وزیر کشور: با آیت‌الله جنتی در مورد انتخابات به توافق رسیده‌ایم

پرتال خبری واکنش: وزیر کشور از مشارکت 900 هزار نفر در برگزاری انتخابات اسفندماه خبر داد و تاکید کرد که در تمامی مراحل با شورای نگهبان تعامل سازنده و مطلوبی داریم و مبنای کار ما نیز قانون خواهد بود.وزیر کشور: با آیت‌الله جنتی در مورد انتخابات به توافق رسیده‌ایم

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور شنبه شب در برنامه گفت وگو ی ویژه خبری استقبال گسترده داوطلبان انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی را به فال نیک گرفت.

ایشان در ادامه مجموعه نیروهای درگیر انتخابات امسال را 900 هزار نفر ذکر و تصریح کرد: همه با هماهنگی و محوریت قانون تلاش می کنند، آموزش های لازم به نیروها از شش ماه قبل داده شده است.

وزیر کشور درباره آمار واجدین شرایط رای دادن در انتخابات اسفندماه اظهار داشت: باید مرکز آمار و ثبت احوال با یکدیگر هماهنگ کنند تا عدد نهایی را به اطلاع مردم برسانیم؛ البته آمار را بنده الان دارم اما تلاش می کنیم ظرف دو هفته آینده آن را نهایی و اعلام کنیم.

وی تأکید کرد: هیات های اجرایی طبق قانون ده روز فرصت دارند تا استعلامات را بررسی کنند، از نیروی انتظامی، قوه قضاییه، ثبت احوال و وزارت اطلاعات استعلام های لازم گرفته می شود، هیات های اجرایی به موجب قانون می توانند در صورت نیاز تحقیقات محلی انجام دهند.

رحمانی فضلی عنوان کرد: ثبت احوال هویت افراد را برسی می کند، نیروی انتظامی سوابق را بررسی می کند، وزارت اطلاعات مسائل سیاسی و امنیتی و قوه قضاییه نیز موضوع احکام صادره قضایی را اعلام می کند.

وی با بیان این که همه کسانی که در انتخابات شرکت می کنند باید احراز صلاحیت شوند، گفت: اگر در برخی موارد به عدم احراز برسند شورای نگهبان متناسب با قوانینی که دارند در قالب نظارت استصوابی عمل می کنند.

وزیر کشور افزود: ما در ده روز کار بررسی صلاحیت ها را انجام خواهیم داد؛ ما از همان روز نخست ثبت نام کار استعلام ها را آغاز کرده ایم، دستگاه های ذیربط مدارک را داده اند، هیات های اجرایی اگر لازم بود سه شیفت کار را انجام خواهند داد.

اخذ آرا خبرگان و مجلس با 108 هزار صندوق
وزیر کشور با اشاره به مکانیزم رای گیری، گفت: در انتخابات خبرگان و مجلس شورای اسلامی 108 هزار صندوق رای خواهیم داشت که برای هر کدام به صورت جداگانه 54 هزار صندوق در نظر گرفته شده است.

فضلی با بیان این که بررسی صلاحیت نامزدهای خبرگان توسط شورای نگهبان و فقهای این نهاد انجام می شود، گفت: شورای نگهبان می بایست تا پنجم بهمن ماه نتایج را به وزارت کشور اعلام کند.

ایشان با تشریح فرآیند انتخابات مجلس شورای اسلامی و مراحل مختلف آن، یادآور شد: افرادی که نسبت به بررسی صلاحیت های خود اعتراض و شکایتی داشته باشند می توانند از طریق قانونی نسبت به این کار اقدام کنند.

برگزاری انتخابات الکترونیک در 9 شهر
وزیر کشور درباره انتخابات الکترونیک و رایزنی های صورت گرفته با شورای نگهبان در این باره، گفت: نود درصد انتخابات( تا قبل از مرحله اخذ رای و شمارش) تاکنون به صورت الکترونیک بوده است، طبق مصوبه دولت در انتخابات مجلس در برخی شهرها انتخابات کار اخذ و شمارش آرا به صورت الکترونیک خواهد بود.

وزیر کشور ادامه داد: ما درباره سخت افزار با شورای نگهبان به توافق رسیده ایم، درباره نرم افزار نیز نکاتی مطرح شده است، این کار انجام شده، فردا با شورای نگهبان جلسه خواهیم داشت تا نهایی شود.

ایشان بیان داشت: هم نگاه شورای نگهبان و هم وزارت کشور به این است که بتوانیم در 9 کلانشهر انتخابات به صورت الکترونیک برگزار شود، برای حل مشکلات تراکم، می توانیم تعداد دستگاه ها را افزایش دهیم.

رحمانی فضلی بیان داشت: ما اگر در تهران با این روش بتوانیم اخذ و شمارش را انجام دهیم ظرف سه ساعت نتایج را اعلام خواهیم کرد، البته نظر شورای نگهبان را قبول داریم و به ملاحظات نیز توجه داریم؛ البته در کنار این دستگاه ها اخذ شمارش آرا به صورت دستی نیز خواهیم داشت.

تعامل سازنده و مطلوبی با شورای نگهبان داریم
وزیر کشور درباره تعامل این وزارتخانه با شورای نگهبان برای برگزاری باشکوه انتخابات، اظهار داشت: ما به توافقات و تعاملات سازنده ای رسیده ایم، هر دو نهاد مرجع شان قانون است و در این باره به توافق رسیده ایم.

ایشان تأکید کرد: شورای نگهبان در تمام مراحل اجرا نظارت دارند و در کنار ما هستند، در حوزه نظارت نیز شورای نگهبان قوانین خاص خود را دارند.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: تاکنون نشست های مختلفی در سطح کارشناسان و حتی بنده و آیت الله جنتی داشته ایم، با توافق خوبی کار را به پیش برده ایم؛ بحث صلاحیت ها بسیار مهم و پرچالش است، حول اختیارات و ضوابط قانونی صورت خواهد گرفت.

نظارت استصوابی شورای نگهبان کاملا قانونی است
وی افزود: نظارت استصوابی شورای نگهبان نیز عین قانون است، در تحقیقات محلی نیز ما توافق کرده ایم که این کار نیز باید با مدارک متقن و دقیق باشد.

رحمانی فضلی اضافه کرد: امیدواریم با تکیه بر محور قانون بتوانیم این مرحله را نیز با خوبی پی گیری کنیم، با این استقبالی که نامزدها کردند و با امیدی که مردم پیدا کرده اند بعد از توافق هسته ای حتما لازم است یک بار دیگر اقتدار سیاسی و وحدت خود را در کشور نشان دهیم و ان شاءالله شاهد حضور باشکوه مردم در پای صندوق های رای خواهیم بود.

وزارت کشور برای تمامی حوزه های شعب اخذ رای بازرس قرار می دهد
رحمانی فضلی درباره روند نظارت بر شعب اخذ رای، گفت: صاحب حق هم نامزدها، هم دستگاه های اجرایی و هم دستگاه های نظارتی و هم مردم هستند؛ فرمانداری های به عنوان عاملین اجرایی نماینده دارند، شورای نگهبان ناظر دارند، نامزدها نیز نماینده در تمامی حوزه ها دارند.

وی ادامه داد: در کنار این موارد به وزارت کشور اجازه داده شده بازرسانی را اعزام کنیم، ما امسال تصمیم گرفته ایم برای تمامی حوزه ها بازرس بگذاریم، روز رای گیری در داخل حوزه ها و اطراف آن کاملا نظارت خواهد شد تا تخلفی صورت نگیرد.

ایشان بیان داشت: بارها اعلام کرده ایم همه کسانی که نامزد هستند و حامیان و احزاب نباید قبل از شروع زمان رسمی تبلیغات، نسبت به این کار اقدام کنند؛ در زمان تبلیغات نیز بازرسان ما مشغول فعالیت خواهند بود.

رحمانی فضلی افزود: هرچه بتوانیم رسیدگی ها را کوتاه تر کنیم، هم قدرت بازدارندگی تخلف بیشتر می شود، در این راستا نامه ای به رییس دستگاه قضا نوشته ایم تا شعب خاصی را اختصاص دهند و ایشان هم دستورات لازم را صادر کرده اند.

وزیر کشور تصریح کرد: در فضای مجازی هرچه عنوان تبلیغات به آن اطلاق شود، تخلف محسوب می شود، در این زمینه ظرف یکی دو روز آینده جلسه ای را با شورای نگهبان خواهیم داشت.

راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در فضای مجازی تخلف است
وزیر کشور راه اندازی کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی را قبل از شروع زمان تبلیغات تخلف دانست و گفت: در قانون مفهوم عام تبلیغ آمده است، ما روزانه حجم عظیمی از نامه ها و شکایات را داریم.

وی تاکید کرد: ما تسلط نسبی در این زمینه خواهیم داشت، اگر کسانی این کار را بکنند در مرحله نهایی به آن رسیدگی خواهد شد و این نکته مد نظر خواهد بود.

ایشان از دستور صریح رییس جمهور به تمامی دستگاه های اجرایی برای کمک به وزارت کشور در برگزاری انتخابات اسفندماه خبر داد.

رحمانی فضلی در پایان با تشکر از هیات های اجرایی، هیات های نظارت، فرمانداری ها، رسانه ها و رسانه ملی و تمامی دست اندرکاران، گفت: امیدواریم با همدلی و حرکت حول محور قانون در فضایی آرام انتخاباتی باشکوه داشته باشیم و با زبان رای اقتدار کشور را بار دیگر به جهانیان اثبات کنیم و این مهم را به دنیا نشان دهیم.با اخبار سیاسی سایت واکنش همراه باشید.