کافه گردش
اجتماعی
۱۰ تیر ۱۳۹۵, ۱۱:۳۷ ق.ظ

پشت پرده پیش فروش نوزادان و عواقب آن

پشت پرده پیش فروش نوزادان و عواقب آن

فروش نوزادان به شکل داخلی و خارجی به شکل یک تجارت درون مرزی و برون مرزی رونق دارد که این امر ناپسند نشان دهنده نوعی وارونگی در جهان است.خانواده هایی که دچار فقر فرهنگی و اقتصادی هستند نوزادان شان را به خانواده هایی می فروشند که مرفه هستند.

پرتال خبری واکنش:خرید و فروش نوزادان مسئله ای است که به تازگی نه تنها ذهن مردم جامعه بلکه ذهن مسئولان ذی ربط را به خود مشغول کرده است.پدیده نوظهور خرید وفروش نوزادان حتی قبل از تولد دغدغه ای است که به تازگی در جامعه رایج شده است.با توجه به اینکه هنوز اطلاعات و آمار دقیقی در دست نیست اما در شبکه های مجازی پیش فروش نوزادان قبل از تولد و حتی تعیین نرخ نوزادان نیز آسیبی جدی است که به جامعه تزریق می شود.

دکتر جعفر بای آسیب شناس و پژوهشگر مسائل اجتماعی در گفت و گو با آستان در خصوص پدیده فروش نوزادان گفت:مسائلی از قبیل فقر اقتصادی ،فقر فرهنگی،اعتیاد،کارتن خوابی و حتی ازدواج کودکان زیر سن قانونی نیز راه این آسیب پرخطر را برای برخی افراد سودجو باز کرده است تا به راحتی مصادیقی از قاچاق انسان شکل بگیرد.

این آسیب شناس مسائل اجتماعی در ادامه افزود: با اینکه فروش نوزادان شاید در گذشته نیز گاها اتفاق می افتاد اما متاسفانه از سال ۹۴ این موضوع شدت بیشتری یافته تا جایی که در رسانه ها نیز جنجال به پا کرد از این رو برخی مسئولان نیز واکنش هایی نشان دادند.اما واکنش به تنهایی علاج راه نیست بلکه باید صاحب نظران همراهی بیشتری برای جلوگیری از این آسیب داشته باشند.

دکتر بای ادامه داد: یک عامل که سبب فروش نوزادان به افراد سودجو می شود بحث قاچاق اعضای بدن است که متاسفانه شبکه های سازمان یافته از این طریق کسب و کار خود را رونق می دهند.بنابراین با فروش تک تک اعضای بدن نوزادان به قیمت های مختلف دلال ها،تجارت ویژه ای به راه انداخته اند.

به گفته این تحلیلگر مسائل اجتماعی؛ زنان و کودکان به دلیل اینکه قدرت دفاع از خود را ندارند بیشتر در معرض آدم ربایی هستند و به راحتی اعضای بدن شان به فروش می رسد.این مسئله به این علت دغدغه مردم و مسئولان شده چون امنیت از جامعه سلب می شود و ترس عجیبی در میان خانواده ها به چشم می خورد و نمی توانند به راحتی فرزندان خود را در اجتماع آزاد گذارند.

بای تاکید کرد: برخی مراکز درمانی نیز متاسفانه به پدیده فروش نوزادان نیز کمک می کند که این مراکز باید شناسایی شده و قطعا زیر نظر پزشکان این اتفاق ناپسند رقم نمی خورد و افرادی در پوشش و لباس پزشک در مراکز درمانی که شاید مجوز نداشته باشند اقدام به این عمل می کنند.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه برخی زنان به دلیل اینکه می خواهند از زایمان وعوارض بارداری دور بمانند و معمولا از خانواده مرفه هستند همه ابعاد زندگی را با پول سنجیده و تمایل دارند از خانواده هایی که توان بزرگ کردن فرزندشان را ندارند نوزاد خریداری کنند.متاسفانه دیده می شود حتی مادر شدن هم پولی شده است و حفظ ظاهر جسمانی برای زنان مهم تر از تجربه مادر شدن است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: متاسفانه در جامعه کنونی انسان ها نسبت به محتوا دچار فراموشی شده اند و بیشتر به ظاهر و جسم اهمیت می دهند و همین امر سبب می شود خانواده هایی که دچار فقر فرهنگی و اقتصادی هستند نوزادان شان را حتی قبل از تولد به خانواده هایی بفروشند که مرفه و ثروتمند هستند.

وی با اشاره به اینکه فروش نوزادان نه تنها در ایران مدت کوتاهی است دغدغه شده است بلکه در خارج از کشور نیز سالهای طولانی است که فروش جنین حتی برای مصارف آرایشی و بهداشتی رواج دارد افزود:فروش نوزادان به شکل داخلی و خارجی به شکل یک تجارت درون مرزی و برون مرزی رونق دارد که این امر ناپسند نشان دهنده نوعی وارونگی در جهان است.

بای در پایان خاطر نشان کرد: متاسفانه برخی از این نوزادان از مادران مبتلا به ایدز و معتاد متولد می شوند که در بدو تولد این نوزادان معتاد هستند و باید در روند درمانی ترک اعتیاد قرار گیرند.این روند ناپسند در تولد نوزادانی که سرپرست واقعی شان وجود ندارد و معلوم نیست که چه سرنوشتی در انتظارشان است آمار بیماری های واگیردار را رواج داده و در آینده ای نه چندان دور جامعه با سونامی مشکلات عظیمی رو به رو می شود.

سارا ابراهیمی
417 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *