کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۲۰ خرداد ۱۳۹۵, ۹:۰۸ ق.ظ

پشت‌پرده یقه‌گیری اخیر نمایندگان در مجلس چه بود؟!

ماجرای یقه‌درانی خلیل آقایی، معاون امور مجلس وزیر جهاد کشاورزی، در دعوایش با عزت‌الله یوسفیان‌ملا، نماینده مردم آمل در صحن علنی مجلس، همان روز اول سر زبان‌ها افتاد. اما آن روز چه اتفاقی افتاده بود؟

پرتال خبری واکنش: روزنامه «شرق» نوشته است: یوسفیان‌ملا در گفت‌وگوهایش بعد از ماجرای دعوا با رسانه‌های مختلف، سخن از برنج‌های وارداتی به میان آورد که گویا پیگیری‌هایش از معاون وزیر جهاد کشاورزی بی‌نتیجه مانده و محل دعوا شده بود.

او در گفت‌وگوی خود با فارس گفته بود: «پس از حضور آقای آقایی در صحن مجلس، نامه‌ای را درباره واردات بی‌رویه برنج به معاون پارلمانی وزارت جهاد کشاورزی دادیم و بخشی از اعتراض‌مان را به صورت شفاهی به اطلاع وی رساندیم. هنوز فاصله‌ام با آقای آقایی زیاد نشده بود که دیدم وی در حال فریادکشیدن است و پس از مدتی یقه خود را پاره کرد و شروع کرد به ناسزاگفتن».

اما خلیل آقایی، معاون امور مجلس وزیر جهاد کشاورزی، در گفت‌وگوی خود با «شرق» با رد ادعای این نماینده می‌گوید: «ایشان در هفت، هشت ماه گذشته حتی یک‌ بار هم بحث برنج‌های وارداتی را مطرح نکرده است. آقای یوسفیان‌ملا سال‌هاست به دنبال محقق‎‌کردن وعده انتخابی خود در آمل است. او می‌خواهد ۴٠٠ هکتار زمین مرکز تحقیقات برنج در بابل را تبدیل به فرودگاه کند و وزارت جهاد کشاورزی به دلیل اینکه این زمین از نوع درجه یک (زمین با خاک بسیار مرغوب) است و تغییر کاربری آن از کشاورزی به مرکز خدماتی مانند فرودگاه، غیرکارشناسی است، با آن مخالفت کرده و همین مسئله او را به‌شدت عصبانی کرده است».

او به دعوایش در مجلس هم اشاره می‌کند: «وقتی در مجلس بودم، آقای یوسفیان‌ملا آمدند. به رسم احترام برخاستم تا دیده‌بوسی کنم اما او نپذیرفت و از همان اول شروع به فحاشی کرد و گفت وزیر جهاد را با استیضاح به مجلس می‌کشانم. پس از کمی تلاش برای آرام‌کردن ایشان گفتم همین چند روز قبل (روز یکشنبه، دیدار رهبری با نمایندگان مجلس دهم) مقام معظم رهبری در سرفصل ترجیح مصالح ملی به مصالح منطقه‌ای، معظم‌له دقیقا مصداق فرودگاه را مطرح کردند که ممکن است یک فرودگاه برای یک منطقه در اولویت باشد اما به ‌صورت ملی برای کشور در اولویت نباشد و می‌توان از فرودگاه شهرهای مجاور استفاده کرد. در خود مازندران سه فرودگاه در ساری، بابلسر و رامسر وجود دارد. این موضوع، محور دعوای ایشان با من بود. بعد هم عصبانی شد و به سینه بنده زد و یقه‌ام را کشید. بعد که متوجه شدم یقه‌ام پاره شده، برخاستم و سر او داد زدم که هم فحش می‌دهی و هم یقه‌ام را پاره می‌کنی؛ حالا هم باج می‌خواهی؟ گفتم باج نمی‌دهم اما آبروی تو را می‌برم. حتی در عکس‌ها معلوم است که به یقه‌ام اشاره می‌کنم. مگر من دیوانه‌ام که خودم یقه‌ام را پاره کنم؟ آنجا که حرف باج را به میان آوردم، آقای کوچکی‌نژاد، نماینده رشت، جلوی دهانم را گرفت. من یک کلمه به ایشان فحاشی نکردم و او به بنده افترا زد».

۴٠٠ هکتار زمین لم‌یزرع در استان مازندران!

اما فارغ از دعوایی که رخ داده یک نکته در اینجا دارای اهمیت است. عزت‌الله یوسفیان‌ملا آن‌گونه که مسئولان جهاد کشاورزی می‌گویند، از سال ٩٣ به دنبال احداث فرودگاه در اراضی گاودشت است. زمین انتخابی او – که درخواست تغییر کاربری آن را هم دارد – ۴٠٠ هکتار زمین از اراضی درجه یک کشاورزی است که اکنون در مرکز تحقیقات برنج شمال و گاوداری وزارت جهاد کشاورزی در منطقه گاودشت در حوزه شهرستان بابل قرار دارد؛ اما نکته اینجاست که یوسفیان‌ملا در نامه‌ای که خطاب به حجتی، وزیر جهاد کشاورزی برای احداث فرودگاه نوشته است از این اراضی به ‌عنوان زمین‌های لم‌یزرع یاد می‌کند.

متن نامه یوسفیان‌ملا چنین است: «احتراما مازندران و به‌طورکلی شمال کشور، محروم‌ترین استان‌ها در راه ارتباطی اعم از جاده و ریل هوایی هستند. با بررسی‌های انجام‌شده زمینی نسبتا مناسب در منطقه گاودشت‌دره شهرستان آمل وجود دارد که فاقد حتی یک اصله درخت و بدون‌ کشت رها شده که از نظر وزش باد و شرایط جغرافیایی نیز (برای احداث فرودگاه) خوب است».

این در حالی است که این زمین، از اراضی درجه یک کشاورزی است و تغییر کاربری آن به فردوگاه یا هر اقدامی دیگر به گفته کارشناسان، نوعی زمین‌خواری قانونی محسوب می‌شود. جالب‌تر اینجاست که آقای یوسفیان‌ملا در مجلس نهم، عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی هم بود و درزمینه زمین‌خواری‌ها در منطقه گردنه حیران هم شدیداً موضع‌گیری داشت.

او در رابطه با ادعای زمین‌خواران در منطقه حیران درباره تخریب ١١واحد غیرمجاز در آن شهر گفته بود: «نباید فریب ادعاهای کسانی را خورد که لباس مستضعف به خود می‌پوشانند تا از ادامه تخریب واحدهای غیرمجاز در گردنه حیران جلوگیری کنند».

حالا او که تا این حد خود را محق در پیگیری چنین تخلفاتی می‌داند، خود واقعیت را تحریف کرده و زمین درجه یک کشاورزی را که به‌هیچ‌عنوان تغییر کاربری آن مجاز نیست، زمینی «فاقد حتی یک اصله درخت و بدون کشت رها شده» معرفی می‌کند (این نامه در دفتر روزنامه «شرق» موجود است). این در حالی است که در استان مازندران سه فرودگاه در شهرستان‌های ساری، بابلسر و رامسر وجود دارد که فعال هم هستند و در این فاصله نزدیک دلیلی برای ساخت فرودگاه دیگری نیست. علاوه بر آنکه کارشناسان معتقدند احداث بسیاری از فرودگاه‌ها در کشور غیرکارشناسی بوده و اغلب با دید منطقه‌ای و به اصرار نمایندگان مجلس یا مسئولان وقت این مناطق ساخته شده اما بازدهی اقتصادی ندارد و حتی زیان‌ده هم هستند.

ماجرا چه بود؟

در پیگیری‌های روزنامه «شرق»، معاون وزیر جهاد کشاورزی می‌گوید: «آقای یوسفیان‌ملا از آذر ٩۴ به دنبال تغییر کاربری مرکز تحقیقات برنج و گاوداری وزارت جهاد کشاورزی در مرز شهرستان‌های آمل و بابل به فرودگاه بود. این زمین از نظر حوزه جغرافیایی در شهرستان بابل قرار دارد. ما مخالفت اولیه خود را از نظر کارشناسی با درخواست ایشان اعلام کردیم، اما ایشان اصرار داشتند در این منطقه رئیس دادگستری بوده‌اند و او بود که مرکز تحقیقات کشاورزی و گاوداری را در این شکل نگه‌داشته وگرنه این اراضی (در دولت قبل) به مسکن مهر مبدل می‌شد».

او در ادامه توضیحاتش می‌گوید: «در این کش‌وقوس‌ها بود که آقای یوسفیان‌ملا به جاهای مختلف رفتند و حتی گفتند شما زود قضاوت می‌کنید و بیایید و از منطقه بازدید کنید. من هم به همراه معاون تحقیقات وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان امور اراضی و برخی مسئولان دیگر، برای بازدید به منطقه رفتم. با وجودی‌که او گفته بود آنجا زمین مناسبی نیست، اما به چشم دیدیم آنجا مرکز تحقیقات برنج و گاوداری است و مجموعه تولیدی فعالی است. درهمین‌حال تصمیم گرفته شد این مجموعه فعال باشد و گفته شد اگر دولت در آینده زمانی تصویب کرد در اینجا اتفاقی دیگر بیفتد، دراین‌باره صحبت می‌کنیم.»

وی افزود: «ایشان این استدلال‌ها را بازهم نپذیرفت و پای آقای پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ٩٠ را به میان کشید. درهمین‌باره جلسه‌ای بین بنده و آقایان پورمختار و یوسفیان‌ملا برگزار شد که در آنجا توضیحات لازم را دادم، اما او باز هم قانع نشد. در همان ایام هم با فحاشی و هتاکی برخورد می‌کرد. درنهایت اصرار کرد با وزیر جهاد کشاورزی به صورت مستقیم دیداری داشته باشند. ساعت ۴:٣٠ بعدازظهر ١٧ خرداد (یک روز قبل از دعوا در مجلس) ایشان دیداری با وزیر داشتند. در این جلسه، آقایان نوری‌قزلجه، نماینده سابق بستان‌آباد، زند، معاون تحقیقات هم، حضور داشتند. در آنجا آقای زند توضیحاتی را ارائه دادند مبنی بر اینکه همه این اراضی درگیر است و حتی یک وجب هم خالی نیست. ایشان (یوسفیان‌ملا) باید از مرکز تحقیقات حمایت کند نه اینکه درخواست تغییر کاربری یک زمین درجه‌یک به کاربری خدماتی را دهد. آقای یوسفیان‌ملا عصبانی شد و جلسه را ترک کرد. در آسانسور باز هم شروع به هتاکی و فحاشی و تهدید کرد».

معاون وزیر جهاد کشاورزی به روز حادثه هم اشاره می‌کند: «بعد از این اتفاق، نمایندگان مجلس مرا بیرون آوردند و با هم صحبت کردیم. بعد آقای یوسفیان‌ملا را آوردند تا آشتی کنیم. ایشان تا آمد که با هم روبوسی کنیم، در حضور آقایان محبی‌نیا و خدادادی و قاضی‌پور، نمایندگان مجلس و آقای زمانی، مشاور آقای لاریجانی، گفت من یواشکی فحش دادم چرا آن را برملا کردی؟ یعنی اقرار کرد به بنده فحش داده. گفتم تو صدبار به من فحاشی کردی و تهمت زدی و یقه‌ام را پاره کردی، حق اعتراض ندارم؟».

نماینده آمل خواهان تغییر کاربری اراضی در حوزه بابل

آقایی با اشاره به اختلافات برسر اراضی گاودشت، می‌گوید: «آن‌طور که جهاد کشاورزی منطقه مازندران گزارش داده، ٣۵٠هکتار از این اراضی در حوزه بابل و ۵٠هکتار در حوزه آمل است». وقتی از او درباره پیگیری احداث فرودگاه از سوی نمایندگان بابل هم می‌پرسم، توضیح می‌دهد: «آنها مخالف احداث فرودگاه هستند و تأکید می‌کنند باید این مرکز تحقیقات باقی بماند. نمایندگان بابل همچنین می‌گویند این زمین متعلق به بابل است و ارتباطی به آمل پیدا نمی‌کند».

احداث فرودگاه در مکانی دیگر

در همین زمینه جویای پیگیری ماجرای تغییر کاربری اراضی گاودشت از دلاور حیدرپور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران، شدیم. این مقام مسئول به «شرق» می‌گوید: «پیگیری این خواسته از سوی آقای یوسفیان‌ملا به سال ٩٣ بازمی‌گردد که در همان زمان نیز با آن مخالفت شد. این اراضی متعلق به مرکز تحقیقات برنج و گاوداری است که در آن برنج و سه نژاد گاوی مورد تحقیق است. در اینجا هم برنج‌کاری می‌شود و علوفه کاشت می‌شود. این زمین‌ها از نوع درجه‌یک کشاورزی است و تغییر کاربری آن به‌صلاح نیست، آن هم در سالی که با نام اقتصاد مقاومتی نام‌گذاری شده است».او به زمین گاودشت اشاره می‌کند که محل اختلاف شهرستان آمل و بابل است: «این زمین از لحاظ ثبت جغرافیایی و سیاسی در حوزه بابل است، اما روستای وسطی‌کلا هم در آن منطقه واقع شده که این روستا متعلق به شهرستان آمل است. نمایندگان بابل هم با احداث فرودگاه در این منطقه مخالف‌اند و جای دیگری را برای احداث فرودگاه در منطقه احمدکلا در بابلسر که سابقه فرودگاهی دارد و منطقه‌ای نظامی بوده را مدنظر دارند. احداث فرودگاه و امکاناتی چون این اتفاق برای زمان‌هایی است که همه‌چیز ایده‌آل است، نه در زمانی که برای پرداخت حقوق کارمندان هم دچار مشکلیم».

روش‌های یوسفیان‌ملا برای تغییر کاربری

گویا روش‌های این نماینده مجلس فقط به ماجرای درگیری در مجلس ختم نمی‌شود و هرچه پیش‌تر می‌رویم، از روش‌های دیگرش رونمایی می‌شود. حیدرپور در روایتی از نوع پیگیری‌های یوسفیان‌ملا برای تغییر کاربری این زمین این‌گونه می‌گوید: «ایشان در نامه به وزیر جهاد کشاورزی این اراضی را اراضی لم‌یزرع معرفی می‌کند، درحالی‌که چنین نیست. این زمین ٣٠ سال است که دست جهاد کشاورزی است و در آن ذرت و کلزا کشت می‌شده و اکنون به مرکز تحقیقات کشاورزی بدل شده است». به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان این در حالی است که یوسفیان‌ملا پس از بازدید مقامات از این اراضی هم با وجودی‌که با درخواستش موافقت نشد، به خبرنگاران گفته بود با احداث فرودگاه موافقت شده که وزارت جهاد کشاورزی مجبور شد تکذیبیه آن را منتشر کند.

رهـــــــــــــا مسعودی
362 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *