کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۱ مهر ۱۳۹۵, ۴:۲۴ ب.ظ

پاسخ تند ظریف به کریمی قدوسی

پاسخ تند ظریف به کریمی قدوسی

پرتال خبری واکنش: در جلسه علنی امروز مجلس چهار سوال از وزیر امور خارجه مطرح شد. اولی موضوع اقتصادی داشت و سوال محمدرضا پورابراهیمی بود. اما سه سوال بعدی که رویکرد دیپلماسی داشت را جواد کریمی قدوسی از محمد جواد ظریف مطرح کرد تا حال و هوای مجلس نهم در مجلس دهم زنده شود. البته تلاش او همانند مجلس قبل با اقبال سایر نمایندگان همراه نشد.پرتال خبری واکنش: اولین سوال ملی این بود که چرا تنظیم گزارش سه ماهه وزارت خارجه به کمیسیون امنیت ملی در موضوع اجرای مفاد برجام به دور از واقعیت بود؟  سوال ملی دوم جواد کریمی قدوسی از محمدجواد ظریف این بود که چرا در رسانه های خارجی رسما با موضوع علت مخالفت با برگزاری نمایشگاه افسانه‌ای هولوکاست مخالفت کرده است؟ سوال سوم او نیز اینگونه طرح شد: تغییر معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در شرایط حساس منطقه چرا صورت گرفته است؟

امیرعبداللهیان مشکل خانوادگی داشت

محمد جواد ظریف در پاسخ به سوالات کریمی قدوسی اظهار کرد: این سه سوال را به ترتیب کوتاه بودن پاسخ عرض می کنم،‌ درباره تغییر آقای امیر عبداللهیان،‌ کمترین تغییر در وزارت خارجه صورت گرفته است. چرخش نیرو در وزارت خارجه واقعیت بدیهی است. بنا بود ایشان سفیر ایران در کشور مهم عمان تشریف ببرند،‌ همه تشریفات صورت گرفته و معاون بعدی انتخاب شده بودند، اما ایشان به دلیل مشکلات خانوادگی تصمیم گرفتند به ماموریت نروند.

وی تاکید کرد: این توهین به وزارت خارجه نیست،‌ توهین به کل نظام است که یک مقام با فشار خارجی ها عوض بشود.

نمایشگاه هولوکاست به نفع رژیم صهیونیستی است

وی درباره سوال بعدی اظهار کرد: در مورد هولوکاست،‌ اعتقاد شخصی من این است که این موضوع به نفع مظلوم نمایی رژیم غاصب صهیونیستی است و کمک به مردم ظلوم فلسطین نیست. ضمنا من برگزاری نمایشگاه را محکوم نکردم. بلکه گفتم در آن شرکت نمی کنم و تاکید کردم که این نمایشگاه مربوط به نظام نیست بلکه مربوط به بخش غیر دولتی است.

مگر هدف برجام حفظ عزت ایران نبود؟

ظریف درباره سوال برجامی کریمی قدوسی نیز اظهار کرد: آنچه که ما گزارش دادیم گزارش همه واقعیات است. یعنی برجام توانسته حق هسته ای ایران را در شورای امنیت به رسمیت بشناسد و شورای امنیت از بقیه کشورها بخواهد که با ایران همکاری کند.

ظریف با تاکید بر اینکه وزارت خارجه در کمال صداقت همه موضوعات مرتبط با برجام را در گزارش آورده است،‌ گفت: اگر بیمه ایران باز شده،‌ نباید بگوییم؟ اگر فروش نفت به قبل تحریم برگشته نباید مردم را خوشحال کنیم؟ آیا مردم ما نباید احساس کنند که بر اساس مقاومت و ایثار خودشان و نه کاری که ما کردیم، بر اثر حضورشان در پای صندوق های رای توانسته اند حربه تحریم را بی اثر کنند؟

وی تاکید کرد: نطنز و فردوی ما باز مانده و اراک ما به عنوان آب سنگین ادامه فعالیت می دهد. مگر هدف برجام حفظ عزت ایران نبود؟

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در کنار اینها بدعهدی ها را هم گزارش دادیم، اظهار کرد:‌ وزارت خارجه یک دستگاه اجرایی است. هیات اجرایی برجام فراتر از وزارتخانه است و وزیر تنها یک عضو آن هیات است و نظارت می کند. امیدوارم کماکان بتوانیم به همکاری همه دستگاه های نظام شرایط را رو به گشایش پیش ببریم.

وی گفت: امروز هیچ منعی برای مبادلات تجاری ما وجود ندارد. با بدعهدی های آمریکا برخورد می شود و ما در این برخورد تنها نیستیم. تا حدی که آقای کری هر روز درمیان مجبور می شود بگوید که ما به تعهدات خود پایبند هستیم. این تغییر کیفی در شرایط ایران در مناسبات بین المللی است.

پس از اتمام بخش اول سخنان ظریف،‌ صدای احسنت گفتن نمایندگان بلند شد.

برجام گوساله سامری بود

سپس نوبت به کریمی قدوسی رسید. این نماینده دلواپس در توضیح سوالش اظهار کرد: توافق برجام جزوی از یک طرح جامع بود که آثار سوء آن طولانی مدت است اگر انها را بی اثر نکنیم. روز اجرای برجام قرار بود روز برداشته شدن همه تحریم ها بود. اما دشمنان ایران نقشه های شوم دیگری مثل برجام دو، ‌سه و چهار را در ذهن داشتند.

وی اظهار کرد: در این گزارش ایشان عمدتا بخش های برجام بازخوانی شده بود. انتظار این بود که موارد نقض برجام و بدعهدی های امریکایی ها را به صورت شفاف به مجلس می گفتند تا مجلس به  کمک وزارت خارجه بیاید.

او برجام را به گوساله سامری تشبیه کرد و گفت: راهبرد دشمن در این عرصه و زمان راهبرد مقابله با جبهه حق از دروازه برجام به زعم خودش بود. راهبرد دشمن و شیطان بزرگ و صهیونیسم جهانی از اجرای برجام،‌ خلق گوساله سامری در این عصر بود تا جریان توحیدی و انقلابی موثر ملت ایران را دچار انحراف کند و امید ملت مسلمان ایران را از نگاه به درگاه الهی به نگاه دروازه دهکده جهانی که کدخدای آن شیطان بزرگ است،‌ معطوف کند.

کریمی قدوسی گفت: راه مبارزه با گوساله سامری در عصر حضرت موسی،‌ آتش زدن گوساله بود و راه حل نهایی ما در این عصر اقدام مقابله به مثل در برابر نقض برجام است و اجرای فرامین ولی امر مسلمین و اجرای قانون مجلس است و اگر سرانجام اگر باز هم نقض کردند،  ملت ایران در روز موعود برجام را به آتش بکشند.

وی تاکید کرد: امام ما فرمودند پشتیان ولایت فقیه باشید، به مملکت شما آسیب نمی رسد. امروز با گذشت یک اربعین از عمر انقلاب اسلامی، کارآمدی ولایت مطلقه اسلامی برای ملت ما به ایمان عمومی تبدیل شده است. راهبرد نرمش قهرمانانه مقابل راهبرد به زانو درآوردن انقلاب اسلامی بود. استراتژیست این راهبرد، کسی بود که گفت من یک انقلابی ام،‌ من یک دیپلمات نیستم. او قهرمان واقعی این ملت در عصر غیبت در مقابله با سامری های زمانه است.

در این زمان، علی مطهری به عنوان رئیس جلسه به کریمی قدوسی تذکر داد که در موضوع سوالاتش صحبت کند.

کریمی قدوسی در ادامه گفت: شیطان بزرگ در این مذاکرات، با یک راهبرد و سه استراتژی برای مقابله از دروازه برجام برآمد. یک تضعیف نفوذ کلام ولایت فقیه در داخل و سطح منطقه. دوم، تضعیف و تعطیل کردن فرهنگ مقاومت در منطقه با اولویت حذف سپاه پاسداران،‌ حذف حزب الله، حذف حشد الشعبی در عراق و سوریه،‌ حذف وفاق در بحرین و انصارالله در یمن بود. سه، فراهم کردن مقدمات تغییرات راهبردی در بازنگری قوانین اساسی جمهوری اسلامی بود.

وی سپس به فواید برجام اینگونه اشاره کرد: تمام شدن دوران بهانه گیری که می گفتید تا تحریم هست کاری پیش نمی رود،‌ پایان دوران پرهزینه مذاکرات، افزایش آگاهی ملت در شناخت دقیق تر دشمن. در ازای این دستاورد صنعت هسته ای ما در حد نمادین باقی ماند. تولیدات صنعت هسته ای ما متوقف شد.

کریمی قدوسی افزود: اقای ظریف و روحانی برای اجرایی شدن برجام وعده های زیادی می دادند اقای روحانی می گفتند که برجام اجرا شود،  مشکل آب،‌ بیکاری، محیط زیست و… حل می شود. آقای ظریف هم گفته بودند با برجام همه درگاه های بانکی اروپایی به روی ایران باز می شود. کل تحریم ها ایالات متحده از روز اجرا متوقف می شود، در حالی که در گزارش ایشان متوجه نقض عهدها می شویم.

نماینده دلواپس مجلس ادامه داد: خود ایشان هم امروز در سازمان ملل گفتند که آمریکا به جز یک امضا پای  برجام کاری نکرده است. در حالی که ملت ایران به تمام وظایف خود عمل کرده است.

کریمی قدوسی قصد داشت در این لحظه سخنان خود را قطع و بقیه سخنانش را در بخش دوم بگوید اما مطهری به او تذکر داد که او درباره دو سوالش هیچ سخنی نگفته و وقت صحبت کننده ها را نمی توان به بیشتر از دو بخش تقسیم کرد. بنابراین او باید سایر سوالاتش را نیز توضیح دهد تا ظریف بتواند به همه آنها پاسخ دهد.

سخنان خصوصی سرمدی و امیرعبداللهیان به ادعای کریمی قدوسی

نماینده سوال کننده از وزیر امور خاجه درباره سوال دیگرش نیز اظهار کرد: آقای سرمدی معاون آقای ظریف به آقای امیرعبداللهیان می گوید ما می خواهیم یک شو اجرا کنیم،‌ تا به این وسیله به منطقه پیغام بدهیم که سیاست های ما در منطقه مورد بازنگری واقع می شود. این حرف مستند است.

وی تاکید کرد: جابجا کردن یک مسئول،‌ به لحاظ قانونی اختیار آقای وزیر است،‌ در این بخش حرفی نداریم اما در این شرایط برداشتن فردی که در عرصه مقاومت منطقه اینگونه موثر واقع می شود،‌ نوعی برداشتن موانع از سر راه برجام دو است.

وی درباره سوالی درباره نمایشگاه هولوکاست نیز گفت: چه دلیلی دارد اقای ظریف در برگزاری نمایشگاه خودجوش و مردمی هولوکاست اظهار نظر کند. این اقدامات به نفع رژیم صهیونیستی تمام می شود و نه برگزاری نمایشگاه های افسانه هولوکاست.

ظریف:‌ چطور به خودتان جرات می دهید در مجلس خلاف بگویید؟

پس از سخنان کریمی قدوسی و توضیحات او درباره سوالاتش، ظریف دوباره به پشت تریبون رفت. او این بار صدایش را کمی بلند کرده بود و لحنش عصبانی بود. ظریف اظهار کرد: من با همه احترامی که به آقای کریمی قدوسی دارم،‌ واقعا متاسفم که از تریبون مجلس شورای اسلامی به دنیا اعلام می کنند که وزیر خارجه ای که موظف است دستورات مقام معظم رهبری را اجرا کند،‌ زمینه ساز تغییر سیاست جمهوری اسلامی در منطقه است. این حرف از هیچکس پذیرفته نیست. هیچکس چنین حقی را ندارد.

ظریف گفت: از شما تقاضا می کنم برای ملاحظات زودگذر و کوچک سیاست داخلی،‌ وجهه مبارز و انقلابی  مناسبات خارجی جمهوری اسلامی در جهان را خدشه دار نکنید. اگر کسی آب به آسیاب دشمن ایران و انقلاب اسلامی می ریزد کسانی هستند که در پیگیری سیاست های نظام تردید می کنند.

در این زمان  دوباره صدای احسنت گفتن برخی از نمایندگان در صحن علنی مجلس شنیده می شد.

وزیر امور خارجه بیان کرد: کدام شخص جرات دارد مقاومت اسلامی که سند افتخار این نظام است را زیر سوال ببرد؟ من خوشحالم که مسئول مقاومت و نه جنابعالی از بنده تشکر می کند. خوشحالم که برداران بزرگوارم قاسم سلیمانی،‌ حسن نصرالله و رمضان عبدالله هر روز در تماس با من از سیاست های ایران تشکر می کنند.

او گفت: چه کسی از صحبت خصوصی سرمدی و امیرعبداللهیان به شما گزارش داده است؟ چگونه به خودتان جرات می دهید در صحن مجلس خلاف بگویید؟ من برای حفظ احترام همکارانم سکوت می کنم و اجازه نمی دهم هیچ کدام از همکارانم مورد سوال قرار بگیرند. هیچ کسی حق ندارد در مورد یک کارگزار سیاست خارجی جمهوری اسلامی به ما توصیه بکند، به شما هم اجازه نمی دهیم چنین تهمتی را به سیاست خارجی ایران بزنید.

وی گفت: با این تهمت ها، به دشمن اجازه می دهید جرات لاطائلات گفتن پیدا کند، امکان ندارد ما برای پیام دادن به این و آن، نسبت به تغییر همکارانمان اقدامی بکنیم. سیاست ما براساس اصول انقلاب است. سیاست انقلابی ماست که این امکان را فراهم کرده که به عنوان یک قدرت نوظهور در جهان کنونی حضور پیدا کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بیان کرد: سیاست خارجی ما بر اساس اصول انقلاب است. این اصول کشور را توانمند ساخته و کشور را در عرصه بین المللی فعال کرده است.

وی گفت: جهان کنونی جهان مبارزه و تقابل ایده هاست. جهان قدرت معنایی است. قدرت معنایی ایران از باورها به مقاومت مردم نشات گرفته است. این باورها را خدشه دار نکنید. مردم ما مبنای قدرت ماست.

ظریف در رابطه با موضع گیری آمریکا در برابر ایران پس از برجام گفت: شما نگاه کنید هر روز وزیر خارجه آمریکا در برابر موجی از انتقاد در آمریکا قرار دارد که تو تبدیل به فروشنده سیار ایران شده ای. این افتخار ملت ما است که حکومتی که هر روز برای ارتباط با ایران، هزینه تعیین می‌کرد، الان بگوید که من تحریمی در  برابر تصمیمات برجام نگذاشته‌ام.

وی افزود: ما این ها را به عنوان نقاط قوت رهبری و نظام بشناسیم. ما کمال قدرت و شجاعت در برابر زیاده خواهی ایستادگی میکنیم اجازه نخواهیم داد، ما در به طرف مقابل گفته ایم که ما این تصمیم را نگرفته ایم و قصد نداریم در حوزه های دیگر وارد مذاکره شویم و باید تعهدات هایتان را برعهده  بگیرید. ما اینگونه با طرف مقابل حرف میزنیم چرا نشانی اشتباه میدهید، هیچ گاه در حمایت از حقوق مردم ایران کوتاه نیامده ایم و نخواهیم آمد.

کریمی: این روش آقای ظریف برای فرار از پاسخگویی است

کریمی قدوسی سخنانش را در دو بخش بیان کرد. او وقتی دوباره پشت تریبون مجلس قرار گرفت خطاب به مطهری گفت شما به عنوان رئیس جلسه، تذکری به آقای ظریف ندارید؟ که مطهری گفت «شما بفرمایید من بعدا عرض می کنم.» اما قدوسی مجددا تأکید کرد که «شما رئیس هستید، حفظ حرمت مجلس بر هیئت رئیسه واجب است.» و باز هم مطهری در جواب درخواست با طعنه او گفت: شما بفرمایید من بعدا میگ ویم.

سرانجام کریمی قدوسی به بیان اظهاراتش پرداخت و خطاب به ظریف گفت: من متاسفم که یک دیپلمات ارشد این گونه با عصبانیت جواب نماینده ملت را با الفاظی که نمی خواهم بگویم اما در شان خودشان بود به ما گفتند. من طبق قانون سئوال می کنم، ‌قانع می شوم یا نمی شوم. همکاران من هم به جای احساسی شدن دقت کنند و فردا نوبت شما هم می رسید. اینجا خانه ملت است باید بیایند پاسخ بگویند. این روش آقای ظریف برای فرار از پاسخگویی است.

وی افزود: بنده ۱۵ بند برای آنچه که به سرمان آمده است، بیان می‌کنم. اینکه چرا اینجوری شد را می‌گویم. اولین اشتباه عدم توجه به استحکام دورنی نظام بود که در قدم اول تمام مشکلات فرهنگی، اقتصادی را به تحریم ها مرتبط دانستید. همه امید خود را به دستان دشمن و وعده های شیطان بزرگ در برجام آن هم با قولهای شفاهی بستیم. خطا بود که در ابتدای مذاکرات تیم مذاکره را ضعیف بستند،‌دشمن حداقل با تیم صد نفره قوی وارد شد، تیم آقای ظریف ضعیف بود و بعدا با تذکراتی که داده شد چند متخصص به آنها اضافه شد که دو نفر از آنها جاسوس و افراد دو تابعیتی از آب درآمدند.

کریمی قدوسی در ادامه صحبت‌هایش به جیسون رضاییان اشاره کرد و گفت: در جایی گفتند ما توانستیم از تیم آنها در تیم مذاکره کننده استفاده کنیم نتیجه این شد قبل از هر کاری امثال جیسون رضاییان ها خبرها را به تیم مقابل می‌دادند. شما روی همه تحریم ها پافشاری نکردید این خط قرمز نظام بود. شما می‌گفتید که آمریکا قبول  نمی‌کند تحریم های اولیه را لغو کند. تحریم دلار جز تحریم های اولیه بود، حال برجام اجرا شده است شما با علم به این قضیه شاهد  هستید اموال مردم ایران آزاد نشده است.

این نماینده منتقد برجام تأکید کرد: پس از عقب نشینی از خطوط قرمر آمدید، گفتید ما تپه هایی را گرفتیم و نتوانستیم قله ای را بگیرم و برای مهندسی افکار عمومی اسمش را گذاشتید جا به جایی خطوط قرمز. اشتباه بود که با دشمن قسم خورده اسلام با دیپلماسی لبخند، ‌نشستن روی ویلچر و قدم زدن کنار دریاچه حرف زدید. گفتید برای کم کردن شر دشمن با او وارد تعامل شدید نه پهن کردن فرش قرمز. آزاده ای به من گفت که یک خاطره به آقای ظریف بگویید، روزی صدام اسراء را جمع کرد،‌خودش تلاش کرد تا ما بخندیم تا این تصویر را پخش کند،‌ اما هیچکدام از ما لبخند نزدیم، حال به آقای ظریف بگویید چگونه در برابر دشمن صدای خنده اش بلند بود و وقتی به ما می‌رسد عصبانی است.

نماینده مردم مشهد ادامه داد: آقای ظریف شما اگر می‌توانید پوست خود را از گوشتتان را جدا کنید می‌توانید دموکرات ها ،‌جمهوری خواه ها را از رژیم صهیونیستی جدا کنید. آقای ظریف خطای راهبردی بود که آمریکایی هایی که از اول جز مذاکره کننده نبودند و با خواهش به میز مذاکره آمدند، ‌به آنها آنقدر میدان دادید  که آخر مذاکره ۵+۱ به مذاکره ۱+۱ تبدیل شد. در مذاکرات ملت ایران مقتدر را به عنوان ملتی که محتاج به مذاکره شده است نشان دادید. آن گاه که دشمن از شما خواست قلب راکتور اراک را با سیمان پر کنید باید متوجه اشتباه می‌شدید. اشتباه بود که می‌گفتید همه چیز محرمانه است و ملت را نامحرم فرض کردید و انگلیس و نتانیاهو را محرم فرض کردید.

این نماینده جبهه پایداری در مجلس دهم با اشاره به مذاکرات انجام شده در دوره سعید جلیلی گفت: شما راه رفته در گذشته مذاکرات را به فراموشی سپردید و از تجربه مذاکرات گذشته درس نگرفتید.

تذکر مطهری به کریمی قدوسی

در میان صحبت های کریمی قدوسی، مطهری در سمت رئیس مجلس وارد شد و گفت: آقای کریمی شما باید به سه سئوال خود توضیح دهید که مدعی هستید گزارش وزارتخارجه به دور از واقعیت است و یکی هم تغییر معاون عربی وزارتخارجه را مطرح کنید. که البته تغییر معاون عربی یک کار اجرایی است که حالا سئوال است که نماینده حق دخالت دارد یا نه، اجازه دهید.

وی در پاسخ به این تذکر مطهری گفت که« سئوال در دست من است و می‌توانم هر جور که می‌خواهم حرف بزنم.» و مطهری در نیز در واکنش به او اظهار کرد: هر جور که نه. شما باید در مورد سئوال صحبت کنید. شما می‌گویید اصل برجام اشتباه است. این بحث دیگری است. شما شعار می‌دهید.

خطا بود که در برابر آمریکایی ها و اروپایی‌ها ضرب الاجل تعیین نکردید

کریمی پس از بگو و مگوی مختصر با مطهری به ادامه صحبت‌هایش پرداخت و گفت: بلا سر ملت ایران آمده است،‌ دانشمندان ما را آواره کردند که تحریم ها را بردارند ما میخواهیم کاری کنیم که خانه ملت گریبان دشمن را بگیرد. ما قصدمان آقای ظریف نیست. من در مورد سه سئوال حرف میزنم و دارم در مورد برجام نظر میدهم. شما نباید در جایگاه هیئت رئیسه گرد و غبار کنید که مردم نفهمند من چه میگویم. نمیشود که هر جور که میخواهید جلسه را اداره کنید. من در موضوع صحبت میکنم و شما هم باید گوش کنید.

این نماینده مجلس افزود: آقای ظریف اشتباه بود که بعد از اجرایی شدن برجام، وقتی جلوی چشم تمام آمریکایی ها و اروپایی تعهد را نقض کردند اما شما فریاد برنیاوردید و ضرب الاجل تعیین نکردید. خطا بود پس از اجرایی شدن برجام که دشمن نقض عهد کرده بود، شما را به شو و بازی ورود هیئت های خارجی سرگرم کردند ولی عملا آمریکا به شرکت های خارجی اجازه نمیدهد که با کشور ما کار کنند. آنجا که در توافق ژنو یک آمریکایی ها قول دادند هواپیما بدهند و… ما هم غنی سازی را تعلیق کنیم اما انجام نداند و چرا شما تضمین قطعی نگرفتید؟

وی معتقد است که «اشتباه بود که بر لغو تحریم ها پافشاری نکردید، چشم شما به دست دشمن خیره شد و به وعده توخالی دشمن دلخوش کردید. نمونه یک توافق خوب که در همین دوره اتفاق افتاد که یک تیم انقلابی به پشت میز مذاکره با آمریکا رفت و موفق شد حق ایران در قرار داد نظامی با آمریکا با سودش که یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بود بازگرداند. یک سند آورد و ۲۰ زندانی را نجات داد و بانک سپه را از تحریم هم نجات داد. تا این اتفاق ها نیفتاد جیسیون رضاییان آزاد نشد.اگر از همان اول خطوط قرمز کاملا رعایت میشد، مذاکره به نتیجه میرسید و مشکلات حل شده بود،‌دارایی ها آزاد شده بود. این هنوز آغاز راه است. از این به بعد مسائل مهمی را شاهد خواهیم بود. اطاعت از ولی فقیه اگر کامل و جامعه بود امروز نمی‌امدید تا بگویید که ما امدیم مذاکره کنیم که سایه شوم جنگ را دور کنیم. چرا باید کسی بیاید و در این زمان در ادامه تهدیدها و فشار قطعنامه صحبت از محدود شدن توان موشکی ما داشته باشد. »

کریمی قدوسی همچنان ظریف را مورد خطاب قرار داد و گفت: آقای ظریف من در کمیسیون هم گفتم که ما امروز موافق اجرایی شدن برجام هستیم چون تمام پیش پرداخت ها را اداده ایم. امروز ما میخواهیم شما و دولت را کمک کنیم که حق مردم را بگیرد. شما متاسفانه برای گرد و غبار برپا کردن استاد هستید. من وظیفه خود را انجام دادم و ملت به رایی که نمایندگانشان میدهند نگاه کنند. ما درخواست رای گیری داریم نه برای ظریف و روحانی، بلکه میخواهیم این رای فریادی باشد بر سر دولت هایی که برجام را نقض کردند و قانع نشدم و باید رای گیری شود.

تذکر مطهری به ظریف

مطهری پس از پایان صحبت‌های کریمی قدوسی به وزیرامورخارجه به دلیل کلماتی که توهین به مجلس تلقی میشد،‌تذکر داد و گفت: تحث تاثیر فضای جلسه، برخی کلمات از دکتر ظریف هم صادر شد که احیانا تحقیر مجلس تلقی میشد،‌کلماتی نباید استفاده شود که موجب تحقیر مجلس شود.

وی افزود:  جمله ای را ظریف فرموند که «برای حفظ احترام اجازه نخواهم داد هیچ یک از همکارانم در صحن مجلس مورد سئوال قرار گیرد.» باید بگویم که هر نماینده ای آزاد است که از مسئولان سئوال کند. به هر حال ما این ها را سهو لسان مطرح میکنیم و نیمخواهیم بگوییم عمد داشته اند. به هر حال نیت افراد در طرح سئوال هم نباید موضوعیت داشته باشد که این سئوال کننده چه نیتی دارد، هر نیتی داشته باشد او آزاد است که حرفش را بزند.،‌چون نماینه سئوال میپرسد. آقای ظریف هم یادداشتی نوشتند که اگر صحبت های بنده را به دقت گوش کنید،‌ بنده توهینی نداشتم و به هر حال اگر برداشت توهین شده استاز نمایندگان عذرخواهی میکنم.»

پس از این صحبت های مطهری ظریف پشت تریبون مجلس رفت و گفت که« بنده قصد توهین نداشتم برای همه نمایندگان احترام قائل هستم و آنچه قصد داشتم این بود که گرای  به دشمن ندهیم.»

در انتهای این مذاکرات، کریمی قدوسی اعلام کرد که از پاسخ ظریف قانع نشده است و پاسخ ها را به رای مجلس گذاشت، اما نمایندگان در جلسه علنی با ۱۳۵ رای از مجموع ۲۵۴ نفر سوالات مطروحه از سوی نماینده مشهد را وارد ندانسته و از پاسخ‌های وزیر امور خارجه قانع شدند

منبع:انتخاب

رهـــــــــــــا مسعودی
385 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *