پایان قطعنامه PMD ایران

پرتال خبری واکنش: شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تصویب قطعنامه پیشنهادی کشورهای عضو گروه ۱+۵ پرونده ابهامات فعالیت‌های اتمی ایران را بست و قطعنامه‌های پیشین خود در مورد ایران را لغو کرد.

در جلسه شورای حکام که امروز سه شنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) پشت درهای بسته برگزار شد، اعضای حاضر گزارش آمانو در مورد ابهامات پرونده ایران را بررسی کردند.

پرونده ادعایی موسوم به پی.ام. دی مجموعه ای از ادعاهای بدون مدرک در خصوص فعالیت های هسته ای ایران است که سالهاست توسط برخی کشورهای غربی تکرار می شود اما گزارش اخیر «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ، بی اساس بودن آن را نشان داد و شورای حکام آژانس نیز با اجماع و تصویب قطعنامه ای، این پرونده را مختومه اعلام کرد.

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی در بیانیه مقدماتی خود روز سه شنبه خطاب به شورای حکام اعلام کرد: آژانس مدرکی دال بر اقدام ایران برای ساخت وسیله انفجاری هسته ای پس از سال 2009 نیافته است.

در این بیانیه که متن آن در سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده آمده است: آژانس هیچ مدرک معتبری دال بر فعالیت های مربوط به ساخت وسیله هسته ای انفجاری در ایران پس از سال 2009 در دست ندارد.

همچنین آژانس هیچ مدرک معتبری دال بر انحراف مواد هسته ای در ارتباط با ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران(پی ام دی) پیدا نکرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی 167 عضو و شورای حکام 35 عضو دارد که هر کدام یک حق رای دارند.

ریاست کنونی شورای حکام را سفیر و نماینده برزیل برعهده دارد، دو سفیر و نماینده آلمان و لتونی معاونان وی هستند و آلمان به نمایندگی از اعضای 1+5 قطعنامه این گروه را برای بستن پرونده پی ام دی قرائت کرد.

«ورسیو آنتونیو وینهاس» سفیر و نماینده برزیل برای دوره (16-2015 میلادی) رئیس این شورا است. «فردریش دائوبل» سفیر و نماینده آلمان در آژانس و «باهتیجورز هاسانز» نماینده لتونی هم معاونان وی هستند.با اخبار سایت واکنش همراه باشید.