم دسترسی به مواد مخدر و پیشگیری نقش مهمی دارد.

پورباقری اظهار کرد: ایجاد تعامل پلیس با سایر دستگاه‌های دولتی و غیر دولتی درگیر با نهادهای پیشگیری از مواد مخدر نیز مهم است و می‌تواند در مبارزه اجتماعی با مواد مخدر تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از موارد مهم در بحث مقابله با اعتیاد ،ایجاد آرامش و خودداری از تبعیض در محیط های کاری است، توضیح داد: اجرای عدالت اجتماعی، آرامش روانی و اعتماد به نفس در گروه سنی فعال جامعه باعث عدم گرایش به مصرف مواد مخدر می شود زیرا آرامش و اعتماد به نفس دو عامل باز دارنده از روی آوردن به این مواد است.

این پژوهشگر حوزه علوم اجتماعی، همکاری و همفکری با نسل جوان را نیز مهم دانست و گفت: باید از نسل جوان برای حل مشکلات و مسائل خودشان و کشور کمک گرفت و به آنها فرصت داد تا ضمن آموزش ، تحصیل و تفریح و سرگرمی در زندگی اجتماعی وارد شوند و نیروی سرشار جسمی و فکری شان را بکار بگیرند.

پورباقری تصریح کرد: مسوولان به کار و کوشش نسل جوان باید احترام گذارند تا آنان خود را کارآمد و سودمند احساس کنند.

وی با بیان اینکه رسانه های همگانی ، سازمانها و انجمن های مرتبط نیز باید با اطلاع رسانی به موقع از اشاعه اعتیاد در میان جوانان و همچنین سایر انحرافات و کجروی‌ها جلوگیری کنند، افزود: در حال حاضر وظایف مبارزه و مقابله با اعتیاد به عهده برخی نهادهای مسوول و گروهی خاص تکلیف شده است ، در حالیکه عزم جدی تک تک افراد برای مبارزه اجتماعی با مواد مخدر ضروریست.

پورباقری خاطرنشان کرد: سن پایین اعتیاد به مواد مخدر صنعتی و شیمیایی و حتی مصرف سیگار که به طور وضوح در سطح جامعه مشاهده می‌شود ، هشداری برای همه مردم در قالب قشرهای مختلف دانش آموزی ، دانشجویی ، کارگری، کارمندی و غیره است و باید همه در قبال آن احساس مسوولیت و وجدان کنیم .

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ این پژوهشگر تصریح کرد: اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر روندی است که با اتصال زنجیره‌های مختلف در بخش‌های آگاهی ، آموزش ، پیشگیری ، کنترل و درمان به موفقیت دست می یابد.

سارا ابراهیمی
391 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *