وزیر خارجه عربستان از رویارویی با ظریف طفره رفت

پرتال خبری واکنش: وزیر خارجه عربستان در حاشیه نشست‌های مجمع عمومی سازمان ملل درخواست غیررسمی همتای ایرانی را برای دیدار درباره «حادثه منا» رد کرد و از رویارویی با طرف ایرانی طفره رفت.

 

download (13)
روزنامه سعودی «الحیات» چاپ لندن، امروز یکشنبه خبر داد که «عادل الجبیر» وزیر امور خارجه عربستان «درخواست شفاهی» «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران را برای دیدار نپذیرفت.بنا بر این گزارش، درخواست رد شده زیرا «به شکلی متکبرانه و در غیر جای خود مطرح شده است». این را منابع مطلع به الحیات گفته و توضیح داده‌اند که طرف ایرانی «طبق عرف معمول» خواستار دیدار نشده‌ است که شامل برنامه مشخص برای دیدار بوده باشد بلکه درخواست محدود بوده است به بررسی اتفاقات حج نه امور سیاسی منطقه مثل سوریه و یمن و این چیزی بود که عربستان آن را «نامقبول» خواند و با آن موافقت نکرد.

الحیات نوشت، امروز وزرای خارجه اتحادیه عرب پس از نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس، با هم دیدار خواهند کرد تا وزرای خارجه ترویکا خلیج فارس (عربستان، قطر و امارات عربی متحده) با سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه بعدا دیدار کنند.

عادل الجبیر در نیویورک در میان دیدارهای خود همچنین با «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق دیدار کرد.ابراهیم الجعفری پس از این دیدار گفته است که «نشست ما به مسائل مشترک میان دو کشور اختصاص یافت و فکر می‌کنیم که می‌توانیم روابط را ارتقاء بدهیم تا بخصوص در مقابل خطر داعش، به ثبات برسد. داعش خطری مشترک است که روابط دو کشور را در آستانه ورود به مرحله‌ای جدید قرار می‌دهد.