واکنش مدیرعامل سابق صندوق فرهنگیان به اختلاس 8000 میلیاردی

واکنش مدیرعامل سابق صندوق فرهنگیان به اختلاس 8000 میلیاردی

مدیرعامل سابق موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به اظهارات نماینده تهران در مجلس دهم درباره اختلاس ۸۰۰۰ میلیاردی «صندوق ذخیره فرهنگیان» در دولت احمدی‌نژاد پاسخ داد.

پرتال خبری واکنش: در پی انتشار اظهارنظر یک نماینده اصلاح‌طلب در مجلس دهم با این عنوان که “اختلاس 8000 میلیاردی «صندوق ذخیره فرهنگیان» و «بانک سرمایه» مربوط به دولت قبل است”، مدیرعامل سابق موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به اظهارات این نماینده مجلس واکنش نشان داد.

بر اساس این گزارش در پاسخ بهروز امیدعلی مدیرعامل سابق مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان به اظهارات محمود صادقی نماینده تهران در مجلس آمده است؛ از آنجا که گفت‌وگوی جنابعالی مشتمل بر مطالب خلاف واقع و نادرست است، موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی اعلام می‌شود:

1. تخلف 8000 میلیارد تومانی که خبرگزاری مذکور تحت عنوان «اختلاس 8000 میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان مربوط به دولت گذشته» به آن پرداخته، به استناد گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی برای سال مالی منتهی به 31 شهریور 1392 خلاف واقع و بی‌اساس است. شایان توجه است صورت‌های مالی و عملکرد سال مالی مزبور در جلسه مورخ 28 دی‌ 1392 هیات امنا به ریاست آقای دکتر علی‌اصغر فانی وزیر محترم آموزش و پرورش تصویب شده و مراتب نزد اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری به ثبت رسیده است.

2. مبلغ 4000 میلیارد تومان از دارایی‌های صندوق ذخیره فرهنگیان معدوم‌الوصول اعلام شده است، با عنایت به اینکه در صورت‌های مالی حسابرسی شده صندوق چنین دارایی وجود ندارد، به نظر می‌رسد منظور ایشان بانک سرمایه باشد.

مجموعه شرکت‌های تابعه صندوق کمتر از 45 درصد سهام بانک سرمایه را دارا هستند و سهام بانک تنها 6درصد از پرتفوی سرمایه‌گذاری صندوق را در بر می‌گیرد.

با یک بررسی اجمالی و به استناد گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی بانک سرمایه برای دوره میانی منتهی به 31 شهریور 1392 که در سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار (کدال) بارگذاری شده کل مطالبات سررسید گذشته، معوق و مشکوک‌الوصول بانک بالغ بر 1.450 میلیارد تومان بوده است.

با عنایت به اینکه بانک شخصیت حقوقی مستقلی دارد، ضروری است مدیران وقت بانک در این خصوص و سایر موارد پاسخگو باشند.

3. رکورد سودآوری صندوق ذخیره فرهنگیان به استناد صورت‌های مالی حسابرسی شده از ابتدای تأسیس تاکنون مربوط به سال مالی منتهی به 31 شهریور 1392 (از 01/07/1391 تا 31/06/1392) به مبلغ 1.150 میلیارد تومان است، بالاترین نرخ بازدهی صندوق ذخیره فرهنگیان از ابتدای تاسیس تاکنون نیز در همین سال مالی محقق شده است.

در مهر سال 1392 و در هنگام تغییر مدیریت، صندوق و شرکت‌های تابعه در بهترین وضعیت سودآوری بوده و پرتفوی بورسی شرکت‌های تابعه 1.500 میلیارد تومان ارزش افزوده داشته است.

ضمن ارج نهادن به حساسیت نمایندگان محترم مجلس در خصوص پاسداشت حقوق اعضای محترم صندوق ذخیره فرهنگیان به جاست اطلاعات و گزارش‌های مستند مبنای اظهار نظر قرار گیرد.

شایسته است در ارزیابی و تحلیل عملکرد بنگاه‌های اقتصادی از هرگونه رویکرد سیاسی و جناحی پرهیز کرده و ارزیابی‌ها براساس صورت‌های مالی حسابرسی شده و سایر اطلاعات مستند براساس معیارهای علمی و استانداردهای حرفه‌ای صورت پذیرد.

در پایان از هرگونه رسیدگی توسط مراجع ذی‌صلاح که منجر به شفاف‌سازی و استیفای حقوق فرهنگیان معزز عضو صندوق شود، استقبال می‌کند.