واکنش عراقچی نسبت به جنجال سازی پس از برجام

پرتال خبری واکنش:عراقچی درباره حکم مصادره 2 میلیارد دلار دارایی ایران گفت: تعجب می کنم از کسانی که می گویند چرا این اتفاق افتاده بعد از برجام افتاده است. یعنی انتظار داشتند بعد از برجام یک دوستی بین ایران و امریکا صورت بگیرد که حتما انتظار باطلی هست.سیدعباس عراقچی به جنجال سازی های اخیر برخی از منتقدان برجام واکنش نشان داد.

واکنش عراقچی نسبت به جنجال سازی پس از برجام

 گزیده سخنان معاون وزیر خارجه در زیر می آید:

{درباره سخنان ولی الله سیف} مخاطب دیپلمات،  خارجی است و دیپلمات با او با ادبیات خاصی صحبت می کند تا به اهدافش برسد. اقای سیف در این سخنان قصد کاهش فشار های بانکی کشور و تسهیل روابط بانک های اروپایی بود و از ادبیات خاصی استفاده کردند که نباید در داخل کشور برای مخاطب داخلی در نظر گرفته شود. دیپلمات در مذاکره با طرف خارجی طراحی می کند که چگونه  صحبت کند تا به اهدافش برسد نباید حرف زدن انها به ابزاری علیه انها در داخل تبدیل شود.این که از صحبت ما با طرف خارجی در داخل سوءاستفاده شود جای نگرانی دارد. اما ایشان با قدرت و قوت با طرف خارجی صحبت و عتاب و خطاب کردند که در داخل با ان موافق بودند.

{درباره حکم مصادره 2 میلیارد دلار دارایی ایران} تعجب می کنم از کسانی که می گویند چرا این اتفاق افتاده بعد از برجام. یعنی انتظار داشتند بعد از برجام یک دوستی بین ایران و امریکا صورت بگیرد که حتما انتظار باطلی هست. همان طوور که می دانید یکی از دادگاه ها حکم داد و ایران را به خاطر حملات یازده سپتامبر محکوم کرد. یازده سپتامبری که همه دنیا ماهیت ان را می داند. این نشان می دهد که برخوردها چقدر غرض ورزانه است

قطعا این حکم ( مصادره 2 میلیارد دلار ایران) باطل و از نظر ما بی اعتبار است. از نظر حقوق بین الملل بی اعتبار است اما به خاطر بی احتیاطی این مبلغ به صورت اوراق بهادار به صورت امانی نزد یک بانک امریکایی قرار گرفته که به دولت امریکا اجازه داده ان رامصادره کند . این بی احتیاطی صورت گرفته و مساله وارد پروسه قضایی شده است.بی احتیاطی دوم در گذشته این بود که ما وکیل گرفتیم و وارد دادگاه امریکایی شدیم تا از  خود دفاع کنیم. یعنی به نوعی صلاحیت دادگاه امریکایی را تایید کردیم.

درباره ایستادن کری و ظریف مقابل پرچم های کشور دیگر} برنامه خاصی در کار نبود. دو پرچم را گذاشته بودند. دو وزیر ابتدا در یک اتاق با هم سلام علیک کردند و بعد به سالن امدند. نحوه ایستادنشان این طوری شد. ولی در ملاقات بعدی دقت شد که سوءتفاهم پیش نیاید  و هرکس مقابل پرچم خود بایستد. در پاسخ به این سوال که پس این کار عمدی نبود؟ گفت: بدون توجه صورت گرفت. تعمدی نبود. چه لزومی دارد؟

اشتباه در به رسمیت شناختن دادگاه امریکایی باید جبران شود. خب ما رفتیم  وکیل گرفتیم،شکایت کردیم، درخواست تجدید نظر کردیم در دادگاه بالاتر. او هم علیه ما رای داده است.در خواست کردیم پرونده به دادگاه عالی رفته و دادگاه عالی هم باز علیه ما رای داده است.تا انجایی که من می دانم طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی حضور ما در دادگاه های امریکایی ممنوع است. این شورا مصوبه ای دارد که ما نباید رسمیت دادگاه های امریکا را بشناسیم و صلاحیت انها را تایید کنیم.شاید در این مورد بخصوص مجوز خاص از شورای عالی امنیت ملی در ان زمان خود گرفته باشند. من اطلاع دقیقی ندارم. احتمالا باید این کار را کرده باشند.

به هر حال ورود ما به سیستم قضایی امریکا و تایید صلاحیت ان اشتباهی بوده که صورت گرفته است. ضمنا در مقطع خودش با وزارت خارجه هم هیچ مشورتی نشده بوده . ما الان دنبال ان هستیم که راه های حقوقی و سیاسی را بررسی و طی کنیم.پروسه قضایی متاسفانه در دادگاه های امریکا طی شده. نتیجه هم مشخص بوده که دادگاه های انها یک طرفه و یک سویه احکام متعددی علیه ما صادر کرده اند. این تنها حکم نیست. احکامی که دادگاه های امریکا علیه ما صادر کرده اند، مبالغ هنگفتی است.

من تاجر اب سنگین نیستم.  خیلی برایم جالب است که بعضی دوستان در کشور اینقدر روی قیمت اب سنگین تسلط دارند. خوشوقتی است به این است که با ورود ما به بازارهای بین المللی و تبدیل شدن ما به فروشنده اب سنگین الحمدالله  این مباحث هم مطرح می شود که قیمت چند است.براورد ما این است که بعد از 4-5 سال دیگر راکتور اب سنگین جدید و مدرن اراک راه اندازی شود قریب 60 تن اب سنگین احتیاج خواهد داشت.

پیش بینی کردیم ایران 130 تن اب سنگین برای اراک کنار بگذارد یعنی دو برابر انچه در 5 سال اینده نیاز خواهد داشت. حدود 70تن زیاد داریم و ضمنا کارخانه هم مرتب تولید می کند. طبیعی است که باید وارد بازار شویم.در قدم اول امریکایی ها برای 40 تن مشتری شدند. روس ها با ما در حال مذاکره هستند و ابراز علاقه کرده اند که خریداری کنند. برخی کشورهای 1+5 هم ابراز تمایل کرده اند که مذاکره شود.نفس این که تولید ما به رسمیت شناخته شده و به عنوان فروشنده این کالای حساس و نادر به رسمیت شناخته شده ایم بسیار مثبت است. ما به دلار معامله کرده ایم و توافق شده از طریق کشور ثالث مبلغ را به ما برسانند. ولی قیمت ها را سازمان انرژی اتمی در جریان است.تاجایی که من در جریان بودم قیمتی که توافق کردند مشابه ان در بازار های بین المللی خرید و فروش می شود.

{درباره رایزنی ها در نیویورک} روز سه شنبه که اقای ظریف و اقای کری ملاقات کردند یکسری از مشکلات موجود مربوط به مسائل بانکی و رفع تحریمی را مطرح کردیم. بحث مفصلی در این خصوص صورت گرفت.قرار شد طرف امریکایی در این موضوعات بررسی مجددی انجام دهد. همانجا قرار دیگری را برای روز جمعه تنظیم کردند که اگر نتیجه اقداماتی که طرف امریکایی خواهد کرد به ما ارائه شود.

یکی از مسائلی که قرار بود اقای کری بررسی کند این بود که دولت امریکا یا خود ایشان بیانیه ای صادر کند برای اطمینان دادن به بانک های غیرامریکایی که می خواهند با ایران کار کنند. که این در روز جمعه اتفاق افتاد. پیش از اینکه وارد مذاکره شوند اقای کری صحبت کرد. امیدارم صدا و سیما جزییات ان را پخش کند. انتهای ان دو سه جمله دارد ولی کل ان اگر مورد توجه قرار بگیرد خواهید دید با چه صراحتی به بانک های غیرامریکایی اعلام می کند هیچ نگرانی نداشته باشید. تمام تحریم های گذشته در برجام برطرف شده، تمام دارایی های ایران ازاد  شده و می تواند مورد تبادل قراربگیرد.ما انباری را در عمان داریم که در ان اب سنگین مازاد خود را انبار می کنیم و به مشتریان خود در انجا تحویل می دهیم.

سوال: آیا تحت فشار امریکایی ها این اتفاق افتاد؟

عراقچی: تحت فشار نبوده،برای سهولت در اجرای کار بوده و این که این اب سنگین ها در یک جایی انبار شود.

سوال: عده ای نگران بودند که ما در پایان پول انبارداری به عمان بدهیم.

عراقچی( با خنده): خوب در پایان همه اینها حساب می شود. خوب است الحمدالله همه حسابی بازاری شده اند!