واکنش رسانه‌های خارجی درباره رونمایی از سامانه باور ۳۷۳

واکنش رسانه‌های خارجی درباره رونمایی از سامانه باور ۳۷۳

خبرگزاری فرانسه درباره رونمایی از سامانه موشکی باور ۳۷۳ نوشت: ایران امروز یک‌شنبه تصاویری از نخستین سامانه دفاع موشکی دور برد ساخت داخلی را منتشر کرد؛ پروژه‌ای که در زمانی که این کشور تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار داشت، شروع شد.
پرتال خبری واکنش:رونمایی از سامانه موشکی باور ۳۷۳ با حضور رییس‌جمهور درسازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در رسانه‌های بین‌المللی و منطقه‌یی بازتاب داشت.

خبرگزاری فرانسه درباره رونمایی از سامانه موشکی باور ۳۷۳ نوشت: ایران امروز یک‌شنبه تصاویری از نخستین سامانه دفاع موشکی دور برد ساخت داخلی را منتشر کرد؛ پروژه‌ای که در زمانی که این کشور تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار داشت، شروع شد.

خبرگزاری فرانسه اضافه کرد: طبق گفته حسین دهقان، وزیر دفاع، این سامانه برای رهگیری موشک‌های کروز پهپادها، هواپیماهای جنگنده و موشک‌های بالستیک طراحی شده است. این پروژه به عنوان جایگزینی برای سامانه روسی اس – ۳۰۰ آغاز شد زمانی که ارسال سامانه اس – ۳۰۰ به دلیل اعمال تحریم‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران به حالت تعلیق در آمده بود.

این خبرگزاری به سخنان امروز حسن روحانی اشاره کرد و نوشت:‌ روحانی در سخنرانی خود اعلام کرد که بودجه نظامی ایران به نسبت سال گذشته به بیش از دو برابر افزایش یافت.

وی گفت:‌ اگر ما قادر هستیم که با قدرت‌های جهانی پشت میز مذاکره گفت‌وگو کنیم به خاطر قدرت ملی و وحدت ملی‌مان است.

خبرگزاری فرانسه هم‌چنین به رونمایی از موتور توربو جت ساخت ایران با حضور روحانی اشاره کرد و به نقل از رییس‌جمهور ایران نوشت:‌ جمهوری اسلامی ایران یکی از هشت کشور جهان است که به تکنولوژی ساخت این موتورها دست پیدا کرد.

این خبرگزاری در پایان آورده است: سامانه باور ۳۷۳ نخستین پرتاب‌گر عمودی ایران است که از موشک‌های صیاد ۳ استفاده می‌کند که برای اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۴ آزمایش شد.

هم‌چنین روزنامه اورشلیم پست، با انتشار خبر رونمایی از سامانه باور ۳۷۳ نوشت:‌ ایران روز یک‌شبه از راه‌حل ساخت داخل خود در برابر سامانه دفاعی موشکی اس – ۳۰۰ روسیه در مراسمی با حضور رییس‌جمهور رونمایی کرد.

این روزنامه صهیونیستی با اشاره به انتشار عکس‌های روحانی در نمایشگاه وزارت دفاع به رونمایی از سامانه دفاع موشکی باور ۳۷۳ پرداخت و نوشت این سامانه احتمالا هرگونه تلاش برای بمباران تاسیسات هسته‌ای ایران را دشوارتر می‌کند.

این روزنامه می‌افزاید: باور ۳۷۳ در اوت ۲۰۱۴ به طور موفقیت‌آمیزی آزمایش شد و برای هدف قراردادن اهداف در ارتفاع بالا طراحی شده است.

خبرگزاری ترند آذربایجان نیز با انتشار گزارشی با این عنوان “ایران از رقیب وطنی اس – ۳۰۰ روسی رونمایی کرد” به انعکاس این خبر پرداخت.

این خبرگزاری نوشت: باور ۳۷۳ که ایران می‌گوید نسخه ساخت داخل سامانه دفاع موشکی اس – ۳۰۰ است توسط کارشناسان ایرانی سازمان صنایع هوایی با همکاری پایگاه دفاع هوایی خاتم‌الانبیا و همین طور مراکز علمی و تحقیقاتی این کشور ساخته شد.

ایران مساله باور ۳۷۳ را در جریان مناقشه‌ای با روسیه بر سر سیستم اس – ۳۰۰ مطرح کرد.

پایگاه اینترنتی اسراییل نشنال‌نیوز نیز در خبری نوشت ایران از سامانه دفاع هوایی ساخت این کشور با نام باور ۳۷۳ رونمایی کرد.

این پایگاه خبری نوشت: طبق اعلام ایران، آن‌ها این سیستم را به عنوان جایگزینی برای سامانه دفاع موشکی اس – ۳۰۰ روسیه ساختند.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در گزارشی به رونمایی از سامانه دفاع موشکی باور ۳۷۳ پرداخت و نوشت: در روز ملی صنعت دفاعی حسن روحانی که توسط وزیر دفاع همراهی می‌شد از نمایشگاه سازمان صنایع هوایی دیدار کرد که در این نمایشگاه از آخرین دستاوردها در صنعت هوایی از جمله سامانه دفاع موشکی باور ۳۷۳ ساخت داخل رونمایی شد.

این سامانه ساخت داخل به طور موفقیت‌آمیزی در اوت ۲۰۱۴ آزمایش شد و این سامانه با اس – ۳۰۰ روسی شباهت‌هایی دارد و قادر است که اهداف را در ارتفاع بالا مورد اصابت قرار دهد.