کافه گردش
aمطالب پیشنهادی
۱۶ فروردین ۱۳۹۵, ۱:۳۰ ب.ظ

پوتین آماده فروش سامانه ضدموشکی به ایران است

جوئیش پرس نوشت: روسیه سیستم ضد موشکی اس ۴۰۰ تازه ای را وارد سوریه کرده است که می تواند تا فرودگاه بن گورین را پوشش دهد.
پرتال خبری واکنش: روسیه سیستم پدافند موشکی اس ۴۰۰ جدید خود را به سوریه آورده است که از یک سو جدیدترین سخت افزار نظامی خود را برای خریداران بالقوه به نمایش می گذارد، و از سوی دیگر تهدید بزرگی برای برتری هوایی اسرائیل است.
این سیستم پدافندی که در شهر بندری لاذقیه سوریه نصب شده است، می تواند هر چیزی در آسمان را تا شعاع ۴۰۰ کیلومتر رهگیری کرده و به آن شلیک کند.
جدا از شعاع پوشش عملیاتی این سیستم پدافندی که شمال و مناطقی از مرکز اسرائیل را تهدید می کند، این امکان (هرچند بسیار ضعیف) وجود دارد که اگر روسیه به هر دلیلی کاملا از سوریه خارج شود و ایران کنترل سفت و سخت خود را بر دولت این کشور از دست دهد، به دست داعش بیافتد.
آنچه موضوع را پیچیده تر می سازد آن است که روسیه آماده فروش این سیستم به ایران برای استفاده در خاک خود می باشد. ایران که می خواهد “اسرائیل را از نقشه جهان محو کند”، اخیرا موشک بالستیک بین قاره ای را توسعه داده است که می تواند تل آویو را هدف قرار دهد.
همچنین خبرگزاری اسپوتنیک روسیه فهرستی از خریداران شامل چین، هند، ونزوئلا و الجزایر را نیز اضافه کرده است.
به نظر می رسد عملیات نظامی روسیه در سوریه بیش از هر چیز زمین آزمایش و محل نمایش تسلیحات و مهمات نظامی روسیه باشد. از آن گذشته، داعش از بین نرفته و هنوز صلح برقرار نشده است. اسد همچنان در مسند قدرت بوده، اما کشورش در حال از هم پاشیدن است.
در میان همه بازیگران عرصه نبردهای چندجانبه در سوریه، بیشترین سود را روسیه برده است. یکی از اعضای گروه طراحی شرکت گلوبوس روسیه در گفتگو با گزت روسیه گفته است: «ما هفت روز هفته در حال کار روی سیستم پدافندی اس ۴۰۰ هستیم». سیستم های اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ توسط آلماز-آنتای ساخته شده اند که به دلیل افزایش بالای تقاضا مجبور به تاسیس خط تولید تازه ای شده اند.
پوتین تاسیسات خط تولید جدید را در نیژی نوگراد افتتاح کرد. کارخانه دیگری در کیف در ماه فوریه توسط معاون نخست وزیر روسیه، دیمیتری روگوزین، افتتاح شد.
بنا به گفته روسلان پوکوف، مدیر مرکز بررسی های استراتژیک و فن آوری، در گفتگو با گزت روسیه، چین در صدر خریداران ای ۴۰۰ قرار داشته و پس از آن هند و اکنون همچنین ونزوئلا، الجزایر و ایران قرار دارند.
مقامات روسیه درباره علاقه کشورهای خارجی به خرید سیستم اس ۴۰۰ گفته اند که بر خلاف مدل قبلی خود اس ۳۰۰ این سیستم قادر به مقابله با اهداف بالستیک نیز می باشد.
پوکوف گفت: «این یک چیز است که با یک موشک بالیستیک آمریکایی پیشرفته روبرو باشید، و کاملا چیز دیگری است وقتی این موشک پیچیدگی کمتری داشته باشد و از سوی ایران، چین یا کره شمالی شلیک شده باشد».
منبع:انتخاب
رهـــــــــــــا مسعودی
425 بازدید

هم اکنون دیگران می خوانند


پیشنهاد میکنم این مطالب راهم بخوانید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *