کافه گردش
اخبار
۷ مرداد ۱۳۹۵, ۱۱:۰۲ ق.ظ

پشت پرده ماجرای گرانی مرغ

پشت پرده ماجرای گرانی مرغ

در حالیکه طی چند روز اخیر، ماجرای گرانی مرغ سرتیتر رسانه های خبری شده است برخی مسولان اظهارنظرهای جالبی درباره این رخداد عنوان کرده اند.

پرتال خبری واکنش: چندی است که علی رغم اعلام قیمت مصوب مرغ،هرکیلوگرم از این محصول خوراکی، با افزایش ۴۰۰ تومانی با قیمت ۸ هزار و ۴۰۰ تومان به فروش می‌رسد که هزار و ۴۰۰ تومان بالاتر از نرخ مصوب ۷ هزار تومانی است که البته در برخی جاها تا ۹۳۰۰ نیز فروخته شده است. شاید بتوان سرنخ این گرانی را در ماه مبارک رمضان پیدا کرد در طول این ماه، قیمت این ماده غذایی به هشت هزار تومان افزایش یافت که البته به گفته مسوولان موقتی بود و این امید می رفت تا پس از پایان  ماه روزه داری، قیمت مرغ کاهش یابد. اما پس از پایان ماه رمضان شهروندان منتظر بودند این افزایش قیمت تعدیل شود که نه تنها شاهد کاهش قیمت بلکه شاهد افزایش بی رویه قیمت مرغ هم بوده ایم.
ظواهر امر حاکی از این است که این تغییرات و افزایش قیمت نه تنها مقطعی نبوده بلکه پیش زمینه ای برای آمادگی مردم به رقم های بالاتر از نرخ مصوب بوده است این در حالی است که برخی علت اصلی این گرانی را افزایش قیمت ذرت و خوراک دام اعلام می‌کنند، در صورتی که در برخی موارد با مازاد تولید این محصول مواجه هستیم.
پشت پرده ماجرای گرانی مرغ

در همین رابطه محمد یوسفی رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با رد این موضوع که قیمت عمده‌فروشی مرغ افزایشی نداشته معتقد است برخی مغازه‌داران برای تنظیم کردن هزینه‌ها با درآمدهایشان، مرغ را به هر قیمتی که می‌خواهند می‌فروشند و برای کنترل قیمت  سازمان‌های نظارتی باید وارد عمل شوند.
یوسفی همچنین،این افزایش قیمت نهاده‌های دامی را به خاطر افزایش قیمت مقطعی جهانی ذرت و مشکلات پیش روی واردات از بابت نقل‌ و انتقال پول عنوان کرد.

البته رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران نظر دیگری دارد و افزایش قیمت ذرت را صرفا بهانه فروشندگان عنوان کرده و می گوید مسئله اصلی در نوع مدیریت و تنظیم کردن بازار از مرغداری تا کشتارگاه و دلال‌هاست.
«خسرو فروغان گران سایه» در این رابطه اظهار داشت: تناسب بین مرغدار، کشتارگاه و واسطه که مرغ را به دست خرده فروش می رساند ارتباط درستی نیست و در یکی – دو سال گذشته بیشترین سود و درآمد در روند تولید تا مصرف نصیب کشتارگاه شده است.
جالب تر آنکه «محمدحسین زمانی راد» عضو اتحادیه مرغداران گوشتی ایران علت گرانی مرغ را افزایش هزینه تولید دانسته و می گوید با توجه به افزایش حدود ۱۰۰ درصدی هزینه تولید در سه سال اخیر، قیمت مرغ در حال حاضر به جایگاه واقعی خود رسیده است.
وی در این رابطه بیان کرد: در حال حاضر با افزایش ۳۰ درصدی قیمت مرغ در کشور مواجه شده ایم در حالی که هزینه تولید مرغ نیز در سه ماه اخیر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.
«عظیم حجت» مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی نیز افزایش قیمت صد درصدی جوجه یک روزه و افزایش ۳۵ درصدی ذرت به عنوان نهاده اصلی، گرمای هوا و تاخیر در وزن گیری مرغ ها و افزایش تقاضا و کمبود عرضه را از جمله دلایل اصلی گرانی قیمت مرغ دانست
در همین حال،« عطاء الله حسن زاده» رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران کشور معتقد است قیمت منطقی گوشت مرغ باید در بازار ۷۵ تا ۷۸ هزار ریال در هر کیلوگرم باشد و هرنرخی بالاتر از این میزان سودش به جیب دلالان و واسطه ها می رود و تولیدکنندگان هیچ نفعی از این افزایش نمی برند.
حال باید دید که کدامیک از دلایل مسولان در پشت پرده گرانی مرغ، منطقی و قابل قبول است؛آیا افزایش قیمت ذرت و خوراک دام در این گرانی نقش دارد یا تصمیم سرخود برخی مغازه‌داران برای تنظیم کردن هزینه‌ها با درآمدهایشان در این ماجرا دخیل است؟ شاید هم به گفته رییس کمیسیون بازرگانی افزایش قیمت ذرت صرفا بهانه بوده و ایراد در نوع مدیریت و تنظیم کردن بازار است؟ بهرحال امید می رود هردلیلی که پشت پرده گرانی مرغ وجود دارد مردم قربانی آن نباشند و بهتر است مسولان به جای ارائه دلیلهای گوناگون به فکر راه چاره باشند تا بیش از این سفره مردم را کوچکتر و خالی تر نکنیم.
سارا ابراهیمی
339 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *