کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۴ اردیبهشت ۱۳۹۵, ۱۰:۰۴ ق.ظ

واکنش عراقچی به سوءاستفاده منتقدان از سخنان سیف

واکنش عراقچی به سوءاستفاده منتقدان از سخنان سیف
عراقچی درباره سخنان اخیر سیف رئیس بانک مرکزی ایران در آمریکا توضیحاتی را ارائه کرد.

پرتال خبری واکنش: عباس عراقچی معاون وزیرخارجه ایران و رئیس ستاد اجرایی برجام گفت: در معاملات بانکی گشایش های بسیار بزرگی حاصل شده است و البته هنوز مشکلاتی هم وجود دارد که در تلاش برای رفع آنها هستیم . این گشایش ها شامل ایجاد روابط کارگزاری , روابط بانکی , گشایش اعتبار ال سی , باز شدن سویفت و … می شود که تا این زمان صورت گرفته است.

معاون وزیر امور خارجه گفت: اینکه رییس محترم بانک مرکزی در حاشیه اجلاس صندوق بین المللی پول , خطاب به مخاطبین آمریکایی صحبت هایی را مطرح کرده اند برای آن بوده که مشکلات موجود زودتر و سریعتر حل شود. این سخنان را باید در قالب مخاطبین آن نگاه کرد.

به نوشته ایرنا، رییس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: ایشان ( ولی الله سیف) در حقیقت در حال پیشبرد دیپلماسی بانکی کشور بودند. در دیپلماسی باید توجه داشت که مخاطب دیپلمات ، طرف خارجی است و این را با مخاطبین داخلی نباید, اشتباه گرفت.

عراقچی اظهار داشت: این کاملا خلاف منافع ملی است که ما صحبت های دیپلمات ها را با عنایت به مسائل داخلی ارزیابی کنیم و مخاطبین را جا به جا تصور کنیم. بسیار تاسف انگیز است که یک دیپلمات نتواند با طرف خارجی خود صحبت کند به خاطر ترس از برخورد داخلی و اینکه ممکن است صحبت های وی در داخل ابزاری علیه دولت شود.

تیم مذاکره کننده هسته ای ایران تاکید کرد :حتما باید این تفاوت را قائل باشیم که مخاطب سخنان دیپلمات ها طرفهای خارجی هستند. نباید دیپلمات ها را در گوشه احتیاط قرار دهیم که به خاطر برداشت های داخلی نتوانند با طرف های خارجی آن گونه که باید صحبت کنند .

وی افزود: مخاطب داخلی و خارجی کاملا متفاوت از یکدیگر هستند و کار دیپلمات صحبت با طرف خارجی است

عراقچی گفت: آقای سیف هم در واشنگتن در حقیقت تلاش برای پیشبرد دیپلماسی بانکی داشتند و به نظر من در صحبت های ایشان هیچ ناهمسویی به چشم نمی خورد . ایشان نکاتی را مطرح کردند که در راستای اجرای برجام کمک خواهد کرد. ما هم در قالب کمیسیون مشترک و دیدارهای دوجانبه که با آمریکا یی ها و اروپایی ها در سطوح مختلف برای اجرای برجام برگزار می کنیم , همین هدف را دنبال می کنیم.

حکم دادگاه آمریکایی

عباس عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه در ارزیابی حکم دیوان عالی امریکا که برداشت ۲ میلیارد دلاری از دارایی های مسدود شده ایران راتایید کرده ، گفت: این اقدام دقیقا خلاف قواعد حقوق بین الملل است و به تعبیری می توان آن را یک راهزنی بین المللی دانست.

عراقچی گفت: این مبلغ متعلق به بانک مرکزی است و از مصونیت بین المللی برخوردار است . ما تصمیم دادگاه آمریکا را به رسمیت نمی شناسیم چرا که به شیوه کاملا غیر حقوقی و خلاف قوانین بین المللی دارایی های ایران را مصادره کرده و در حقیقت به سرقت برده اند .

معاون وزیرامور خارجه تاکید کرد: وزارت خارجه این اقدام را محکوم کرده و حتما استیفای حقوق ملت ایران را پیگیری خواهد کرد. ما دولت آمریکا را مسئول جبران این خسارت می دانیم.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان کرد : ماجرا مربوط به پولی است که در سال ۲۰۰۳ سپرده گذاری شده است. سال ۲۰۰۸ به بعد درگیر مسائل قضایی و دادگاه می شود ،تا الان بانک مرکزی طی روال قضایی چند بار فرجام خواهی کرده و سرانجام منجر به پایان مراحل قضایی البته از دید طرف آمریکایی و مصادره اموال شده است.

عراقچی به اقدامات چند ساله بانک مرکزی در این زمینه اشاره کرد و گفت: این اقدام کاملا محکوم است ولی به هرحال ارتباطی به برجام ندارد و ناشی از مسائل مرتبط با برجام نیست.

رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تاکید کرد: برجام نشانه روابط معمولی و دوستانه با امریکا یا حل مشکلات ما با امریکا نیست. در حوزه هسته ای ما مشکلاتمان را مدیریت کردیم ولی خصومت امریکا در حوزه های دیگر برقرار و مسائل ما همچنان سرجای خودش است. آنها قطعا به خصومت های خودشان ادامه خواهند داد.

معاون بین الملل وزارت خارجه ایران گفت: من از کسانی که این موضوع را ارزیابی می کنند و به این اقدام اعتراض می کنند درخواست دارم که از برجام توقع دوستی ایران با آمریکا را نداشته باشند. اگر روابط ایران و آمریکا را در طول چند سال گذشته بررسی کنند ، متوجه خواهند شد این کار در چارچوب خصومت های آمریکا قرار می گیرد و مسلما ارتباطی با برجام که بین ایران و ۱+۵ صورت گرفته است ، ندارد. ما هم در چارچوب مسائل کلانی که با آمریکا داریم این را پیگیری خواهیم کرد.

رهـــــــــــــا مسعودی
366 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *