پوتین درباره اختلافات ایران و عربستان موضع گرفت

پرتال خبری واکنش: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه می‌گوید تنش پیش آمده میان ایران و عربستان می‌تواند به روند حل بحران سوریه و همچنین مبارزه با تروریسم لطمه بزند.

آقای پوتین در بخش دوم از مصاحبه با روزنامه «بیلد» در پاسخ به سوالی در مورد اختلافات میان تهران و ریاض، گفت: «مسلم است که این مسئله به تلاش‌ها برای حل بحران سوریه و مبارزه با تروریسم و همچنین روند متوقف کردن جریان پناهجویان به اروپا لطمه می‌زند.»

وی ادامه داد: «اما آیا اینکه این مسئله به یک درگیری بزرگ منطقه‌ای منجر می‌شود یا نه، نمی‌دانم. ترجیح می‌دهم در این باره نه صحبت کنم نه حتی به آن فکر کنم. ما روابط بسیار خوبی با ایران داریم و شراکتمان با عربستان سعودی هم باثبات است.»

رئیس‌جمهور روسیه ادامه داد: «قطعا، از اینکه این اتفاقات افتاد،‌ متأسفیم. اما شما در کشورتان مجازات اعدام ندارید. با وجود دوره بسیار سخت دهه 1990 و اوایل 2000، یعنی زمانی که روسیه با تروریسم مبارزه می‌کرد، ما مجازات اعدام را برچیدیم. در حال حاضر هیچ مجازات اعدامی در روسیه نیست. برخی از کشورها هستند که از مجازات اعدام استفاده می‌کنند، مانند عربستان سعودی، ایالات متحده و برخی دیگر.»

وی افزود: «بابت این اتفاقات متأسفیم، به خصوص با توجه به اینکه آن روحانی از سلاح برای مبارزه با عربستان سعودی استفاده نکرده بود. با این حال، درست است که حمله به سفارتخانه‌ها در جهان امروزی غیرقابل قبول است. تا جایی که می‌دانم، مقامات ایرانی چندین نفر از مهاجمین را بازداشت کرده‌اند. اگر هرگونه مشارکت ما لازم باشد، ما کاملا آماده‌ایم هرآنچه لازم باشد برای حل هرچه سریعتر مسئله، انجام دهیم.»

وی درباره تشکیل مجدد گروه۸ با پیوستن کشورش به ۷ کشوری که هم‌اکنون در این گروه عضویت دارند هم گفت: «من اصلا فکر خاصی در این مورد ندارم. هر شخصی و بیشتر از همه «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا نظر شخصی خود را در این مورد، درباره شرکا و دیگر کشورها  دارد. این دیدگاه آنهاست و من می‌دانم که از دید آنها آمریکا کشوری بی نظیر است (اما) من نمی‌توانم با آنها هم‌عقیده باشم.»

ادعایی درباره ابرقدرت بودن نداریم این نقش پر هزینه و بی معنی است
پوتین در ادامه اینطور توضیح داد: «بگذارید چند مورد را روشن کنم. نخست اینکه ما ادعایی درباره ابرقدرت بودن نداریم.چنین نقشی بسیار پرهزینه و بی معنی است. اقتصاد ما ، اقتصاد پنجم یا ششم در جهان است و با توجه به مشکلات اقتصادی کنون رتبه آن کاهش یافته است اما ما مطمئن هستیم که چشم‌انداز و قابلیت‌های بسیار خوبی داریم. ما رتبه ششم را از لحاظ خرید در دنیا به خود اختصاص داده‌ایم.»

«ماقصد داشتیم که میزبانی نشست گروه ۸ را در سال ۲۰۱۴ به عهده بگیریم. من فکر می‌کنم که روسیه هرگز عضو اصلی گروه ۸ نبوده است. چرا که همواره مذاکرات جداگانه‌ای میان وزرای خارجه این ۷ کشور در جریان بوده است.(البته) من نمی‌خواهم بگویم که  این ساختار بی‌فایده است چرا که دیدار و مذاکره برای دستیابی به راه حل همیشه مفید است. به عقیده من حضور روسیه در این گروه از این جهت که دیدگاه جدیدی را در برخی مذاکرات ایجاد کرد، حضور مفیدی بود. ما چنین چیزی را با گروه ۲۰، (APEC)  و در گروه (BRICS) امتحان کردیم. ما می‌خواستیم که در سال ۲۰۱۴ میزبان نشست گروه ۸ باشیم اما این به ما ارتباطی ندارد که دیگر کشورها نخواستند که به روسیه بیایند. اگر شرکای ما تصمیم بگیرند که به کشورما بیایند از آنها استقبال خواهد شد اما تاکنون هیچ بلیتی هم برای آنها رزرو نکرده‌ایم.»

خبرنگار روزنامه بیلد از پوتین پرسید که وی چه نظری درباره امکان همکاری با ناتو دارد و آیا این امکان وجود دارد که چنین اتفاقی بیافتد؟
رئیس‌جمهور روسیه به این پرسش اینطور پاسخ داد که پیشتر از ایده ایجاد شورای اینچنین به شدت حمایت شد و نخست برلوسکونی نخست‌وزیر وقت ایتالیا چنین پیشنهادی داد و این کشور نخستین کشوری بود که شورای ناتو – روسیه را امضا کرد. این روسیه نبود که همکاری را با گروه ۸ و یا با شورای ناتو – روسیه قطع کرد.ما می‌خواهیم تا جایی که مسایل مشترک وجود دارد،که با هم همکاری داشته باشیم. روابط تنها وقتی خوشایند است که طرفین حس خوبی داشته باشند.»

موضع‌گیری درباره بحران سوریه دیگر موضوعی بود که این روزنامه آلمانی درباره آن سوالاتی را از رئیس‌جمهور روسیه پرسید. پوتین در این مورد گفت: «رسانه‌های غربی در مورد عملیات اهداف ما در سوریه دروغ می‌گویند.باید گفت که اسد مقصر است یا خارجی‌هایی که درگیری‌ها را به راه انداختند؟»

مردم سوریه باید تصمیم بگیرند که چه‌کسی بر آنها حکومت کند
وی درباره اخباری مبین بر اقدام روسیه درهدف قرار دادن نیروهای مخالف دولت سوریه هم گفت: «آنها در این مورد دروغ می‌گویند. ویدئوها زمانی پخش شد که خلبان‌های ما هنوز عملیاتشان را در سوریه آغاز نکرده بودند .می‌توان این موضوع را بررسی کرد اما منتقدان ما ترجیح می‌دهند که این موضوع را نادیده بگیرند.»

«خلبانان آمریکایی بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان را هدف قرار می‌دهد، البته که مطمئنم به اشتباه. تعداد زیادی غیرنظامی کشته می‌شوند و رسانه‌های غربی تلاش می‌کنند تا آن را مسکوت نگه دارند و فقط چند بار، آن هم به دلیل آنکه اتباع خارجی در این حمله کشته شدند، به آن اشاره می‌کنند.»

رئیس‌جمهور روسیه در ادامه گفت: «این شواهد ساختگی درباره خلبانان ما که غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند وجود دارد اگر ما خطوط نفتی را به عنوان اهداف غیرنظامی مورد هدف قرار می‌دادیم در این صورت افراد می‌توانستند باور کنند که خلبانان ما چنین اقداماتی صورت می‌دهند اما این خلبانان آمریکایی و فرانسوی و دیگر کشورها هستند که این بمباران‌ها را انجام می‌دهند.»

پوتین همچنین گفت: «هم‌اکنون چه کسی به یاد دارد که تنها با یک حمله، یک مراسم عروسی دود شد و به هوا رفت و بیش از 100 نفر کشته شدند؟اسد در زمینه بحران سوریه اشتباهات زیادی مرتکب شده، اما آیا اگر در خارج از سوریه از جنگ داخلی در این کشور حمایت مالی، تسلیحاتی و انسانی نمی‌شد، باز هم بحران به اینجا می‌کشید؟مقصر بحران کیست؟ دولتی که برای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی خود در حال نبرد با تروریست‌هاست یا کسانی که این آشوب علیه حاکمیت را مهندسی کردند؟»

«ما نمی‌خواهیم شاهد تکرار سناریوی لیبی یا عراق در سوریه باشیم و باید هرآنچه می‌توانیم برای تقویت دولت‌های مشروع در منطقه، از جمله دولت سوریه انجام دهیم.سوریه نیازمند اصلاحات قانون اساسی و برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و پارلمانی است. این مردم سوریه هستند که باید تصمیم بگیرند چه کسی بر آن‌ها حکومت کند. شرایط در سومالی و دیگر کشورها هم باید به ثبات برسد. دولت افغانستان باید تقویت شود با این حال چنین چیزی به این معنی نیست که همه چیز باید همانطوری باقی بماند که هم‌اکنون اینطور است. قطعا ثبات جدید نیازمند اصلاحات سیاسی است.»

وی همچنین گفت: «برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و ریاست‌جمهوری باید بر مبنای قانون اساسی جدید باشد. این تنها راه برای دستیابی به ثبات و امنیت است که بتوان به رشد اقتصادی و رفاه رسید. به این ترتریب مردم می‌توانند به جای فرار به اروپا در وطن و در خانه‌های خود زندگی کنند.»

پوتین در ادامه موضاع خود درباره سوریه و رئیس‌جمهور این کشور گفت: «او نمی‌خواهد که مردم کشورش را از بین ببرد.اسد در حال مبارزه با آنهایی است که با قدرتی مرگبار علیه او اقدام کردند و اگر در این بین به غیرنظامیان هن آسیبی برسد به نظر من مسئولیت اولیه آن متوجه کسانی است که دربرابر وی ایستاده‌اند و به گروه‌های مسلح کمک می کنند. همانطور که همواره گفته‌ام این صحبت‌ها به این معنی نیست که هر چه صورت گرفته درست است و همه هم حق دارند. به همین دلیل است که در این کشور به اصلاحات سیاسی بسیار نیاز است و نخستین گام باید توسعه و ایجاد قانون‌اساسی باشد.»

پوتین همچنین گفت: «به نظرم اکنون زود است که در این مورد صحبت شود ما به اسنودن پناهندگی دادیم و اینکار بسیار سخت‌تر از اعطای پناهندگی به آقای اسد است.نخست باید به مردم سوریه این فرصت داده شود که حرف های خود را بزنند و من به شما اطمینان می‌دهم که اگر چنین روندی به صورت دموکرتیک پیگیری شود، احتمالا نیازی نخواهد بود که اسد کشور را ترک کند و اهمینی ندارد که وی رئیس‌جمهور باشد یا خیر.»

وی اینطور ادامه داد: «شما درباره اهداف ما صحبت کرده‌اید و اکنون هم از اینکه اسد می‌تواند هم پیمان ما باشد. آیا شما می‌دانید که ما از مخالفان دولت این کشور که با داعش می‌جنگند هم حمایت می‌کنیم؟ ما اقدامات مشترکمان را هماهنگ می‌کنیم و از آنها در جهات مختلف با حملات هوایی حمایت می‌کنیم.صدها و هزاران نفر از مردم مسلح با داعش می‌جنگند.ما هم از ارتش سوریه و هم از مخالفان مسلح حمایت می‌کنیم. برخی از آنها به این موضوع اشاره کرده‌اند و گروهی دیگر هم ترجیح می دهند که در این زمینه ساکت بمانند اما اقدامات در جریان است.با اخبار بین الملل سایت واکنش همراه باشید.