کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۸ مرداد ۱۳۹۵, ۱۰:۰۸ ق.ظ

پرداخت ۴۰۰ میلیون‌دلار به ایران در ازای آزادی زندانیان آمریکای

پرداخت 400 میلیون‌دلار به ایران در ازای آزادی زندانیان آمریکای

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا در ادامه سلسله افشاگری های خود از پرداخت ۷ ماه پیش، ۴۰۰ میلیون دلار از سوی آمریکا به ایران، در گزارشی مدعی شد دولت آمریکا تا زمان کسب اطمینان از خروج زندانیان آمریکایی از فرودگاه تهران، اجازه پرواز هواپیمای حامل پول از سوییس به ایران را نداده است.

پرتال خبری واکنش: این روزنامه آمریکایی در گزارشی جدید که پیش بینی می شود بر جنجال ادعای پرداخت باج از سوی آمریکا برای آزادی زندانیان این کشور از ایران بیفزاید، نوشت که دیپلمات های آمریکایی در سوییس پس از کسب اطمینان از خروج زندانیان آمریکایی از فروگاه تهران به دیپلمات های ایرانی اجازه داده اند هواپیمای حامل ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد را در اختیار بگیرند.
یک مقام آمریکایی به این روزنامه گفته است: هدف اصلی ما از پرداخت این پول بازگرداندن زندانیان به آمریکا بوده است.

انتشار این گزارش در حالی است که روزنامه وال استریت ژورنال پیشتر با انتشار گزارشی مدعی شده بود دولت اوباما ۴۰۰ میلیون دلار را بابت آزادی ۴ زندانی ایرانی – آمریکایی از زندان های ایران به تهران پرداخت کرده است.

انتشار این گزارش جنجال زیادی به پا کرده است و جمهوریخواهان مخالف دولت اوباما ، او را به پرداخت باج به ایران متهم کرده اند. دولت اوباما اما با رد این اتهام می گوید این پول را بابت قسط نخست از ۱٫۷ میلیارد دلار غرامت پرونده خرید های تسلیحاتی ایران از آمریکا در اواخر دوره سلطنت پهلوی پرداخته است. بنا به گفته دولت اوباما پرداخت این پول هیچ ارتباطی با آزادی زندانیان آمریکایی نداشته است.

اما نشان می دهد پرداخت این پول آن گونه که دولت آمریکا ادعا کرده است بی ارتباط با مساله آزادی زندانیان نبوده و حتی فراتر از آن اقدامی در جهت آزادی این زندانیان بوده است.

جب بوش فرماندار سابق ایالت فلوریدا و یکی از نامزدهای ناکام ریاست جمهوری در رقابت های درون حزبی اخیر جمهوریخواهان در واکنش به انتشار گزارش جدید وال استریت ژورنال در صفحه توییتر خود نوشت ؛ انتشار این گزارش نشان می دهد پرداخت این پول به صورت مخفیانه به ایران نوعی باج دهی به تهران بوده است.

همچنین رییس کمیته ملی حزب جمهوریخواه آمریکا بلافاصله س از انتشار گزارش وال استریت ژورنال با صدور بیانیه ای از دولت اوباما خواسته است اعتراف کند که به ایران باج پرداخت کرده است.

برخی از نمایندگان جمهوریخواه کنگره نیز در واکنش به انتشار گزارش جدید وال استریت ژورنال، خواستار تحقیقات کنگره از وزارت خزانه داری آمریکا بابت پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به ایران شده اند.

جنجال “باج دهی” به ایران در حالی در آمریکا بالاگرفته است که هفته گذشته مقامات آمریکایی تایید کردند پس از پرداخت نخستین قسط بدهی ۱٫۷ ، الباقی مبلغ ۱٫۳ میلیارد دلار را نیز به صورت بی سروصدا و به شکل نقدی به تهران پرداخت کرده اند. آنها به زمان، نحوه و مکان دقیق این پرداخت اشاره ای نکرده اند.

سارا ابراهیمی
272 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *