هشدار جدی هواشناسی به مردم

پرتال خبری واکنش:سازمان هواشناسی نسبت به کاهش محسوس دمای کشور هشدار داد و اعلام کرد: در شمال غرب، غرب و دامنه های جنوبی البرز بین ۵ تا ۱۰ درجه و در شمال شرق کشور بین ۱۰ تا ۱۵ درجه کاهش دما خواهیم داشت.

سازمان هواشناسی در اطلاعیه ای اعلام کرد: بتدریج از روز جمعه تا دوشنبه هفته آینده با نفوذ هوای سرد از عرض های شمالی ابتدا کاهش دما در شمال غرب و سپس در غرب و جنوب غرب ، مرکز و شمال شرق و شرق کشور روی خواهد داد که همراه با گذر موج فعال بارشی است.

بر این اساس، در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و دامنه های البرز و زاگرس غربی شاهد بارش برف و لغزندگی اغلب جاده ها به ویژه در مناطق کوهستانی خواهیم بود.

امروز و فردا، بارش باران و برف و وزش باد شدید در استان های گیلان، مازندران و گلستان که به سبب بارندگی شدید آبگرفتگی معابر عمومی در شهرهای ساحلی و به سبب بارش برف، لغزندگی و مه آلودگی بویژه در مناطق کوهستانی پیش بینی می شود.

همچنین بارش برف در استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، زنجان، گیلان و دامنه های البرز در استان های مازندران، قزوین، البرز و تهران و همچنین بارش باران در استان های ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان که در ارتفاعات این استان ها بارش به شکل برف است.

در دامنه های البرز و زاگرس غربی به سبب بارش برف اغلب جاده ها بویژه در مناطق کوهستانی لغزنده خواهد بود.

از روز جمعه تا اواسط هفته آینده کاهش محسوس و قابل توجه دما در نیمه شمالی کشور پیش بینی می شود که در شمال غرب، غرب و دامنه های جنوبی البرز بین 5 تا 10 درجه و در شمال شرق کشور بین 10 تا 15 درجه سلسیوس خواهد بود.

خلیج فارس در روزهای جمعه تا دوشنبه و دریای خزر از روز جمعه تا دوشنبه مواج و طوفانی پیش بینی می شود.

همچنین با توجه به شمالی شدن جریان هوا از جمعه تا یکشنبه کاهش محسوس دما (بین 7 تا 12 درجه سلسیوس) بر روی کشور عراق پیش بینی می شود که گاهی با وزش باد شدید شمالی، کاهش دما محسوس تر خواهد بود.جستجو و نجات فدراسیون کوهنوردی با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به سقوط بهمن در ارتفاعات هشدار داد.

در این اطلاعیه آمده است: خوشبختانه بارندگی های بسیار خوبی در سطح کشور از روز گذشته آغاز شده است و تاکنون نیز ادامه دارد. این بارش‌ها در ارتفاعات البرز از حدود 2500 متر به بالا به صورت برف بوده است. به نظر می‌رسد که ارتفاع برف در بلندی‌ها قابل توجه باشد و با توجه به شرایط برف قدیمی و قبلی، زمینه برای بروز بهمن در نقاط مستعد بسیار مهیا است.

بنابر این از کلیه کوهنوردان گرامی تقاضا می‌شود که برای آخر هفته با احتیاط بیشتری به کوهستان‌ها عزیمت کنند و از مسیرهای بهمن‌خیز اجتناب کنند.

همچنین با توجه به افت دما و وضعیت باد، شرایط ارتفاعات کاملا زمستانی است و احتیاط و ملاحظات خاص این فصل را باید در نظر داشت.با اخبار سایت واکنش همراه باشید.